Host Radiožurnálu
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Probírali jsme kosti Otce vlasti. Karel IV. byl ortopedické muzeum, přibližuje profesor Bartoníček

Co vše se dá vyčíst z kostí panovníků? „Mnozí historikové se domnívali, že Jiří z Poděbrad otrávil Ladislava Pohrobka a Vlčkovy nálezy ukázaly, že Ladislav Pohrobek zemřel na akutní leukémii,“ připomíná výzkum proslulého antropologa ortoped Jan Bartoníček. Ceněný odborník na lopateční kost na jeho práci navázal ve zkoumání ostatků Karla IV. Kterému českému králi se zranění lopatky stalo osudným?

31:26

Host Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné dopolední a večerní rozhovory s hosty, které nikde jinde neuslyšíte. Každý všední a sobotní večer přivítají moderátoři zajímavé hosty napříč profesemi i obory. Své dotazy pokládejte přes formulář.

Web

Včera 27:43

Jídlo dokáže zabít. Chybujeme při jeho skladování, rozmrazování i při domácí konzervaci, upozorňuje

Vystudovala medicínu a složila doktorát z molekulární biologie a genetiky. Laboratoří je ale pro ni i její kuchyně. Její vášní je totiž vaření a psaní knih o jídle. O chemických a biologických procesech, které probíhají v potravinách při jejich zpracování, přednáší Kamila Procházková i na svých seminářích. Jaké nejčastější chyby při vaření děláme? A proč je tak nebezpečné domácí konzervování?

Před dvěma dny 25:55

Fotograf Kevin V. Ton: Obcházím staveniště, prach a špínu. Chci zaznamenat, jak rychle se Praha mění

Grant Prahy, druhou hlavní cenu fotožurnalistické soutěže Czech Press Photo, získal za mapování pražské výstavby volný fotograf Kevin V. Ton. Co pro něj ocenění znamená? Proč se rozhodl na čas vyměnit humanistickou fotografii za pražská staveniště? A jak těžké je pro něj fotografovat lidi žijící na okraji společnosti?

Před týdnem 22:54

Tři jídla denně a dostatek bílkovin, doporučuje odborník na výživu. Jak překonat vlčí hlad?

Takzvaný intermitentní fasting, neboli přerušované hladovění, je dnes sice velmi populární, ale z dlouhodobého hlediska vede spíše k obezitě. Alespoň to tvrdí odborník na výživu Pavel Suchánek, podle kterého stačí, když budeme jíst třikrát denně, dodržovat pohybovou aktivitu a pravidelný přísun bílkovin. Jaké jsou nejnovější trendy v oblasti stravování? A proč je pro organismus přínosný suchý únor?

Před 2 týdny 26:40

Z byznysmenů dělali malé kluky. Toulali jsme se jako kočovní komedianti, vzpomíná Kraus s Munzarovou

„Když dva a půl tisíce Francouzů vstane, to si pak musíte v šatně otřít oči,“ vybavuje si novinář a scénárista Ivan Kraus na nejsilnější zážitek z tisíců představení, která se svojí manželkou, loutkoherečkou Naďou Munzarovou, odehráli v exilu po vypuzení z Československa. Jak odchod a návrat po letech prožívali? Co dělá domov domovem a jak zůstat spolu i po více než padesáti letech?

Před 2 týdny 27:46

Zemřel bývalý šéf české sekce rádia Svobodná Evropa Pavel Pecháček. Poslechněte si archivní rozhovor

Ve věku 82 let zemřel ve Spojených státech novinář a manažer Pavel Pecháček, který byl řadu let ředitelem a později prezidentem československého a českého oddělení rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). O jeho úmrtí informoval jeho přítel a novinář Přemysl Hrubý s odvoláním na žurnalistovu rodinu. Poslechněte si archivní rozhovor s Pavlem Pecháčkem z roku 2010 k výročí vysílání Rádia Svobodná Evropa.

Před 3 týdny 28:10

V Libyjské poušti jsem si sáhl na dno, říká cestovatel. Objevuje svět ve stopách Hanzelky a Zikmunda

Expedice Z101. Tak se jmenuje projekt dobrodruha Tomáše Vaňourka, který se opět vydal na cestu po stopách Hanzelky a Zikmunda. V Asii už byl, nyní má za sebou také africkou etapu z Tuniska do ostrovních rájů. „Asijská cesta byla vlastně přípravou na africkou cestu, chtěli jsme si vyzkoušet, zda to vůbec bude možné. Sám pan Zikmund říkal, že tak, jak procestovali Afriku tehdy oni, už dneska možné není,“ říká cestovatel, který své zážitky popisuje v knize Expedice Z101.

8. leden 2023 32:05

Převychovat se dá každý baskervil. Nutná je k tomu ale komunikace a škola hrou, radí cvičitelka psů

Demolují nábytek, štěkají do roztrhání těla, nebo dokonce koušou. Proč se někteří psi chovají nevhodně? „Většinou jde o špatně nastavená pravidla chování hned na začátku vztahu mezi majitelem a psem,“ říká instruktorka psů, k níž chodí psi na převýchovu. Co je ve výchově psa nejdůležitější? Jak se dá zvíře vychovat hrou a proč je důležitý i trest?

7. leden 2023 26:51

Divadlo je krásné, ale obraz je napořád, říká malující herec Filip Čapka k výstavě Face to Face

Herec Filip Čapka se pro herectví narodil. Zajímat ho ale začaly i štětce. Původně maloval do šuplíku, autentičnost jeho děl ale přesvědčila fotografa Jiřího Machta, aby jej oslovil a přizval ke spolupráci na výstavě Už je nejhůř II. Společný pohled na svět nyní ukazují na výstavě portrétů Face to Face v pražském Rock Café.

1. leden 2023 29:35

Tělocvik z roku 1932 a přednáška Karla Čapka. Nahlížíme pod pokličku rozhlasového archivu

Naučit se být archivářem a rozhlasovým zvukařem nelze, to je diagnóza, tvrdí Miloslav Turek, který ví hodně o tom, jak se kdysi natáčelo a co se dá najít za zvukové poklady. Jaké to například je, když týdny posloucháte politické procesy z 50. let? A co zajímavého v nedávné době nalezl v rozhlasovém archivu? Poslechněte si rozhovor moderátora Jana Pokorného s rozhlasovým archivářem Miloslavem Turkem.