• Podcasty
  • Česko 2022: Život k nezaplacení
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Prokop: Snížení daní nejvíc pomohlo lidem s vyššími příjmy. Chybí dlouhodobé analytické přemyšlení

Nezaměstnanost v Česku v květnu klesla na 3,2 %, ale mzda se vlivem inflace snížila 94 % zaměstnanců. „Vláda by neměla přehánět ad hoc opatření jako je pět tisíc korun pro 75 % domácností, ale naopak posílit systémové věci – mít automatické valorizace třeba i slev na daních, dostupný příspěvek na bydlení…,“ myslí si Daniel Prokop. „Krize nebude trvat jedno léto a musíme připravit chudé části společnosti na to, aby nerostlo zadlužení a exekuce,“ dodává.

20:08

Česko 2022: Život k nezaplacení

Vydává: Český rozhlas

Unikátní projekt Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz mapuje, jak se rekordní inflace a další nepříznivé ekonomické ukazatele promítnou do rodinných rozpočtů. Ve kterých krajích nejvíce stoupají ceny energií? Které společenské skupiny nezvládají splácet hypotéku? A kdo radši prodá chatu nebo jinou nemovitost? Rozhovor Jana Pokorného se sociologem Danielem Prokopem nejen o ekonomických výzvách pro domácnosti v roce, který ovlivnila pandemie a válka na Ukrajině. 

Web

Před třemi dny 14:49

Zjednodušení podmínek příspěvku na bydlení nebo podpora fotovoltaiky. Jak by měl lidem pomoci stát?

Potraviny i energie se stále zdražují, lidé se dostávají do finančních problémů. „Inflace obecně zasahuje části společnosti jinak. Chudým výrazně zhoršuje životní úroveň, střední třídě užírá úspory. Z toho by měla pramenit vládní pomoc. Chudým by měla pomáhat příjmově nebo sociálním tarifem v energiích, těm bohatým spíš k tomu, aby využili úspory a investovali je třeba do fotovoltaiky, zateplení, tepelných čerpadel...,“ popisuje sociolog Daniel Prokop.

Před týdnem 20:09

Inflace užírá střední třídě úspory a chudým zbývá stěží na přežití. Co radí Daniel Prokop?

Jak se české domácnosti potýkají se zdražováním a inflací? „Zatím chybí podpora ze strany státu, která by nesměřovala na 5 % domácností, což jsou ty naše české dávky, a nesměřovala ani na těch 80 % domácností – což je teď ten příspěvek 5 tisíc korun, ale směřovala na tu středně velkou ohroženou skupinu nějakých 20 % domácností,“ říká Daniel Prokop. „Buď máme dávky hrozně úzké, nebo je máme naprosto univerzální. Nižší střední třída na tom tratí,“ dodává.

Před 3 týdny 19:23

Ve stresu z chudoby přestávají být lidé schopni řešit situaci racionálně, upozorňuje sociolog

Během pandemie doléhaly příznaky deprese a úzkostí hlavně na mladé lidi a také matky s dětmi. S válkou na Ukrajině a zdražováním se situace změnila. Teď psychické potíže pociťují nejčastěji samostatně žijící senioři, ale i další nízkopříjmové skupiny. Ukazují to data výzkumného projektu Česko 2022: Život k nezaplacení společnosti PAQ Research a Českého rozhlasu.

25. květen 2022 20:20

Pět tisíc pro rodiny s dětmi? Příliš široké, mířil bych na nejchudší, říká sociolog Prokop

Drahota vyvolává chudobu, životní úroveň klesá. Jednorázový pětitisícový příspěvek na dítě, o kterém jedná vláda, by měl být alespoň na chvíli vzpruhou pro rodiny. Co na vládní návrh říká sociolog Daniel Prokop? „Vadí mi na tom, že to je moc široké, míří to na 75 procent domácností s dětmi. Mířil bych to na užší skupinu rodin, třeba na třetinu nejchudších,“ navrhuje s tím, že tyto rodiny budou potřebovat pomoc dlouhodoběji.

18. květen 2022 16:50

Vládní Deštník proti drahotě je děravý. Pomohla by jednoduchá kalkulačka a přímé oslovení potřebných

Minulý týden vláda představila soubor opatření, která mají pomoci lidem zasaženým růstům cen a životních nákladů. Shrnuje je na webu Deštník proti drahotě. Sociálně nejohroženější skupiny obyvatel by ovšem podle Daniela Prokopa mnohem víc potřebovaly mít k dispozici jednoduchého online průvodce, který by je provedl složitým procesem žádostí o sociální podporu a pomohl jim zjistit, na co mají nárok a jak o dávku požádat.

11. květen 2022 24:04

Víc než čtvrtinu domácností extrémně zatěžují výdaje na bydlení. Jak nespadnout do propasti chudoby?

Drahé energie, vysoká inflace, v Česku rostou náklady prakticky na vše. Český rozhlas se proto spojil se sociology ze společnosti PAQ Research, která stojí například za výzkumem Život během pandemie, aby zmapoval dopady zvyšující se inflace, energetické krize a dalších problémů, s nimiž se potýkají české domácnosti. Každou středu po 11. hodině rozebere moderátor Jan Pokorný výsledky výzkumu se zakladatelem Danielem Prokopem.