Ptám se já, Marie Bastlová
Epizoda 78612. listopad 2024

Poslechněte si podcast: Pro vládu nejsme dostatečná priorita, říká k platům policejní odborář

Policisté si stěžují na platy a podmínky, ve kterých fungují. Jejich odboráři tvrdí, že policistů je málo, noví do služby nechtějí a ti stávající odchází. Od ledna proto chtějí přidat. Dohodnou se, nebo nás čekají další protesty?

Hostem Ptám se já byl předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič. 

Kvůli nízkým nástupním platům, nedostatků členů ve sboru a stále rostoucí byrokracii se někteří policisté zapojili minulý týden do protestní akce. V případech, kdy jim to zákon dovoloval, například neukládali pokuty. Další protest plánují odbory bezpečnostních složek na 21. listopadu před budovu ministerstva vnitra na Letné v Praze.

Tento týden se také mají sejít přímo se šéfem resortu Vítem Rakušanem (STAN), který už dříve přislíbil zvýšení platů příslušníků bezpečnostních složek o 1500 korun. Odbory ale požadují víc. 

Předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič v této souvislosti zdůraznil, že přibývá policistů, kteří odcházejí pár let po nástupu ke sboru. Problémem je podle něj nízký nástupní plat. Například nováček bez praxe má v prvním roce školy průměrný hrubý příjem zhruba 30 100 korun. "Máte na vahách plat versus povinnosti, které máte. Ti lidé nastoupí, zjistí, jaké jsou skutečné podmínky a jaké jsou povinnosti, a pak do čtyř let odchází, “ uvedl Machovič s tím, že do čtyř let odchází skoro 12 procent nových policistů, do dalších sedmi let pak zhruba 6 procent. 

Jak zafungovala akce z minulého týdne, kdy policisté nevybírali pokuty? Jak se odboráři posunuli v jednání s ministerstvem? A trvají na požadavku, aby se každému příslušníkovi bezpečnostních složek ve služebním poměru přidalo alespoň 2 200 korun?

Podcast Ptám se já. Rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.

Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.

Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.

25:18

Ptám se já, Marie Bastlová

Vydává: Seznam Zprávy

Hard talk Marie Bastlové na Seznam Zprávách. Zásadní a přímé otázky na politiky a na všechny, kteří jsou u moci a rozhodují.

Web

Epizoda 885Před týdnem 41:55

Čeští pacienti jsou s kvalitou péče spokojení jako Švýcaři, říká Válek

Epizoda 884Před týdnem 39:51

Budeme muset máknout víc, říká k Decroix k preferencím Spolu

Epizoda 883Před týdnem 47:49

Strany nadávají na průzkumy víc než před minulými volbami, říká sociolog

Epizoda 882Před 2 týdny 42:16

Tato vláda by už neměla o ničem zásadním rozhodovat, říká Havlíček

Epizoda 881Před 2 týdny 52:55

Pokud ředitele nezvolíme, nebude to žádná tragédie, říká radní ČT

Epizoda 880Před 2 týdny 29:39

USA se více zapojí do konfliktu s Íránem, říká odborník

Epizoda 879Před 2 týdny 35:18

České školství dnes nepřipravuje na budoucnost, říká Vohánka

Epizoda 878Před 2 týdny 36:43

Po letech v ČT nemám žádnou profesní slepotu, říká kandidát na ředitele Fridrich

Epizoda 877Před 3 týdny 39:11

Moje onemocnění neznamená, že jsem vyřazena z provozu, říká Maláčová

Epizoda 876Před 3 týdny 46:09

Jdu probudit Šípkovou Růženku, říká kandidátka na šéfku ČT Šmuclerová