Radioporadna
26. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Radioporadna: Projekt STROCZECH jako důležitá složka prevence i léčby mozkové mrtvice. Při příznacích jde o minuty

Světová zdravotnická organizace a Světová organizace pro mrtvici každoročně vyhlašují 29. říjen Světovým dnem mrtvice. Tento den má lidem připomenout, že riziko mrtvice se týká každého z nás, bez ohledu na věk. Součástí Světového dne mrtvice je také kampaň s názvem „1 ze 6", která upozorňuje, že v současné době jednoho ze šesti lidí postihne během života mrtvice.

19:02

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá osobnost je hostem rozhlasové radioporadny od pondělí do pátku.

Web

Včera 15:52

Moc nebo málo vajec, máslo či rostlinný tuk, pít mléko nebo nepít. A co cukry? Mýty o potravinách

Máslo je lepší nebo horší nežli rostlinný tuk? Dávat mléko do kávy nebo ne, snídat či nesnídat? Dělená strava, mražená zelenina nemá vitamíny, červené maso není zdravé, mrkev je výborná na zrak. Co je na tom všem pravdy? Nebo jde jen o určité mýty týkající se naší stravy?

Před dvěma dny 15:21

Sport nebo turistika? Pro výběr běžeckých lyží je důležitá váha a výška, spolu s fyzickou zdatností

Vydáme se na běžky. Lyžařská sezóna už začíná v mnoha střediscích, takže i mnoho lidí uvažuje o koupi běžeckých lyží jako o vánočním dárku. Odborník na běžky Jan Červencl hovoří v naší radioporadně na téma: jak správně vybírat nové běžecké lyže pod stromeček.

Před čtyřmi dny 16:22

3D perníčky Denisy Šťastné přinášejí radost i štěstí obdarovaným. Dobré rady od zkušené perníkářky

Denisa Šťastná nejenže umí upéct klasické vánoční perníčky, ale navíc z perníku vytváří krásná umělecká díla. V naší radioporadně dnes hovoří na téma: tvoření z perníku, jak na adventní perníkový věnec, rady a tipy.

Před týdnem 23:11

Jíme očima! Tak si zmenšete velikost vánočního cukroví. Potěší vás stejně, radí výživová poradkyně

Vysílání z naší rozhlasové kavárny je dnes spojeno s radioporadnou výživové poradkyně Martiny Jandové. Společně vám prozradíme, jak si na Vánoce připravit takzvaný odlehčený jídelníček.

Před týdnem 21:08

MUDr. Paterová: Pokud by antibiotika přestala účinkovat, znamenalo by to pro medicínu velké omezení

Radioporadna je zaměřena na antibiotika. Proč přestávají být účinná, co jsou to rezistentní bakterie a superinfekce? Ovlivnil užívání antibiotik také covid a lze vůbec vzrůstající odolnost bakterií na antibiotika nějak zastavit? Nebo jsme už na konci antibiotické éry?

Před týdnem 17:48

Už Hippokratés říkal, že jízda na koni je člověku prospěšná, usmívá se odbornice na hipoterapii

Tentokrát hovoříme v naší radioporadně o terapii, při které se setkává kůň a člověk s nějakým zdravotním handicapem nebo specifickou potřebou. Komu správně vedený kůň dokáže pomoci? A musí mít zvíře nějaký speciální výcvik pro hipoterapii a hiporehabilitaci?

Před týdnem 16:06

Jestli jsou samičky tučnější nezjišťujeme, směje se odborník na hmyzí stravu Libor Sloupenský

Hmyz je potravou budoucnosti a částečně už i současnosti. Víte, že se už hmyzí moučka přidává do sušenek, těstovin, proteinových prášků, tyčinek a dalších potravin? Zjistí to nakupující? Chutnají tyto výrobky jinak a jsou kvalitnější? Jak se naučit jíst hmyz bez znechucení a paniky? Poradíme vám.

Před týdnem 19:31

MUDr. Kosina: Musíme se viru úměrným způsobem bránit a naučit se s ním žít tak, aby nás neomezoval

Dnešní radioporadna je věnována očkování proti covidu a chřipce. Očkovat nebo neočkovat? Mohou být podávány obě vakcíny společně? Není už covid definitivně minulostí? Nečeká nás větší vlna chřipek?

Před 2 týdny 23:07

Co si muži rádi nechávají udělat v estetické medicíně? Posílají je manželky, směje se MUDr. Poláková

Říká se, že podzim a zima jsou ideálním obdobím pro takřka všechny zákroky estetické medicíny, od korektivní dermatologie přes rehabilitaci až po neinvazivní redukci tukové tkáně. Hostem Lady Klokočníkové je MUDr. Zuzana Poláková a tématem rozhovoru je estetická medicína dnes. Mohli jste se zapojit a na cokoliv, co vás zajímá, se také zeptat.

Před 2 týdny 16:57

Bohužel kromě antibiotik lidé hodně nadužívají také léky volně prodejné, říká zkušená lékárnice

Radioporadna o lécích a vitamínech. Vše o kombinacích vitamínových dopňků s léčivy, posílení imunity a také možných vedlejších účincích. Naším hostem je zkušená lékárnice PharmDr. Zuzana Chrtková.