- Podcasty
- Pro a proti

Poslechněte si podcast: Útok na národní parky? Poslanec ODS: Je třeba myslet na lidi
Poslanci budou projednávat nová pravidla pro ochranu přírody. Některé návrhy by ale podle kritiků znamenaly konec národních parků, jak je známe. „Miluji poslanecké návrhy, které vnesou do zákonů díry, kterých někteří lidé využívají, a pak se tomu všichni divíme,“ říká v pořadu Pro a proti Jaromír Bláha z Hnutí Duha a poukazuje na to, že novela umožní těžbu dřeva i výstavbu. „Já zavádím pouze to, že by měly ekosystémy být funkční,“ brání svůj návrh poslanec Jan Bureš (ODS).
Pro a proti
Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost.
KHNP už si má vybírat české firmy pro Dukovany, říká stavař
Dostavba Dukovan se komplikuje. Předběžné opatření brněnského krajského soudu prozatím zablokovalo podpis smlouvy s jihokorejskou KHNP, otazníky vyvstávají také nad tím, jaké nakonec bude zapojení českých firem na celé výstavbě i následném provozu. „Diskuze o zapojení českého průmyslu proces hodně protahovaly,“ říká odborník na energetiku Jaroslav Míl. „Potřebovali jsme závazný postoj korejské strany, oponuje Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví.
Osvobodili nás Sověti? Svobodu nepřinesli, říká historik
Přivezla Rudá armáda v květnu 1945 do Československa svobodu? „Totalitní Sovětský svaz nebyl svobodný a nemohl svobodu ani přinášet. Spíš přinesl vítězství nad nacismem,“ míní v pořadu Pro a proti historik a filozof Petr Hlaváček, hlavní editor časopisu Forum 24. „Svobodu omezil už poválečný nacionalismus a etnická čistka Němců a Maďarů,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus politolog Ondřej Slačálek.
Fico na přehlídce v Moskvě? Uvědomuje si váhu historie, hájí Konečná. Naivní přístup, míní Kolář
Ruská agentura RIA Novosti prohlásila Slovensko za jednu z mála evropských zemí, která ctí památku sovětských vojáků. Ocenila rozhodnutí slovenského premiéra Roberta Fica zúčastnit se v Moskvě přehlídky k 80. výročí konce druhé světové války. „Dělat strašáka z Roberta Fica jen proto, že pojede na přehlídku do Moskvy, mi přijde hloupé,“ říká v Pro a proti europoslankyně Kateřina Konečná (Stačilo!). „Velmi smutný postoj,“ hodnotí europoslanec z TOP 09 Ondřej Kolář.
Mají policisté brát tolik jako vojáci? Populismus, vadí ANO
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) chce upravit svůj návrh na růst platů policistů a hasičů podle toho, co předloží ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Ta už dříve řekla, že vojáci by měli dostat měsíčně o 8300 korun více. „Je to populistický předvolební krok,“ kritizuje poslanec Jiří Mašek (ANO). „Nůžky se rozevírají, je potřeba to vybalancovat,“ oponuje poslanec Pavel Žáček (ODS).
Politolog: K demokratickému výběru papeže má církev odpor
Ve středu začne ve Vatikánu konkláve a kardinálové zahájí volbu nového papeže. Měla by být otevřenější? „Z nitra katolické církve občas slyším odpor vůči demokracii. Podle mě by se ale i duchovní instituce mohla demokratizovat,“ říká politolog Petr Kratochvíl z Ústavu mezinárodních vztahů. „Ke změně určitě v budoucnu dojde, otázka je, jestli my se toho dožijeme,“ dodává pro Český rozhlas Plus historik Petr Kubín z Pražské katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy.
Lidé chtějí víc dětí, než mají, věří Jelínková (KDU-ČSL)
Porodnost v Česku ještě nikdy nebyla tak nízká. Počet obyvatel sice stoupá, ale jen díky migraci. „Vláda má povinnost dělat vše pro to, aby rodiče ve výchově dětí podpořila jak finančně, tak institucionálně,“ říká pro Český rozhlas Plus demograf Tomáš Sobotka, zástupce ředitele Vídeňského demografického institutu. „Stát by měl připravit podmínky, aby lidé realizovali svá přání. A přejí si víc dětí, než mají,“ dodává náměstkyně ministra práce Šárka Jelínková (KDU-ČSL).
Důstojná mzda je alespoň 46 tisíc. Co s tím udělá stát?
Skupina odborníků spočítala, že minimální důstojná mzda byla loni v celém Česku 46 tisíc korun hrubého, v Praze a v Brně skoro 54 tisíc. Co může udělat stát, aby měli lidé dostatečný životní standard? „Vláda může snížit tlak na mzdy zlevněním bydlení,“ navrhuje pro Český rozhlas Plus spoluautor studie Jan Bittner, který působí na VŠE. „Za bytovou krizi může nepovedená digitalizace stavebního řízení,“ reaguje poradce premiéra, hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Lži v kampani? Politolog: Nejvyšší arbitr by měl být volič
Poslanci při projednávání zákona o volebních kampaních vyškrtli ustanovení, na jehož základě by hrozila sankce za uvádění nepravdivých nebo hrubě urážlivých informací. Jednotlivé případy by měl posuzovat soud. „Problém je dokazování, hodnocení důkazů,“ říká pro Český rozhlas Plus advokát Tomáš Nahodil. „Ten nejvyšší arbitr by měl být volič,“ míní v pořadu Pro a proti politolog Miloš Gregor, poradce premiéra pro informační gramotnost a boj s dezinformacemi.
Králíček: Odpovědnost za stavební řízení nese Bartoš
Hnutí ANO nechalo k digitalizaci stavebního řízení (DSŘ) a jejím hospodářským škodám svolat na minulý čtvrtek mimořádnou schůzi Sněmovny. „Když nepřijde premiér Petr Fiala (ODS), za mě je to pohrdání opozicí,“ kritizuje v pořadu Pro a proti poslanec Robert Králíček (ANO). Schůze se nezúčastnil ani bývalý vicepremiér pro digitalizaci a exministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). „Nic nového by tam nezaznělo,“ vysvětluje poslanec Bartoš.
Kovářová a Šebelová o diskriminaci transgender lidí
Britský nejvyšší soud rozhodl, že tamní zákon o rovnosti pohlaví definuje ženu jako osobu, která se narodila jako biologická žena. Vyhověl tak odvolání skupiny aktivistek ze Skotska. „Diskriminace je umělé téma,“ zdůrazňuje pro Český rozhlas Plus senátorka Daniela Kovářová (nez.) „Zákon se může obrátit v ostrakizaci trans osob,“ upozorňuje v pořadu Pro a proti poslankyně Michaela Šebelová (STAN).