Dopolední Region
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Pro zdravotní laborantku Lucii Kahounovou je předení u kolovrátku příjemnou relaxací

Kolovrátek byl kdysi běžnou součástí venkovských domácností. Práce na kolovrátku není vůbec lehká, nicméně má své kouzlo. Podlehla mu i paní Lucie Kahounová ze Starého Kolína. Tato sympatická zdravotní laborantka měla vždy ráda tradiční řemesla. Předení na kolovrátku se věnuje ve volných chvílích a vlnu ráda zpracovává od samotného prvopočátku celého procesu.

03:21

Dopolední Region

Vydává: Český rozhlas

Dopolední magazín o zdraví, módě, bydlení a cestování.

Web

Dnes 03:28

Taneční mistr Jiří Dohnal je dokonalý gentleman. Ve smokingu se cítí pohodlně jako v montérkách

Taneční mistr Jiří Dohnal protančil životem. Společenské tance začal učit před více než půl stoletím a za tu dobu vystřídal 11 tanečních partnerek. Z jeho prvních žaček jsou už babičky a do tanečních teď doprovázejí svoje vnuky a vnučky. Lásku k tanci po něm zdědila i jeho nejmladší dcera.

Včera 03:22

Studnař Vratislav Dlohoš má na svém kontě přes 1000 studní. Vodu hledá proutkem

Vratislav Dlohoš tvrdí, že mezi nebem a zemí určitě něco je. Při hledání vody se spoléhá na proutek a prý se ještě nestalo, aby vodu nenašel. O vrtané studny je trvale velký zájem, a tak má stále práce dost.

Před dvěma dny 03:27

Rekordní sbírku obalů od čokolády má Stanislav Krámský z Dobřejovic. Sbírka je největší na světě

Obaly od čokolády a čokoládových tyčinek, plechovky od kakaa, papírové a dřevěné kazety na čokoládové bonbóny, někdy i s nimi, vánoční kolekce, formy na čokoládu, reklamní cedule. Tři místnosti v podkroví domu v Dobřejovicích zaplnila sbírka pana Stanislava Krámského. Tvoří ji už bezmála 60 let.

Před třemi dny 03:24

Výstava „Každý může být umělcem“ propojuje talentované lidi s postižením

V pražském Museu Kampa probíhá unikátní výstava obrazů, které namalovali lidé s mentálním postižením. Celý projekt formou celorepublikové soutěže organizuje Domov pro osoby se zdravotním postižením Sulická a cílem akce je ukázat širší veřejnosti, co dokáží talentovaní lidé s handicapem.

Před pěti dny 01:55

Pavel Vítek slaví šedesáté narozeniny. Gratulujeme!

Zpěvák, muzikálový herec a moderátor Pavel Vítek slaví krásné šedesáté narozeniny. Za Region mu přejeme všechno nejlepší.

Před pěti dny 03:23

Pro kováře Jaroslava Jiráně je železo tvárná modelína, ze které se dá vyrobit cokoliv

Kovář Jaroslav Jiráň původně vystudoval kovařinu s čistě praktickou vizí. V rodině s dlouhou tradicí zemědělství bylo potřeba někoho, kdo by uměl opravit zemědělské stroje. Nakonec se mu kovářské řemeslo tak zalíbilo, že mu zůstal věrný. Dnes je ve svém kovářství schopen vyrobit doslova vše, co je potřeba. Od plotů po okrasné doplňky.

Před týdnem 03:23

Nemůžu jenom sedět doma za pecí, říká 80letý předseda Staré gardy kuchařů a cukrářů Jiří Eichner

Jiřímu Eichnerovi je 80 let a v kuchyni strávil víc než 60 let. Před 16 lety založil Starou gardu kuchařů a cukrářů České republiky, která je součástí Asociace kuchařů a cukrářů České republiky. S členy Staré gardy jezdí na výlety, gastro akce a kuchařské soutěže. Vydal také několik kuchařek, např. Velkou knihu vaření nebo Králičí hody.

Před týdnem 03:09

Modelkou můžete být v jakémkoliv věku. V Příbrami seniorky předvedou plesové i svatební šaty

Spolek Babíkov vrací seniory do života. Snaží se jim ukázat, že jsou stále potřební a mohou dělat věci, o kterých v mládí jenom snili. Teď pro ně chystá módní přehlídku. Po mole se tak projdou dámy s handicapem nebo modelky, které už dávno mají šedé vlasy a na přehlídku je doprovázejí vnoučata.

Před týdnem 02:19

První cyklokrosový tým bude bojovat o body do Světového poháru. Hlavním trenérem je Václav Ježek

Česká republika má první cyklokrosový tým, který bude bojovat o body do Světového poháru. Má název Brilon Racing Team a je z Mladé Boleslavi. Pod dohledem sportovního ředitele Josefa Hladíka a hlavního trenéra Václava Ježka budou v týmových barvách mezi ženami startovat Kristýna Zemanová, Tereza Vaníčková, Kateřina Hladíková, Barbora Jeřábková a Martina Bartošová.

Před týdnem 03:18

Nučický Kahan, přehlídka amatérských divadelních souborů, zve letos na muzikál, komedii i monodrama

Ochotnický spolek ŽUMPA (Žebravé UMělecké PAnoptikum) z Nučic existuje už dvacet let. Za tu dobu uvedl víc než 300 divadelních představení. Nučičtí ochotníci patří mezi nejaktivnější amatérské divadelní soubory v republice. Pravidelně se účastní soutěžních přehlídek amatérského divadla a jsou součástí výběrových divadelních festivalů, kde účinkují společně s profesionály. Sami také jednu přehlídku pořádají. Jmenuje se Nučický Kahan.