Kultura Plus
21. říjen 2023

Poslechněte si podcast: Proč tak dlouho a proč tak složitě vznikal scénář k očekávanému českému filmu Bratři?

V týdeníku Kultura Plus to vysvětlí scénárista Marek Epstein.  Uslyšíte ale také o novém albu skupiny Rolling Stones, nebo o unikátní výstavě automobilů agenta 007 Jamese Bonda. Připravila Michaela Vetešková.

25:50

Kultura Plus

Vydává: Český rozhlas

Přehled kulturních událostí týdne. Reportáže z premiér, rozhovory s autory. Ale i reflexe z akcí, o kterých byla v daném týdnu řeč.  

Web

Před třemi dny 26:04

Nový seriál České televize s názvem Svatá představí týdeník Kultura Plus

Pozve vás na výstavu Kurta Gebauera do Chrudimi, nabídne reportáž z premiéry digitalizovaného filmu Jánošík, který vznikl už před více než sto lety a představí fotbalové pohádky. Připravila Michaela Vetešková.

Před týdnem 25:58

Jaké jsou Geniální přítelkyně od Eleny Ferrante v divadelním zpracování nebo jak vypadá třímetrový "Jubilejní betlém" v pražském Klementinu?

Také to vám prozradí týdeník Kultura Plus. A bývalý slovenský premiér a renomovaný ekonom Ľudovít Ódor představí svou novou knihu Rychlokurz geniality. Připravila Michaela Vetešková.

Před 2 týdny 25:56

Kultura Plus vám představí mezinárodní divadelní projekt o mírovém vyjednávání

Nabídne vám také rozhovor s ředitelem Národního divadla Janem Burianem o novinkách první české scény a prostor dostane i nová šéfka pražského Rudolfina Julia Bailey.

Před 3 týdny 26:02

Z postu ředitele Galerie Rudolfinum odchází Petr Nedoma - jak hodnotí uplynulých 30 let a jaké má dnes pocity, to se dozvíte v týdeníku Kultura Plus

Podíváme se na inscenaci Valerie a týden divů v podání Laterny magiky na baletní představení Tramvaj do stanice touha na Jatkách78. A upozorníme, že začala vysílat nová televize NASA. Průvodkyní po kulturních aktualitách je Michaela Vetešková.

4. listopad 2023 25:59

O tom, jak umělá inteligence oživila legendární Beatles, se dozvíte z týdeníku Kultura Plus

Potěší fanoušky zpěváka Bruce Spingsteena, který příští rok v květnu míří do Prahy. Pozve na premiéru dramatizace románu Velký Gatsby v Městském divadle Brno, ale třeba také do Moravského divadla v Olomouci na operu Symfonie žalostných písní. A řeč bude také o festivalu Prague Sounds. Připravila a slovem provází Michaela Vetešková.

28. říjen 2023 25:55

Jak vypadá nová 3D instalace věnovaná Václavu Havlovi, kterou najdete nově na pražském Letišti a proč herečky z filmu Agnieszky Holland Hranice chápou své role velmi osobně?

I o tom bude řeč v pravidelném kulturním týdeníku. A zazní i reportáž z olomouckého Divadla na Cucky, kde nově dávají hru věnovanou Charlottě Garrigue-Masarykové nebo z Hudebního diadla v Karlíně, kde měl premiéru muzikál Anděl páně.  Připravila Michaela Vetešková.

26. říjen 2023 10:41

Scenárista Epstein: Příběh Mašínů je až anticky epický. Každá postava by si zasloužila vlastní film

Zfilmovat příběh bratrů Mašínů se pokoušelo hodně českých režisérů. Podařilo se to Tomáši Mašínovi. Scenárista Marek Epstein ho považuje za scenáristický himalájský vrchol. Vypadá filmově a až pak scenárista zjistí, že postavy neprochází úplně zásadním dramatickým vývojem, říká.

14. říjen 2023 25:47

Jak zní korespondence mezi Voskovcem a Werichem se dozvíte v týdeníku Kultura Plus

Uslyšíte ale také to, co si o současném světě myslí ruská spisovatelka Guzel Jachyna. A podíváte se mimo jiné i na výstavu panenek Barbie. Připravila a slovem provází Michaela Vetešková.

7. říjen 2023 25:58

Kdo je Jon Fosse, mimo to, že  je novým držitelem Nobelovy ceny za literaturu?

To prozradí týdeník Kultura Plus. V něm také zazní skladba, se kterou brněnský violoncellista Josef Klíč vyhrál mezinárodní skladatelskou soutěž v severní Americe. Další informace ze světa kultury připravila Michaela Vetešková.