- Podcasty
- Studio N

Poslechněte si podcast: Proč Rusové kradou ukrajinské děti
Ukrajina přichází o děti. Okupanti jich do své země vyvážejí tisíce, pod různými záminkami. Mnoho z nich je už teď nenávratně ztraceno kdesi v Rusku. A některé mají stále naději na návrat domů. Filip Titlbach mluví s válečnou reportérkou Petrou Procházkovou, která osudy ukradených dětí a jejich rodičů sledovala přímo na Ukrajině.
Studio N
Podcast Deníku N. Investigativa, zásadní události a jízlivé poznámky s Filipem Titlbachem.
Tučková a Lednická o historii a síle literatury
Obě ve svých knihách zobrazují naši historii, žádná z nich se nebojí složitých a nejednoznačných nebo tabuizovaných témat. Obě se umístily na prvních příčkách čtenářských anket Deníku N nebo Lidových novin. Obě byly také oceněny Ústavem pro studium totalitních režimů za mimořádný přínos k reflexi novodobých dějin. V podcastu přinášíme debatu z Knižního festivalu Ostrava se spisovatelkami Kateřinou Tučkovou a Karin Lednickou.
Příručka k přežití lidstva
„Je to příručka k přežití lidstva.“ Tak okomentoval šestou hodnotící zprávu Mezivládního panelu pro změnu klimatu generální tajemník OSN António Guterres. Co se v ní píše? A máme ještě čas zachránit život na planetě? Filip Titlbach si do Studia N pozval šéfa OSN v Česku Michala Brožu.
Co stojí v pozadí cesty čínského vůdce za Putinem
Čínský prezident se vydal do Kremlu za svým ruským protějškem, diktátorem Putinem. Mimořádná návštěva má vypadat jako mírová mise. Co ale stojí v pozadí? Filip Titlbach se ptá Petry Procházkové a Magdaleny Slezákové ze zahraniční redakce Deníku N.
Nepřehnal to tentokrát Macron?
Rozmlácená auta, hořící popelnice, rozbité výlohy republikánské kanceláře. Protesty proti penzijní reformě, hlavně proti zvýšení věku odchodu do důchodu, trvají ve Francii už od ledna. Napětí ve společnosti se ale vyostřilo, když vláda prezidenta Emmanuela Macrona oznámila, že obejde poslance a zákon prostě přijme. Bez hlasování. Může současná francouzská vláda padnout? A nepřepočítal se tentokrát Macron? Hostem podcastu je publicista a zpravodaj František Kalenda. Moderuje Filip Titlbach.
O myších, rozmnožování a lidech
Japonský biolog Katsuhiko Hajaši představil metodu rozmnožování savců, výhledově i člověka, která světu zamotala hlavu. A na jejím začátku stojí laboratorní myši. Základem metody je přeměna obyčejných buněk na pohlavní, a to bez ohledu na pohlaví dárce. Co pokusy na myších ukázaly? A jaké etické problémy objev přinese? O myších, rozmnožování a lidech hovoříme v podcastu s vědeckým novinářem Petrem Koubským. Moderuje Filip Titlbach.
Hýbe českou společností nenávist?
Proč je někdy tak těžké najít společnou řeč? A co nás vede k tomu, že si svoje frustrace vybíjíme na slabších? O tom na knižním festivalu v Ostravě debatovali právnička, odborářka a autorka knihy Proč jsme tak naštvané? Šárka Homfray, zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková a novinář a autor knihy Byli jsme tu vždycky Filip Titlbach. Ve Studiu N vám přinášíme záznam debaty. Moderuje Vítek Svoboda.
Homfray: Patriarchální nastavení společnosti znevýhodňuje i muže
„Ženy mají v diskusi slabší hlas, podle výzkumů se jim více skáče do řeči, jejich mužští kolegové navíc často opakují jejich myšlenky, jako by je samy neřekly.“ Na konci minulého roku vydala 24 esejí podložených daty o postavení žen v české společnosti. Kniha dostala jméno Proč jsme tak naštvané a v domácích médiích rozvířila jinak mrtvou debatu o feminismu. Jaké je být ženou v současném Česku? Filip Titlbach se ptá právničky, odborářky a autorky zmíněné knihy Šárky Homfray.
Petr Pavel a Zuzana Čaputová o Ukrajině, populistech a demokracii
Při své první oficiální návštěvě Slovenska přijal prezident Petr Pavel pozvání do debaty se slovenskou hlavou státu Zuzanou Čaputovou. Ve Slovenském národním divadle diskutovali o pomoci Ukrajině, síle populistů i V4. Poslechněte si záznam ve Studiu N. Moderují šéfredaktor českého Deníku N Pavel Tomášek a šéfredaktor slovenského Denníku N Matúš Kostolný.
Homeopatie nefunguje. Stačí, že neškodí?
Přírodovědci a mnoho lékařů mají homeopatii za šarlatánství. Homeopatické léky nemohou fungovat, protože jsou v rozporu se základními přírodními zákony. Přesto na ně někteří lékaři a pacienti nedají dopustit. Proč? Filip Titlbach se ptá vědeckého redaktora Petra Koubského.