Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 79822. únor 2023

Poslechněte si podcast: Proč si mají živnostníci začít platit víc na důchod? Protože je to fér

Analýza Petra Holuba. Vláda chce, aby živnostníci a podnikatelé do důchodového systému platili „férově“, tedy víc. V průměru totiž platí nižší pojistné než nejchudší zaměstnanci, ale peníze se jim neférově vrátí zpátky už za 11 let v penzi. Nestačilo EET a uzávěry v čase covidu. Teď vláda živnostníkům zvýší odvody na penzijní pojištění. „O konkrétních částkách navýšení nyní jednáme. Záměrem je férový systém, který lidem zajistí i v budoucnu férové důchody,“ potvrdil pro Novinky.cz ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Odvody bych nezvyšoval,“ oponuje bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který v tom vidí omezování svobody. Připouští ovšem, že systém důchodů pro OSVČ je třeba změnit. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/226082] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

09:09

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 904Dnes 05:34

Být europoslankyní se nebráním, trafiku v Senátu nechci, říká Nerudová

Článek Martiny Machové. Někdejší prezidentská kandidátka Danuše Nerudová už má jasněji v tom, kudy chce pokračovat v politické kariéře. Křeslo v Senátu ze seznamu možností škrtla. Zájem naopak připouští o místo v Evropském parlamentu. Tento pátek čeká Danuši Nerudovou schůzka s prezidentem Petrem Pavlem. S konečnou platností si chtějí říct, v jaké formě budou dále spolupracovat, či zda se zcela rozejdou. Někdejší prezidentská kandidátka má za sebou za poslední týdny celou řadu neformálních osobních schůzek. V rozhovoru pro Seznam Zprávy nyní připustila, že by měla zájem kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228578] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 903Včera 08:53

Rusko má na Ukrajině stále množství agentů. Pracují lépe, než vojáci

Článek Tomáše Perglera. K úspěšné kontrole okupovaného území stačí, když kolaboruje pouhých 8 procent obyvatel. To je pravidlo, kterým se ruské tajné služby řídily i na Ukrajině. Píše se to ve zprávě expertů britského institutu RUSI. Už celkem krátce po začátku invaze na Ukrajinu se začaly objevovat zprávy, že ruské bezpečnostní složky přecenily schopnosti svých agentů, kteří měli narušit obranyschopnost napadené země a pomoci svrhnout vládu prezidenta Volodymyra Zelenského v prvních dnech agrese. Také vývoj války na Ukrajině, ze které se stal vleklý konflikt, může svádět k závěru, že Rusové na Ukrajině zpravodajsky selhali. Ve skutečnosti však bilance nevychází pro Moskvu až tak špatně. Podle unikátní analýzy, kterou tento týden zveřejnila trojice expertů z britského Královského institutu společných služeb pro obranné a bezpečnostní studie (RUSI), si Rusko v „nekonvenčních“ operacích vedlo lépe než na klasických bojištích. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228673] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 902Včera 07:01

Dokumenty z azbestové kauzy: policisté mají podezření na korupci

Článek Vojtěcha Blažka. Území po sovětské armádě v Milovicích je kontaminováno rakovinotvornými látkami. Na firmy, které tam likvidovaly stovky starých vojenských budov, mají podle policie vazby někteří úředníci a politici ze středočeského úřadu. Policisté prověřují, jestli v aktuální azbestové kauze, kvůli níž tento týden prohledali několik kanceláří v budově středočeského krajského úřadu, nehrály roli úplatky. Případ se týká vážného podezření, že v bývalý vojenský prostor po sovětské armádě v Milovicích na Nymbursku je kontaminovaný rakovinotvorným azbestem. A to proto, že firmy, které zde ve veřejné zakázce odstraňovaly stovky starých armádních budov, nebezpečný stavební odpad nezlikvidovaly podle předpisů a jenom ho rozhrnuly po okolí. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228595] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 902Včera 04:19

Komentář: Petr Pavel nechápe, že už není voják

Komentář Teodora Marjanoviče. V jádru má Pavel asi pravdu. Jenže je vážně nutné Ukrajince z pozice vrcholného veřejného činitele takhle stresovat? Upřímnost je hezká vlastnost, obvlášť u politiků. To proto, že u nich nepatří zrovna ke standardní výbavě. Jenže v podmínkách války tak obludných rozměrů, jako je agrese vůči Ukrajině, to neplatí. Jsou věci, o nichž ať politici raději nemluví, i kdyby v jádru měli pravdu. Prezident Petr Pavel před pár dny poskytl rozhovor vlivnému bavorskému listu Süddeutsche Zeitung. Většinou říkal samé správné věci. Uvítal nasazení tanků z Německa a stíhaček ze Slovenska. Podotkl, že by si přál vítězství Ukrajiny tak, jak si jej přeje ona sama - v podobě osvobození všech okupovaných částí, zaplacení reparací ze strany Moskvy a potrestání válečných zločinců. Pak však dodal: „Musíme si ale položit otázku, zda je to realistické. Pokud ne, tak z toho vyplývají scénáře, které vždy budou představovat nějaký kompromis.“ Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228606] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 902Včera 12:55

Lidé krizi prohráli, firmy vítězí. Zvýšení cen je nestydaté, míní experti

Analýza Tomáše Svobody. Energetická krize i vlna zdražování dopadla na Česko nerovnoměrně. Polostátní gigant ČEZ hlásí rekordní zisk, polepšili si i zemědělci i potravinové řetězce. Naopak domácnosti zchudly. Experti mluví o nespravedlnosti. Karikaturista Miroslav Kemel nedávno nakreslil muže v supermarketu, který v zajetí zdraženého zboží jen povzdechne. „Mám pocit, že nám spotřebitelům někdo vyhlásil cenovou válku.“ Humorný výjev symbolizuje současné rozpoložení společnosti. Domácnosti zchudly. Už přes rok Češi podléhají masáži o drahotě, rekordní inflaci i energetické krizi. A na mnohé reálně dopadá škrcením elementárních potřeb. Zároveň teď často nestačí zírat, že krize udeřila značně nerovnoměrně. Firmy, jejichž sektory krize měla zasáhnout, totiž často hlásí rekordní zisky. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228584] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 896Před dvěma dny 06:51

Přijímačky volají po úpravě. Ministerstvo se na změny ptá ředitelů

Článek Josefa Mačího. Systém přihlašování na střední školy by se mohl do budoucna změnit. I po letošní zkušenosti by žáci mohli dostat více přihlášek. Systém už navrhl ministrovi jeho poradce. Ministerstvo se nyní na zkušenosti ptá ředitelů. Loni nejžádanější obory, letos vůbec ne. Ačkoliv uchazečů o střední vzdělání meziročně přibylo o deset tisíc, některé vyhlášené školy zaznamenaly naopak pokles zájemců. Jedná se jak o gymnázia, tak odborné školy. Rodiče zkrátka – pod tlakem informací o vrcholu demografické vlny – raději vynechali přihlášky na školy, kde by jejich děti čekala největší konkurence. Učinila tak ale velká část z nich, takže paradoxně je přetlak daleko nižší než v předchozích letech. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228316] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 901Před dvěma dny 11:12

Memento elektro. Depeche Mode se zvolna rozpomínají, kým jsou

Recenze Pavla Klusáka. Nikdo nechce, aby mu umřel kamarád a spoluhráč, jako se to loni stalo Depeche Mode: ale tenhle šok možná znamená skutečný nový začátek pro kapelu, která před čtyřiceti lety vynalézala čistě elektronický pop. Depeche Mode mají své věrné na všech světadílech, ovšem u nás si od osmdesátých let drží lehce speciální pozici. Byli to totiž právě oni, kdo tu směl jako první koncertovat po dlouhých letech půstu od západního čerstvého popu a rocku. Jejich zjevení v pražské Sportovní hale v roce 1988 bylo ojedinělou explozí mladé sexy popkultury a „depešáci“ v černém, kteří se sjeli z celé republiky, působili jako nátlaková demonstrace. Tehdejší Rudé právo už psalo „přestavbově“ a vzalo kapelu na milost: „Do tváří kluků a dívek v černých baretech vepsala právě skončená podívaná a „poslyšená“ něco zcela opačného, než co jsme s rockovou hudbou obyčejně zvyklí spojovat – jakousi přístupnost, toleranci, směsici nadšení a smírného klidu.“ Celý článek čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783] https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228582 [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228582] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 900Před dvěma dny 09:22

Vyšetřování u Milovic: nebezpečná látka je i pod cyklostezkou, potvrdily vrty

Článek Vojtěcha Blažka. Seznam Zprávy vypátraly jména dalších firem, o které se zajímá policie kvůli znečištění bývalého vojenského prostoru v Milovicích. Jak velká část ze 600 hektarového území je zasažena rakovinotvorným azbestem, zatím není jasné. Policisté jsou si naprosto jisti, že do půdy v bývalém vojenském prostoru v Milovicích na Nymbursku se nelegálně dostalo velké množství nebezpečné karcinogenní látky - azbestu. Utvrdily je v tom vzorky, které odebrali na území rozkládajícím se na 600 hektarech. Jak v pondělí jako první informovaly Seznam Zprávy, kvůli pátrání po vinících této přírodní havárie hledali vyšetřovatelé z Policejního prezídia celý den dokumenty v sídle Středočeského kraje, jemuž milovický areál patří. A totéž podle nových zjištění udělali i v několika firmách, které měly za krajské peníze zbourat stovky vojenských staveb a bezpečně zde zlikvidovat materiál obsahující právě azbest. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228501] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 900Před dvěma dny 08:28

Děkan Ševčík přišel o známku slavného atletického závodu

Článek Ondřeje Koutníka. Ekonom Miroslav Ševčík přišel o ochrannou známku Memoriálu Josefa Odložila, který řídí. Vyvrcholily tak dlouhodobé spory, které má se svým bývalým kamarádem Pavlem Šourkem. Právě ten ho v registraci známky na další roky předběhl. Miroslav Ševčík rád poutá pozornost. Ať už jako děkan na Vysoké škole ekonomické (VŠE), aktér protivládních demonstrací nebo jako ředitel mezinárodního atletického mítinku. V této roli se před kamery dostává každoročně při Memoriálu Josefa Odložila (MJO), který nese název po tragicky zesnulém olympionikovi a Ševčíkově strýci. „Některé disciplíny v minulosti byly tak významně dobré, že ani některé závody Diamantové ligy nemají tak dobré rekordy jako Memoriál Josefa Odložila,“ chlubil se kvalitou akce Ševčík v televizi před několika lety. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228513] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 900Před dvěma dny 04:51

Česká pošta plánuje nepotřebné pobočky prodat. Šanci tak mají i obce

Článek Jaroslava Gavendy. Česká pošta oznámila, jak chce naložit se zrušenými pobočkami. Buď je prodá, nebo využije pro jiné účely. Vláda by snížení počtu poboček o tři stovky měla odsouhlasit do pátku. Seznam Zprávám to řekl ministr vnitra Vít Rakušan. Rušení poboček se dotkne krajských a okresních měst. Česká pošta zatím neodtajnila seznam konkrétních míst, která se zavřou. Státní podnik ale na dotaz Seznam Zpráv uvedl, jak se svým majetkem hodlá naložit. „Budovy, které patří České poště a ve kterých se pobočky zruší, projdou posouzením, zda pro ně má Česká pošta další využití. Pokud ne, tak budovu nabídneme k odkupu. Buď přímým prodejem za cenu podle znaleckého posudku, to se týká případného zájmu obcí. Pokud by obec neměla zájem, bude budova nabídnuta prostřednictvím e-aukce, kde objekt získá ten, kdo nabídne nejvyšší cenu,“ uvedl mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228495] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.