• Podcasty
  • Filmové premiéry Pavla Sladkého
Filmové premiéry Pavla Sladkého
28. duben 2022

Poslechněte si podcast: Promlčeno: Zajímavý námět i žánrovou atmosféru nového českého thrilleru narušují komediální vložky

Radek, kterého hraje Karel Roden, se po dvaceti letech vrací do Česka, aby srovnal účty s minulostí. Thriller s kriminální zápletkou režiséra Roberta Sedláčka se odehrává během jediného večera a nemalou část děje tvůrci zasadili do nočního vysílacího studia Radiožurnálu. „Film potvrzuje, že Robert Sedláček je režisér orientovaný hodně na herecké výkony, na vedení herců a společenská témata,“ popisuje Pavel Sladký. Jak se tvůrcům podařilo rozvinout potenciál napínavého žánru?

02:51

Filmové premiéry Pavla Sladkého

Vydává: Český rozhlas

Filmový kritik Radiožurnálu představuje nejnovější snímky, které vstupují do českých kin.

Web

Před 2 týdny 03:26

Cannes: vystřižená sexuální scéna, která přišla draho, i čtyřhodinový dokument Steva McQueena

Skandály i ovace ve stoje provázejí filmový festival v Cannes. O hlavní cenu Zlatou palmu usiluje 20 soutěžních filmů. „Monster je film, ve které se ono monstrum přesouvá z jedné postavy na druhou, nikdo není viníkem ani obětí, problém je spíše v tom, jakým způsobem vnímáme druhé,“ říká kritik. A jak hodnotí nový film Steva McQueena nebo kontroverzi ohledně natáčení sexuální scény s nezletilou dívkou ve filmu Návrat domů? Poslechněte si celou recenzi.

Před 3 týdny 03:12

Noc 12.: Brutální vražda poukazuje na komplikované vztahy a příběhy dalších postav, říká kritik

O noci 12. října je brutálně zavražděna mladá dívka. Vraždu řeší nový velitel, pro kterého se případ stane noční můrou, na kterou se naplétají stále další nejasnosti a otázky. Nejen kdo zabíjel, ale třeba i to, jaké jsou vztahy mezi muži a ženami. Jak by se na případ nahlíželo, kdyby šlo o mrtvého chlapce? „Film má silnou atmosféru a utahuje šrouby,“ doplňuje kritik Pavel Sladký. Jak film hodnotí a k tvorbě kterého populárního režiséra jej přirovnává?

4. květen 2023 02:56

Anifilm láká na japonské kultovní klasiky i animovaný film z odštěpků dřeva

V Liberci probíhá Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm. Letos se pořadatelé zaměřili na japonskou tvorbu, na programu je legendární Akira nebo master class s režisérem Kódžimou Jamamurou. O cenu o nejlepší celovečerní film soutěží deset snímků. „Jedním z nich je film Jednorožci vs. medvídci, psychothriller, ktery pracuje s motivem znepřátelených klanů medvídků a jednorožců. Španělský autor námět převedl do podoby osobního mýtu,“ popisuje dojmy z akce Pavel Sladký.

27. duben 2023 03:07

Pavel Sladký o Falcon Lake: křehký debut o dospívání. Prokleté jezero otevírá dveře imaginaci postav

Bastienovi je 14, Chloé 16. Kamarádi, kteří se delší dobu neviděli, tráví prázdniny u zapadlého jezera Falcon Lake. Podle Chloé kolem jezera chodí duch utopeného dítěte. Mystérie, dospívání, křehkost a zkoumání, to jsou hlavní pilíře filmu herečky a debutové režisérky Charlotte Le Bonové. „Film výborným způsobem kombinuje dospívání s imaginací, která se k tomu pojí, natáčení na film navíc přispívá k dojmu vzpomínky,“ hodnotí kritik Pavel Sladký. Poslechněte si celý rozhovor.

20. duben 2023 03:12

Film On se bojí: Joaquin Phoenix čelí existenciálnímu strachu. Tu kafkovsky, tu hororově

Joaquin Phoenix v roli úzkostlivého podivína čelí svým strachům. On se bojí je námět a zároveň název nového filmu režiséra úspěšného Slunovratu Ariho Astera. Beau se bojí celého světa včetně své matky. „Film je přetížen vlastní ambicí. Nespojitému příběhu chybí komorní výpověď,“ hodnotí kritik Pavel Sladký. Poslechněte si celou recenzi.

13. duben 2023 03:08

Renfield: toxický vztah s Drákulou, superschopnosti, dorůstající zuby

Renfield, Drákulův věčně ponižovaný služebník, dostává svůj film. Postava se musí vypořádat se svým pánem, ke kterému je silně vázaná téměř ve všech drákulovských filmech, i se svými nadpřirozenými schopnosti. V hlavní roli jsou Drákulovy dorůstající tesáky i malí brouci. A jak komedii hodnotí Pavel Sladký? „Film je prošpikovaný spoustou ironických dialogů a narážek na současnost, ale je škoda, že se tolik drží původního děje.“ Poslechněte si celou recenzi.

6. duben 2023 04:24

Tři mušketýři: D’Artagnan. Solidně natočený snímek s exkluzivním obsazením, přibližuje kritik

Čtveřici Athos, Portos, Aramis a D’Artagnan zná každý. Tři mušketýři jsou evergreen, který má na 40 verzí. Nejnovější jde právě do českých kin. „Nic zásadního se nemění. Je to moderně natřený starý příběh. Vše zůstává při starém, jen tentokrát filmaři rozložili příběh do dvou dílů. První se jmenuje d’Artagnan a druhý se bude jmenovat Milady. Film je tónovaný do podzimních hnědých barev, hodně sekvencí za šera, ale romantika z toho silně vystupuje,“ popisuje Pavel Sladký.

30. březen 2023 03:03

Sestry v sedle: „Mozek můžete nechat doma. Francouzský film ale pobaví,“ shrnuje filmový kritik

Pětice jeptišek chce zachránit chátrající domov důchodců. Rozhodnou se vyhrát cyklistický závod, a to i když moc neumějí jezdit na kole. Režisér Laurent Tirard publiku servíroval už Mikulášovy patálie anebo Asterix a Obélixe. Teď jde do kin jeho novinka Sestry v sedle. „Je potřeba říct, že herecké výkony jsou dost podtrhané, přehrávané. Je tu velká snaha zdůraznit komediální stránku celého filmu,“ komentuje film Pavel Sladký.

23. březen 2023 02:58

Kuciak: Vražda novináře: Investigativní dokument přináší znepokojivý portrét celé společnosti

Snímek Kuciak: Vražda novináře je aktuálně v českých kinech. „Dokument také sleduje práci investigativních novinářů v čele s Pavlou Holcovou. To, jakým způsobem rozplétají události dovnitř i ven. To je pro mě na dokumentu nejpodstatnější – co všechno tato událost znamenala nejen pro Slovensko, ale pro náš středoevropský prostor,“ říká Pavel Sladký. Čím vším je dokument šokující a znepokojivý?

16. březen 2023 03:30

Velké nic: Dokument o pandemii covidu zachycuje úsměvné paradoxy i tragické ztráty

Dokument Velké nic dnes vchází do kin. Filmařská dvojice Marika Pecháčková a Vít Klusák ho natáčeli tři roky. „Snažili se zaznamenat ani ne tak přesnou kroniku událostí, ale spíš to široké spektrum společenských reakcí s alespoň částečným nárokem na reprezentativnost celé škály,“ komentuje Pavel Sladký. Našli filmaři odpovědi na to, jak si česká společnost poradila s pandemií covidu?