25. květen 2022

Poslechněte si podcast: Proč číst něco očekáváného? To by byla nuda. Rozhovor s komiksovým nakladatelem

„Máme oblíbené nakladatele, které sledujeme pravidelně, a vždycky by nás ten komiks měl oslovit buď nějakou zvláštností ve vyprávění, nebo ve výtvarném pojetí. Chtěl bych, aby to byly komiksy s hlubším podtextem nebo poselstvím,“ vysvětluje Martin Svoboda z nakladatelství Trystero.

34:07

Záložka

Vydává: Český rozhlas

Záložka je podcast o knihách, literatuře, čtenářích i čtenářství. Zveme si hosty, kteří mají ke knížkám nejblíž, a rozebíráme nejen aktuální tituly, ale taky témata rezonující literárním světem. Pokaždé vám dáme tip na knihu a pokusíme se tak odpovídat na jednu z nejčastějších otázek pokládaných v knihkupectví. Co teď tak lidé čtou?

Web

Před dvěma dny 34:52

Nečtěte nás proto, že jsme queer, ale proto, že vás naše tvorba zajímá, shodují se autoři

Záložka se opět vydala do terénu, tentokrát na festival Prague Pride. Hosty byli queer autoři Jenoféfa Beta, Kamil Marcel Hodáček a Robin Sedlmaierů. Tématem proto musela být queer literatura. Všechny tři spojuje poezie, kterou shodně začali psát proto, aby se uzdravili po nepovedených vztazích. Rozhovor nejen o tom, jak se sexualita projevuje v jejich tvorbě.

Před týdnem 27:41

Dokud čteme dystopie, tak svět ještě funguje. Rozhovor se spisovatelem Matějem Dadákem

Záložka byla opět na cestách, tentokrát se vydala na Letní filmovou školu do Uherského Hradiště. Hostem byl Matěj Dadák, divadelní, seriálový i filmový herec, ale taky scenárista a spisovatel. Roku 2010 debutoval knižní novelou Horowitz. Po jedenácti letech vydal román Muž bez jazyka a letos k tomu přidal knížku Lovci švábů.

Před 2 týdny 32:37

Nevíte, co číst? Máme pro vás přehled nejlepších knih prvního pololetí

V jedné z předchozích Záložek jsme se bavili o nejlepších komiksech, které dosud v roce 2022 vyšly. Tentokrát seznam doporučení rozšíříme o českou i překladovou beletrii a literaturu faktu. Vzhledem k tomu, že knih vyšlo mnoho, o své favority se přišli podělit hned tři hosté – Barbora Maršíček Votavová, Karolína Břinková a Thea Kučerová. A jako bonus jsme na závěr přidali knížku z konce loňského roku, která si zaslouží více pozornosti.

Před 3 týdny 25:53

Stále máme předsudky vůči čínsky psané literatuře, říká překladatelka Petra Martincová

„Čínský spisovatel Jü Chua se nebojí, je to velice svobodný autor, přestože nepíše otevřeně o ničem, tak to tam všechno je,“ vysvětluje sinoložka a překladatelka z čínštiny Petra Martincová důvody, proč je jejím oblíbeným autorem. Se Záložkou se tentokrát vydáváme do Číny a probíráme nejen Jü Chuovu nejnověji přeloženou sbírku povídek Život jako dým, která patří mezi jeho nejstarší tvorbu – první z nich totiž napsal v roce 1983.

20. červenec 2022 46:20

Vnímejme kulturu jako něco, bez čeho společnost nemůže být šťastná, říká nakladatel Matěj Senft

„Viděl jsem, jak se u nás v mnoha nakladatelstvích vydávají knihy, a nezdálo se mi, že by to nějak ctilo a následovalo nakladatelské řemeslo. Druhým důvodem pak byl přístup k autorům – někteří nakladatelé nedostatečně propagují jejich knížky nebo jim dokonce nedávají honoráře,“ vysvětluje Matěj Senft, proč se společně s přáteli rozhodl založit vlastní nakladatelství Viriditas.

13. červenec 2022 29:16

Zamilovala jsem se do Karla Havlíčka Borovského, říká popularizátorka Karolína Meixnerová

Ovlivní nás, když známe životy těch, jejichž knížky čteme? „Když Boženě Němcové umřel nejstarší syn, upadla do depresí, přestala se o sebe starat, vypadalo to s ní bledě. V té době ale začala psát Babičku, vrátila se tak do období, kdy byla v životě nejšťastnější a tím se zachránila. My díky tomu chápeme, proč ji napsala tak, jak ji napsala,“ říká Karolína Meixnerová, bohemistka a popularizátorka klasické české literatury. Mezi její oblíbené období patří národní obrození.

6. červenec 2022 33:04

„Současný Steinbeck“ a mumínci, co nejsou pro děti. Sedm komiksových novinek, které nesmíte minout

Do Záložky přišla recenzentka Kateřina Čopjaková, aby nám řekla, kterých sedm komiksů stojí za přečtení. Všechny jsou tematicky pestré a současné, většina z nich je překladových. Není to proto, že by ty naše nebyly dost dobré – český trh je zkrátka jen menší, stejně jako zdejší komiksová scéna.

29. červen 2022 36:10

Ideální je, když se divák stane čtenářem, říká dramaturg Měsíce autorského čtení Petr Minařík

Letní literární festival Měsíc autorského čtení letos přivítá české, slovenské, a hlavně islandské spisovatele. „Na Islandu je každý desátý obyvatel spisovatel, jde o národní identitu a o udržení islandsky psané literatury, o kterou se místní starají. Na Islandu se běžně stává, že spisovatelé jsou zváni do politických debat. Představte si, že by do českého pořadu přišla Kateřina Tučková a Petra Hůlová a mluvily by o inflaci,“ říká Petr Minařík, dramaturg akce.

22. červen 2022 37:17

Audioknihy mohou být cestou ke čtenářství, říká autor průvodce jejich světem Lukáš Vavrečka

„Audioknihy jsou i pro lidi, kteří nemají čas na čtení. Poslech audioknih totiž umožňuje několik činností najednou, můžete u toho třeba žehlit. U četby by se vám to nestalo,“ vysvětluje Lukáš Vavrečka, který společně s Klárou Smolíkovou napsal knížku Nečtu! Poslouchám: Průvodce báječným světem audioknih.

15. červen 2022 34:30

Nečtěte zběsile všechno, co vychází. Dvacet knih za život stačí, říká Gianfranco Calligarich

Italský spisovatel a novinář Gianfranco Calligarich v roce 1973 napsal Poslední léto ve městě. Vzápětí se rozprodal celý náklad a kniha byla dlouhá léta jenom na pultech antikvariátů. Nadcházejících padesát let mu ale přinášela nečekaná překvapení. „Často jsem na ni skoro zapomněl, ale díky čtenářům přežívala,“ dodává Calligarich, který přijel na veletrh Svět knihy.