Řečí peněz
28. červen 2022

Poslechněte si podcast: Investice do nemovitostí? Recese může způsobit pokles cen o 20 procent, varuje ekonom David Navrátil

Až dvě třetiny Čechů plánují v letošním roce úpravy svého stávajícího bydlení. Jenomže materiál na stavby buď není, nebo je výrazně dražší. „Česká národní banka loni začala zvyšovat úrokové sazby. Lidé si uvědomili, že teď mají poslední šanci vzít si hypotéku za rozumnou úrokovou sazbu. A teď, kdo má hypotéku, chce stavět,“ komentuje situaci na stavebním trhu hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

24:58

Řečí peněz

Vydává: Český rozhlas

Rozhovory s českými podnikateli a manažery. Nechte se inspirovat úspěšnými lidmi z byznysu.

Web

Před šesti dny 26:09

Bezbolestně nad inflací nevyhrajeme, míní předseda Národní rozpočtové rady Hampl

Mezinárodní měnový fond doporučil ČNB, aby zvýšila úrokové sazby a přesvědčila tak trhy a veřejnost, že inflaci příští rok dostane pod kontrolu. Měli by si centrální bankéři vzít doporučení fondu k srdci, nebo by další zvýšení sazeb už mohlo být pro naši ekonomiku kontraproduktivní? A není na čase zaměřit se nyní spíš na ekonomiku fiskální, která by mohla pomoci zastavit naše razantní zadlužování?

Před týdnem 24:59

Hrozí velké riziko znovurozevírání nůžek mezi vyspělými a rozvojovými ekonomikami, varuje ekonom

Téměř tři tisíce vrcholných světových politiků, byznysmenů a akademiků se po covidové pauze schází ve švýcarském Davosu. Světové ekonomické fórum, které bylo v předešlých letech považováno spíše už jen za společenskou událost, letos opět získalo na pozornosti po složité ekonomické a politické situaci ve světě.

Před 2 týdny 24:59

Ekonomka Švihlíková: V technologicky náročné výrobě hraje Čína prim a je těžko nahraditelná

V době covidové pandemie se jako riziko ukázaly dodavatelské řetězce, které Evropa velmi pomalu zkracuje. Nyní na konci roku 2022 Česko řešilo nedostatek léků a narušené dodavatelské řetězce se opět viditelně projevily do našich životů. Bude letos globální ekonomika zpomalovat? A jaké má Evropa možnosti ve zlepšení dodavatelských řetězců?

Před 3 týdny 25:01

Ekonom: Česko je schizofrenní národ. V některých oblastech je na světové špičce, v jiných úplně dole

„Českou ekonomiku letos čeká pokles. Nemusí být ale nijak závratný. A pokud naše země vsadí na správné obory, může se hospodářství z recese rychle otřepat,“ říká hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil, který v letošním roce předpokládá půlprocentní propad naší ekonomiky. Co můžeme udělat proto, abychom se odrazili ode dna, a co nás v tomto roce v ekonomice může čekat?

29. prosinec 2022 26:51

Evropští politici selhali. Měli se líp připravit a diverzifikovat zdroje, myslí si ekonom Švejnar

„Ještě nevíme, jak bude svět mocensky rozdělený a kde bude případná železná opona. O to se bojuje a doufejme dlouho bojovat bude. To, že se nevrátíme do stavu, který tady byl posledních 30 let, tak to je taková jistota jako smrt. Někteří lidé říkají, že naší základní hodnotou je také důraz na neustálý růst životní úrovně. Obávám se, že pokud na této hodnotě budeme trvat, neochráníme naši svobodu,“ říká Jana Matesová, bývalá zástupkyně ČR při Světové bance v pořadu Řečí peněz.

22. prosinec 2022 27:48

Rektor Dvořák: Zvyšování úrokových sazeb může v dlouhodobějším horizontu přinést větší problémy

České banky vykazují mimořádné zisky. Za letošní první tři čtvrtletí jim zisky meziročně vzrostly o 30 miliard na 81 miliard korun, k čemuž částečně dopomohly vysoké úrokové sazby. Je to pro Česko ale ta nejlepší cesta k boji s inflací?

15. prosinec 2022 24:37

Ekonomka Horská: Cenový strop energií má hlavně psychologický efekt. Příští rok náklady porostou

Opatření pro zajištění dostatku dodávek a udržení cen jsou přijímána na vládní, ale i evropské úrovni. Česká vláda tak od Nového roku připravila cenový strop i pro velké podniky. Na cenovém stropu plynu se však politici na evropské úrovni zatím dohodnout nedokázali. Jak tedy bude vypadat situace na trhu od nového roku? Hostem pořadu je Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisen Bank a členka Národní ekonomické rady vlády.

8. prosinec 2022 24:46

Ekonom: Reálný pokles mezd je zásadním problémem. Malá spotřeba domácností nás už nyní vede k recesi

Češi začali nedobrovolně šetřit. Přestože průměrná mzda normálně roste, kvůli vysoké inflaci ale reálně klesá. Ve třetím čtvrtletí se kupní síla mezd navíc meziročně snížila o deset procent. Jak dlouho současné mzdové přiškrcení může trvat a na čem to bude záležet?

29. listopad 2022 25:01

Půjčka na vánoční dárky? Letos by si ji vzala jen tři procenta Čechů

Přišel advent a s ním i jedno z finančně nejnáročnějších období, co se týče zbytných produktů. Obchodníci na něj vždy silně cílí své prodejní kampaně, ale jak to bude vypadat letos v době inflační krize? Co jsme schopni oželet a bez čeho si nejen Vánoce už nedokážeme představit?

22. listopad 2022 26:09

Matesová: Že se nevrátíme do stavu, který tady byl posledních 30 let, je stejná jistota jako smrt

Většina států skupiny největších ekonomik světa G20 minulý týden ostře odsoudila válku na Ukrajině a vyzvala k bezpodmínečnému stažení Ruska z ukrajinského území. Ze společného prohlášení přijatého na summitu na Bali ale vyplývá i to, že na konflikt existují mezi zeměmi různé názory. Státy se společně usnesly na tom, že válka na Ukrajině podkopává globální ekonomický růst a označily hrozby použití jaderných zbraní za nepřijatelné. Jak se mění rozdělení světových sil?