Mozaika
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Pro mě byla studnicí. Byla velice vzdělaná dáma, vzpomíná na Zdenu Hadrbolcovou její herecký kolega

Zemřela herečka a scénáristka Zdena Hadrbolcová. Bylo jí 86 let. Českému rozhlasu to potvrdila výtvarnice a herečka Iva Hüttnerová. Zdena Hadrbolcová byla herečkou mnoha poloh. Hrála v Divadle pod Palmovkou a také v Divadle na zábradlí.

07:55

Mozaika

Vydává: Český rozhlas

Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.

Web

Dnes 05:10

Vypátrá slavný detektiv, kdo unáší vážené Brity? Komiks bere čtenáře Do hlavy Sherlocka Holmese

Nejnovější z komiksových zpracování případů Sherlocka Holmese zavádí čtenáře přímo do hlavy geniálního detektiva, aby tam mohli na vlastní oči sledovat celý fascinující průběh neuvěřitelných dedukcí a nápaditých, leč vždy přísně logických analýz stop a důkazů.

Dnes 05:13

Divadelní bilance 2023: Prokletý klaun Houellebecq i globalizovaná kuchyň

Jaké styčné body lze nalézt mezi zdramatizovanou korespondencí Michela Houellebecqa a Bernarda-Henri Lévyho v inscenaci Veřejní nepřátelé, adaptací hry Arnolda Weskera Kuchyň, situované do prostor bývalé restaurace, či přepisu Tramvaje do stanice Touha Tennessee Williamse do jazyka současného tance? Podle našich recenzentů patří k tomu nejlepšímu, co se letos na domácí divadelní scéně urodilo.

Dnes 08:49

Labyrint světa 17. století a hluboký lidský příběh. Premiéra opery Komenský se odehraje již dnes

Na scéně Domu kultury Metropol v Českých Budějovicích má dnes v 19.30 světovou premiéru opera Komenský od Jana Jiráska. Provede vás neklidnou Evropou 17. století, kde na pozadí válečných bouří a požárů spatříte jeden z nejhlubších lidských příběhů našich dějin.

Včera 11:42

Santini a reklamka? Vždy mě lákalo spojovat nespojitelné, říká Miloš Urban o románu Santiniho jazyk

Univerzální věta, která by dokázala ovlivnit myšlení lidí. Právě po ní bude pátrat protagonista nové vltavské Četby na pokračování Santiniho jazyk v podání herce Aleše Procházky. Knižní předloha Miloše Urbana se stejnojmenným názvem Santiniho jazyk vyšla poprvé v roce 2005. Četbu na pokračování uvádíme u příležitosti 300 let od úmrtí Jana Blažeje Santini-Aichela.

Včera 05:31

Do kin přichází poslední film Juraje Jakubiska Perinbaba a dva světy

Do kin přichází definitivně poslední snímek Juraje Jakubiska nazvaný Perinbaba a dva světy. Na dnes už legendární filmovou Perinbabu z roku 1985 navazuje i nenavazuje. Znovu je tu klíčová postava „peřinové báby“ Perinbaby, příběh je ale úplně jiný. Plátno tak zaplňuje množství nových figur v čele s Lukášem hledajícím pravou lásku, a jeho psem Uchem.

Před dvěma dny 05:06

Inscenace Bitva o Hernaniho je v jistém slova smyslu i boj o Dejvické divadlo, říká režisér

Soubor pražského Dejvického divadla tvořila původně skupina čerstvých absolventů DAMU. I proto přizval režisér Jiří Havelka studenty ke spolupráci na svém nejnovějším počinu pro dejvickou scénu. Mladá krev a její ideály navíc hrají důležitou roli jak ve hře Victora Huga Hernani, tak v senzaci, kterou před dvěma sty lety její inscenování rozpoutalo. Havelkova Bitva o Hernaniho se ve své druhé premiéře rozhoří dnes.

Před dvěma dny 13:44

Dva životy, jedna herečka. Kateřina Macháčková exceluje jako Goebbelsova sekretářka i doktorka Ruth

Dva odlišné životní osudy – Goebbelsova sekretářka a doktorka Ruth, slavná americká sexuální terapeutka – a také dvě mimořádné příležitosti pro herečku Kateřinu Macháčkovou. Obě inscenace s ní pro Divadlo v Řeznické připravil filmový režisér Radim Špaček.

Před čtyřmi dny 03:55

Cena Antonína Dvořáka za rok 2023 byla udělena Panochovu kvartetu

Španělský sál Pražského hradu byl ve středu 29. listopadu dějištěm slavnostního koncertu 12 violoncellistů Berlínských filharmoniků, na kterém převzali Cenu Antonína Dvořáka za rok 2023 členové Panochova kvarteta. Rada akademiků se rozhodla ocenit toto kvarteto za více než padesát let působení na koncertních pódiích a v nahrávacích studiích. Jejich umělecká činnost napomohla zásadním způsobem k šíření dobrého jména české hudby ve světě a péči o odkaz Antonína Dvořáka.

Před pěti dny 05:14

Sci-fi, nebo realita? Hologram na scéně Státní opery otevírá brány budoucnosti

Že nemůžete být v jeden okamžik na dvou různých místech najednou? Unikátní projekt pražského Národního divadla a Stuttgartského komorního orchestru vás přesvědčí o opaku. Pouze dnes večer můžete přihlížet baletu ve Státní opeře a zároveň koncertu v Baden-Badenu přenášenému technologií hologramu. Projekt Holo Harmonies zahrnuje také živou elektronickou hudbu i animaci.

Před šesti dny 10:19

Floex Ensemble zahraje v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně. Za bicí usedne robot Josef

Hudební cyklus Moderna kulturní platformy GOODGOOD představuje hudební skladatele moderny i neoklasické klasiky, a to v netradičních prostorách architektonické moderny. V úterý 12. prosince v rámci cyklu vystoupí v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze uskupení Floex Ensemble.