- Podcasty
- Leonardo Plus

Poslechněte si podcast: Proč nemáme u Vltavy české Silicon Valley? Legislativa hází vědě klacky pod nohy, tvrdí Konvalinka
Hlavní problém české vědy je, že tu sice máme excelentní vědu, skvělé ústavy a vynikající univerzitní pracoviště, ale pořád je jí málo a je obklopena průměrnými nebo podprůměrnými lidmi, soudí ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR Jan Konvalinka.
Leonardo Plus
Setkání s významnými českými vědci a odborníky, kteří umí zaujmout.
Konvalinka: Neškodná přírodní látka? Úplná pitomost. I odvar z třezalky může odbourávat účinky léků
Není léku, který by neměl vedlejších účinků. Vědci se je snaží popisovat stejně dobře jako účinky záměrné. Ty neočekávané ovšem nemusí být vždy negativní a třeba přírodní látky nemusí být vždy pozitivní. „Například třezalka zrychluje odbourávání některých látek v organismu, takže pokud třeba berete pravidelně některé léky, dáte si na ně odvar z této byliny, tak přestanou fungovat,“ upozorňuje biochemik Jan Konvalinka.
Naše tělo nepostřehlo, že už nejsme lovci a sběrači, říká biolog Petr
Naši předkové, a nejen ti lidští, žili celý svůj život v pohybu. „Dnes si říkáme, že bychom měli jíst pravidelně v malých porcích třeba pětkrát denně, ale takhle naši předci vůbec nežili. Když se dostali k mršině nebo něco ulovili, tak se nacpali k prasknutí, protože nevěděli, kdy se jim to zase povede,“ říká biolog a genetik Jaroslav Petr v pořadu Leonardo Plus.
Co ukazují nové výzkumy biochemické podstaty života?
Proč by dnešní vědecké časopisy měly potíž uznat objev DNA? Co přispělo k tomu, že se mezi badateli přestává mluvit o odpadní části naší dědičné informace? Hostem pořadu je Jan Konvalinka, biochemik a ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Moderuje Martina Mašková.
Psychoterapeut Jan Vojtko hovoří o vývoji partnerského vztahu od zamilovanosti až po období, ve kterém spolu dvojice začne tvořit plány do budoucna
Jak zásadní rozdíl je mezi tolerancí a respektem nebo kolik existuje teorií o tom, podle čeho si vybíráme životního partnera? Moderuje Šárka Fenyková.
Česko prochází bouřlivým obdobím, cestu z tohoto stavu hledá filosof a ekonom Tomáš Sedláček
Česká ekonomika na místě přešlapuje, dusí nás plno věcí, které jsme si neuklidili, hodnotí současné hospodářské výsledky ekonom a filozof Tomáš Sedláček v pořadu Leonardo Plus. Co bychom podle něj měli změnit, abychom se posunuli dál?
Vypravte se na pouť po pražských kavárnách, které ovlivnily historii
Historik architektury Zdeněk Lukeš v Leonardu Plus popisuje proměny významných pražských kaváren. Poslechněte si pouť po ikonických interiérech, kde se koncentrovalo české myšlení a ve kterých se odehrála řada událostí, které formovaly naši národní identitu a kulturu.
Bioetik: Neexistuje důkaz, že by homeopatie fungovala. Účinná látka je tak naředěná, že tam ani není
Optimismus konce 19. století chtěl z vědy učinit nové náboženství. „Tehdy věda měla sesadit náboženství z piedestalu. Pokud by ale dnes věda měla být novým náboženstvím, tak tady je spousta heretických sekt,“ říká host Leonarda Plus bioetik a katolický kněz Marek Orko Vácha.
Mnoho z nás trpí samotou z množství. Jsme obklopeni lidmi, ale nemáme si s nimi co říct, míní Vojtko
Být sám nemusí nutně znamenat, že je člověk osamělý. A naopak, i někdo obklopený mnoha lidmi se může cítit sám. Rozdíl mezi dobrovolnou samotou a osamělostí objasňuje host Leonarda Plus párový terapeut Jan Vojtko.
Poslechněte si celý exkluzivní rozhovor s mezioborovým akademikem Václavem Smilem
Teze o globálním byznyse a ekologii emeritního profesora Univerzity of Manitoba Václava Smila si považují i přední američtí byznysmani. Jeho pohled na fungování světa je vysoce respektován. Mezi oblíbeného autora ho řadí například i Bill Gates.