Zvídavec Evy Sinkovičové
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Proč listy stromů na podzim mění barvu?

Jak strom pozná, že se mění roční období? Co způsobuje změnu barvy listů? A proč by se mělo spíše říkat, že se listy odzeleňují? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

03:32

Zvídavec Evy Sinkovičové

Vydává: Český rozhlas

Každodenní dávka neuvěřitelných zajímavostí ze světa lidí, zvířat, rostlin i věcí. 

Web

Dnes 03:45

Z čeho se vyrábí marshmallow a podle jaké rostliny se jmenuje?

Česky těmhle pěnovým bonbonům říkáme maršmelouny. Jejich historie sahá až do starověku a je spojena s léčitelstvím. Kde se vzal jejich název?

Včera 03:45

Co vše se zvládne naučit miniprasátko a může se chovat v bytě?

Jak malá jsou mini prasátka a co by si měl člověk rozmyslet, než si je pořídí domů? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před dvěma dny 03:59

Kdo byl svatý Mikuláš?

Chodil čert a anděl s Mikulášem vždy? A kdo byl Mikuláš, než se z něj stala kouzelná postava, která jednou ročně nosí dárečky hodným dětem? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před třemi dny 03:32

Kolik hvězd má Mléčná dráha a kde se vzal její název?

Je to naše domovská galaxie, to znamená, že se v ní nachází naše Slunce se sluneční soustavou. Proč se jmenuje zrovna Mléčná dráha? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před šesti dny 03:08

Vítejte ve vesnici dlouhovlasých žen. Jak to, že nešediví a proč se nesmí ostříhat?

V čínské vesnici by se kadeřník asi neuživil. Ženy si tam vlasy nestříhají a samy z nich vytváří účesy, které o své nositelce lecos prozradí. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 04:04

Co všechno se dá složit z papíru? Objevte krásu origami

Kdy se začalo považovat skládání origami za umění a k čemu může být dobré? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 04:27

Co je to placebo a jak funguje?

Jak je možné, že si dáte lék, ve kterém ve skutečnosti žádná léčivá látka není, a stejně vám pomůže? Co je to placebo efekt? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 04:01

Kdo jsou Sanové? Národ s prastarými kořeny a rovným postavením mužů a žen

Říká vám něco označení Křováci? Víte, kde žijí, jak vypadají a jakou mluví řečí? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:59

Rozkošní damani jsou příbuzní slonů. Voňavou směs jejich moči a trusu domorodci žvýkali

Proč jde z těchto rozkošných zvířátek někdy strach? A kde byste je našli? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 05:05

Záchodové zvyky: Ve které zemi mají speciální přezůvky a kde nepatří toaletní papír do mísy?

Znáte historii toalet? Kam se chodilo vykonávat potřebu na hradech a kdy se vše lilo z oken? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.