Omeletky
9. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Proč na Rudolfinu chybí Richard Wagner? Kvůli nosu! Omeletky Haliny Pawlowské

Omeletky se nechaly inspirovat nosem. Čeština má pro něj spoustu jmen: čenich, frňák, rypák, skoba. Na druhou stranu statistikové spočítali, že o nose se píše nejmíň básní. Dozvíte se, který skladatel s velkým nosem chybí na střeše Rudolfina. A že policejní identifikační program obsahuje 152 typů nosů a říká se mu frňákovník. O nosu si budeme povídat s Vaškem Šandou, uslyšíte povídku Jiřího Čutky s názvem Muška jenom… a Halina Pawlowská přidá recept na meruňkové knedlíky.

22:36

Omeletky

Vydává: Český rozhlas

Víkendová popoolední show s Halinou Pawlowskou. Pořad, který chutná.

Web

Před pěti dny 24:52

Přátelé občas člověka donutí, aby se choval jako úplný idiot. Omeletky s Halinou Pawlowskou

„Moje služebně nejstarší kamarádka je Dáša z jazykové školy,“ vypráví v Omeletkách Halina Pawlowská. „Touha po mužích mne ale spojovala s kamarádkou Hanou. Jednou mi zavolala ve tři ráno, abych k ní okamžitě přijela – na cestě už byla i Jarka – protože za jejím milým přijela na chatu jeho bývalá láska. Celou noc jsme všechny tři pečlivě plánovaly, jak se sokyně zbavíme. Přijatelná nám přišla jedině otrava muchomůrkou zelenou...“

Před šesti dny 24:46

„Svého přítele rozčiluji neustále.“ Omeletky Haliny Pawlowské

Jedna anketa ukázala, že největší množství naštvání vyvolává partner. Já svého přítele rozčiluji neustále. Nedávno mi sdělil, že zatímco muži řeknou denně asi 2200 slov, ženy 4400. Řekla jsem: „To je tím, že ženy musí mužům všechno říkat dvakrát.“ Přítel se na mě podíval a pravil: „Mohla bys mi to, prosím tě, ještě jednou zopakovat?“ Omeletky nabídnou povídku Lenky Konečné Honzíkova cesta. Halina Pawlowská přečte povídku Ach ti muži a přidá recept na dýňovou polévku.

Před týdnem 31:06

Pitralon, slané tyčinky a pojídání vaty. To byly léčebné metody mého otce. Omeletky Haliny Pawlowské

„Můj otec nikdy nechodil k lékařům. Měl vlastní léčebné metody. Třeba angínu jsme doma léčili slanými tyčinkami. Spolknuté sklo jsme zase zajídali vatou.“ O nemocech a sklonech k hypochondrii budou vyprávět dnešní Omeletky. Prostor dostane povídka Marie Nevěřilové Hlas. Herec Vašek Šanda prozradí tipy na zajímavé filmy.

Před 2 týdny 29:49

Na gymplu se ze mě stala profesionální záškolačka. A mohl za to táta. Omeletky s Halinou Pawlowskou

Halina Pawlowská se netají tím, že školu ráda neměla. Nejvíce jí vadil stres ze zkoušení. „Třeba před písemkou z matematiky jsem si byla schopna vyvolat žlučníkový záchvat,“ vzpomíná. „Máma-učitelka ale vždycky odhalila, co se děje. Naštěstí při mě stál táta. Strašně totiž nesnášel učitelky...“ V Omeletkách ještě uslyšíte, co měla ve škole ráda Heidi Janků, svoji povídku přečte Halina Pawlowská, prostor dostane i posluchačská úvaha paní Lídy z Prahy.

Před 2 týdny 24:19

„Vyrostla jsem v hráčském doupěti.“ Omeletky Haliny Pawlowské

Vyrostla jsem v podstatě v hráčském doupěti. Otec hrál denně šachy, máma většinou celé víkendy hrála karty. Když mi bylo 12, vymyslely jsme si s kamarádkou hru, že budeme volat lidem s vtipným příjmením. Našli jsme jméno Vomastek. Já místo „Pane Vomastek, jste přepálen!" nakonec vykoktala: „Pane Vomastek, jste přepaden!" Uslyšíte ještě povídku Oldřicha Faměry: Bulharská rezervace a Halina Pawlowská přidá recept na norské národní jídlo farikal. Doslova jde o ovci v zelí.

Před 3 týdny 24:30

Karlovarské rohlíky, játrový salám a most v Davli. To bylo moje dětství. Omeletky Haliny Pawlowské

K dětství Haliny Pawlowské patřilo ale i krasobruslení. „V pět ráno mě maminka vozila tramvají přes Hlávkův most na Štvanici. Brzy ji to ale přestalo bavit. Fascinující talent jsem neměla a také ji štvalo, že není bohatá, a nemůže si lebedit v kožichu z norka.“ V pořadu ještě zazní povídka posluchače Stanislava Jugy. Václav Šanda přidá tipy na zajímavé filmy. Na závěr zavoní recept na pečené ovoce s tvarohem.

Před 3 týdny 20:27

Naději potřebujeme pořád. Omeletky Haliny Pawlowské

Omeletky jsou dnes naplněné nadějí, protože ji potřebujeme pořád. Jednou jsem měla na chalupě hroznou chandru. Nic mi nešlo, měla jsem pocit, že jsem špatná autorka, moderátorka, partnerka, matka. Svěřila jsem se mamince a povídám: „To je hrůza. Já si snad něco udělám!“ A maminka pravila: „To je dobrej nápad. Uděláme si karbanátky!“ V Omeletkách ještě uslyšíte povídku Dana Pazdírka Malé zet a velké T. Halina Pawlowská přidá svoji povídku Hezké řešení a také recept na pstruha.

28. srpen 2022 23:53

Odhodlání mi nechybí. Třeba při praní okurek v pračce. Omeletky Haliny Pawlowské

„Co je vlastně odhodlanost?“ ptá se v dnešních Omeletkách Halina Pawlowská. A rovnou prozrazuje, v čem jí odhodlání chybí. „Nechodím na preventivní prohlídky k lékaři. Děsí mě, že se na nich něco zjistí...“ O odhodlání pohovoří i herečka Martina Hudečková. Prostor dostane posluchačská povídka Dovolená na vodě. A nebude chybět ani letní recept na cuketové placičky.

27. srpen 2022 25:49

Čtyři živly? Omyl, je jich mnohem víc! Omeletky Haliny Pawlowské

Tématem Omeletek jsou dnes živly! Podle starých Řeků existují čtyři základní živly: voda, vzduch, země a oheň. Zapomněli ovšem na živly jako jsou děti, sousedé, rodiče, vášně, touhy, lejstra, psi, kočky, dovolené, uzávěrky a úklid, choroby, rekonstrukce, alkohol a dobré kamarádky. Svůj názor na živly přidá herec Vašek Šanda. Uslyšíte povídku Jitky Kobzové: Proč nejezdíme k moři. Halina Pawlowská přidá svoji povídku Láska je bestie krvavá. A nabídne recept na Lava Cake.

21. srpen 2022 21:36

Tatínek tvrdil, že žádná houba není jedovatá. Omeletky Haliny Pawlowské

V Omeletkách budeme vzpomínat. Jsem totiž na chalupě v Podkrkonoší, kam jsem jezdila od svých dvou let. Sbírali jsme všechny druhy hub. Tatínek totiž patřil k té sektě mykologů, kteří tvrdí, že vlastně žádná houba není jedovatá. Když sousedi viděli, jaké hnusy si nosíme domů, tak se křižovali a prosili nás: „To nejezte, tím se otrávíte!“ V Omeletkách uslyšíte povídku Jiřího Čutky: Spěchám na svět k obědu. Halina Pawlowská přidá povídku Fero z Košic i recept na huculské hřiby.