- Podcasty
- Studio N

Poslechněte si podcast: Proč bychom měli věřit obětem sexuálního násilí
Sexuální násilí má na život oběti velmi brutální dopady. Velmi častým následkem je posttraumatická stresová porucha se všemi možnými projevy od nespavosti přes promiskuitu po deprese, neschopnost navazovat intimní vztahy až například po poruchy příjmu potravy. Pro člověka, který nic takového nezažil nebo se tématu profesně nevěnuje, je myšlení a chování oběti velmi těžké pochopit. I proto se v kriminologii vyčlenil speciální podobor, takzvaná viktimologie, která se soustředí právě na tyto oběti. A přináší nám zásadní poznatky. Proč bychom měli obětem věřit, vysvětlují ve Studiu N advokátka a odbornice na domácí a sexuální násilí Lucie Hrdá a instruktor sebeobrany, právník Pavel Houdek.
Studio N
Podcast Deníku N. Investigativa, zásadní události a jízlivé poznámky s Filipem Titlbachem.
Elon Musk jako slon v informačním porcelánu
Hodnota Twitteru po půl roce působení Elona Muska klesla na třetinu. Podle dostupných dat na této síti rapidně roste počet dezinformací. A také se ukazuje, že jde Muskův Twitter na ruku autoritářským režimům. Co tím vším Musk sleduje? Vítek Svoboda mluví se zpravodajkou Deníku N ve Spojených státech Janou Ciglerovou.
Kdo tu bude soudit
Česko má nové ústavní soudce. Senát v tajném hlasování schválil nominace všech tří kandidátů Petra Pavla. Josef Baxa, Daniela Zemanová a Jan Wintr prošli hlasováním v horní komoře a dostali doporučení od pléna. Proč jejich zvolení provázely komplikace? A jakou roli budou zastávat? Filip Titlbach se ptá reportérky Deníku N Zdislavy Pokorné.
Kdy začneme válčit o vodu
Víkendové šarvátky na afghánsko-íránské hranici přinesly mrtvé, zraněné a velké vzrušení v Kábulu i Teheránu. Na vině je mimo jiné řeka Hilmand. Řeka, která je životně důležitá jak pro afghánské, tak pro íránské zemědělce. Bez její vody hrozí hladomor. Války o vodu jsou realitou v mnoha oblastech světa. Čeká podobný scénář i nás? Hostem Filipa Titlbacha ve Studiu N je politický geograf Michael Romancov.
Sedm podmínek míru podle Vladimira Putina
Moskva oznámila sedm požadavků pro nastolení míru na Ukrajině. Žádá, aby Ukrajina uznala ruštinu za státní jazyk, vzdala se snahy o vstup do Severoatlantické aliance i do Evropské unie. Kyjev už Moskvě odpověděl svými podmínkami. Jde Putinovi opravdu o mír? A jak by měla Ukrajina zareagovat? Vítek Svoboda mluví se zahraniční reportérkou Deníku N Petrou Procházkovou.
Turecko v pasti autoritáře. Proč zvítězil Erdogan?
Turecko zná jméno hlavy státu na příštích pět let. V těsném hlasování druhého kola vyhrál stávající prezident Erdogan, který je v Turecku u moci přes 20 let. Co má teď autoritářský vůdce v plánu? A jaký vliv to bude mít na tureckou společnost i mezinárodní politiku? Filip Titlbach mluví v podcastu s reportérkou Dominikou Píhovou, která sledovala volby přímo na místě.
Jak se zvířata musí přizpůsobovat klimatické změně
Příroda už reaguje na změnu klimatu. Odhady říkají, že své místo působení už začalo měnit mezi 25 a 85 procenty všech druhů na planetě. K jakým konkrétním změnám nutí rostliny a živočichy klimatická krize? Filip Titlbach se ptá redaktorky Deníku N Karolíny Klinkové, která se tématu věnovala.
Devadesátkový žralok na špičce. Mapujeme byznys Pavla Tykače
Pavel Tykač se dostal mezi tisícovku nejbohatších lidí světa. Na našem webu jsme přinesli tři velké texty, ve kterých mapujeme jeho cestu mezi podnikatelskou špičku, její problematická místa i podezřelé transakce přes offshorové struktury. Proč bychom se měli o Tykačův byznys zajímat? A proč chce koupit vydavatelství Mafra? V podcastu mluvíme s investigativní reportérkou Deníku N Eliškou Hradilkovou Bártovou.
Víte, co se stane, když zakážou potraty?
Dítě se zdravotními komplikacemi žilo 99 minut. Rodina poslouchala, jak lapá po dechu, dokud nezemřelo. Republikánští poslanci, kteří příslušná pravidla prosadili, krčí rameny se slovy: „Takové jsou zákony.“ Jaké dopady má zrušení federálního práva na potrat? Filip Titlbach se ptá zahraniční zpravodajky Deníku N ve Spojených státech Jany Ciglerové.
Proč Rusové bombardují sami sebe
Rusko zažívá na hranicích s Ukrajinou rozsáhlé útoky. Má to ale háček. Neútočí na něj ukrajinská armáda, nýbrž samotní Rusové. Říkají si Legie svobodného Ruska a Ruský dobrovolnický sbor. A jejich cíl je podle všeho jasný: zastavit vládu Vladimira Putina. Jaký vliv to bude mít na ruskou válku na Ukrajině? A kdo ruským jednotkám velí? Filip Titlbach mluví v podcastu s reportérkou Deníku N Petrou Procházkovou.
Vražda Kuciaka. Proč osvobodili Kočnera?
V kauze vraždy novináře Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové padl další verdikt. Veřejnosti z něj zůstala v hlavě především informace, že Alena Zsuzsová je podle soudu vinná a Marian Kočner ne. Je odůvodnění soudu přesvědčivé? Filip Titlbach se ptá reportérky slovenského Denníku N Moniky Tódové.