Pro a proti

Český rozhlas

Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost.

Web

Epizody

Dnes
23:56

Současné zemědělství je neudržitelné. Musíme to změnit, jinak nás příroda potrestá, tvrdí zemědělec

Evropská strategie Farm to Fork – od Farmáře na vidličku – má přimět zemědělce používat méně pesticidů, zajistit lepší životní podmínky hospodářským zvířatům či zvýšit podíl půdy pro ekologické zemědělství. „Má to potenciál českým zemědělcům pomoci, pokud bude uváděna v život spravedlivě, tedy povede ke srovnání podmínek mezi členskými státy Evropské unie,“ myslí si prezident Agrární komory Jan Doležal. Soukromý zemědělec a lesník Daniel Pitek říká, že změna je potřeba.

Včera
22:45

Nechceme plné JIP. Monoklonální protilátky dáme i těm, kteří nepřijdou od lékaře, láká šéf Motola

Epidemie covidu-19 opět sílí. Počet hospitalizovaných překročil tisícovku, víc než šest procent je ve vážném stavu. Monoklonální látky, které mohou nákazu ztlumit či úplně zastavit, jsou přitom k dispozici už od jara. Pacienti se k nim ale často nedostali. „Naštěstí v posledních zhruba dvou dnech se situace začíná dramaticky zlepšovat,“ říká ředitel pražské Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík (ČSSD). S tím souhlasí místopředseda sdružení Mladých praktiků Vojtěch Mucha.

Před dvěma dny
23:57

Bohuslav Svoboda: Povinné očkování jen zvýší pasivní rezistenci. Dobrovolně to má úplně jiný efekt

Nejnovější čísla nakažených koronavirem překonávají předpovědi statistiků. „Nízká míra proočkovanosti je problém, ačkoliv se netýká úplně zdravotníků. Přesto ne všichni doporučení k očkování respektují. Naše vědecká rada doporučuje, že očkování proti covidu-19 by mělo být povinné přinejmenším pro zdravotníky a pracovníky sociálních služeb,“ tvrdí prezident České lékařské komory Milan Kubek. Člen anticovid týmu koalice Spolu Bohuslav Svoboda (ODS) to považuje za nesmyslné.

Před pěti dny
23:47

Šest z deseti hostů jde při jakémkoliv omezení konzumovat k sousedovi do garáže, zní od restauratérů

Provozovatelé stravovacích provozů musí od začátku listopadu kontrolovat u hostů certifikát očkování, prodělání nemoci covid-19 nebo negativní test. Zákazníci, kteří se dokladem neprokáží, nesmí být obslouženi. „Smysl to má, ale fungovat to bude jen do té míry, do jaké míry bude vymáháno,“ myslí si imunolog Václav Hořejší. Zástupce podnikatelů Luboš Kastner v pořadu Pro a proti kritizuje, že opatření bylo zavedeno příliš náhle a bez konzultace s experty z oboru.

Před šesti dny
23:54

Pekarová Adamová: Aktivace článku 66 bude politické rozhodnutí, ale je třeba, aby na tom byla shoda

O aktivaci článku 66 české Ústavy by mohly obě komory parlamentu hlasovat začátkem listopadu. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) není třeba spěchat. S tím nesouhlasí předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Je potřeba co nejdříve převzít zodpovědnost,“ říká. „Tento akt není automaticky vratný. Rozhodovat bychom měli na základě odborné a ne politické diskuze,“ oponuje poslanec Milan Feranec (ANO)

Před týdnem
23:39

Emisní povolenky s růstem cen energií nesouvisí, plyn ano. Naše nádrže jsou poloprázdné, tvrdí Peksa

Evropská komise sice vydala doporučení členským států, jak čelit nárůstu cen energií. Česko a další země ale chtějí, aby EU zásadněji zohlednila ceny emisních povolenek a ambiciózně reformovala pravidla trhu s energiemi. Unie by měla zastropovat ceny emisních povolenek, myslí si europoslanec ANO Ondřej Knotek. Jeho kolega Mikuláš Peksa (Piráti) míní, že 90 procent nárůstu ceny elektřiny jde na vrub cenám plynu a Knotkův návrh by tak podle něj nepomohl.

Před týdnem
23:47

Odpustit DPH u energií? Vláda nemá kompetenci dát cokoli do nulové sazby, varuje ekonom Bartoň

Vláda v reakci na rostoucí ceny energií promine lidem za listopad a prosinec daň z přidané hodnoty. Ministerstvo financí má také připravit novelu zákona o DPH a oslovit orgány EU s možností vyjednat nulovou sazbu DPH u energií do konce roku 2022. „Je to okamžitá reakce a utlumí to skokové nárůsty energie, které by mohly být pro některé lidi kruciální,“ míní poslanec Patrik Nacher (ANO). „Vláda nemá kompetenci dát cokoli do nulové sazby,“ reaguje ekonom Petr Bartoň.

Před týdnem
23:31

Neberme celou společnost za rukojmí – jen kvůli části neočkovaných seniorů, říká biochemik Hostomský

Počty nakažených koronavirem dále rostou. Vláda ale plošná opatření neplánuje, jen chce zkrátit platnost testů – a tak přimět lidi k očkování. V jaké fázi epidemie se nacházíme a jaký je výhled? Biochemik Zdeněk Hostomský i imunolog Ilja Stříž se shodují, že SARS-CoV-2 směřuje do kategorie běžných sezónních virů, na které je populace zvyklá.

Před týdnem
23:51

Piráti teď nemohou do vlády nejít. Být se čtyřmi poslanci v opozici je náročné, míní novinář Gruber

Pirátská strana, ač součást vítězné koalice, není jednotná v názoru na účast ve vládě. Vedení strany chce dodržet smlouvu s hnutím STAN, které ji zavazuje ke společnému povolebnímu postupu, ale jiní členové Pirátů chtějí odchod do opozice. „Piráti do vlády nemohou nejít,“ míní redaktor deníku Referendum Jan Gruber. Komentátor serveru Info.cz Petr Holec dodává, že ostatní strany Piráty ani nepotřebují: „Proto by tam jít neměli, protože tam budou hrát totálně marginální roli.“

Před týdnem
24:09

I Češi v zahraničí mají volební právo, korespondenční volbu k tomu potřebují, říká senátor Hilšer

Přes 13 200 Čechů v cizině muselo kvůli volbám podniknout mnohdy náročnou a nákladnou cestu na ambasády či konzuláty. Senátoři proto chtějí do nové Poslanecké sněmovny předložit návrh na zavedení korespondenční volby. „I oni mají volební právo, korespondenční volba je pouze způsob výkonu tohoto práva,“ vysvětluje senátor Marek Hilšer (nezávislý v klubu STAN). „Volby jsou natolik závažné, že by měly být vykonány osobně,“ reaguje místopředseda poslaneckého klubu KSČM Leo Luzar.