• Podcasty
  • S Arenbergerem nejen o medicíně
S Arenbergerem nejen o medicíně
26. duben 2023

Poslechněte si podcast: Příteli chvátej SOS, ať jsem i zítra čím jsem dnes

Chvátáte? Pokud podle písně Můj čas ze seriálu Sanitka, pak jedete k MUDr. Janě Šeblové správným směrem.

23:04

S Arenbergerem nejen o medicíně

Vydává: Český rozhlas

Podcast připravuje profesor MUDr. Petr Arenberger a vzniká ve spolupráci s Českou lékařskou společností a Českým rozhlasem. S významnými lékaři přibližuje medicínská témata vědecko-populárním způsobem.

Web

Před týdnem 28:28

Robota jim vymyslel Karel Čapek

Ale jen jeho název. „Operační robot vlastně není robotem v pravém slova smyslu, ale jakýmsi telemanipulátorem,“ říká můj dnešní host, prof. MUDr. Marek Babjuk, děkan 2. lékařské fakulty UK, přednosta Urologické kliniky FN Motol, člen výboru Urologické společnosti ČLS JEP i člen výboru Evropské urologické společnosti.

Před 2 týdny 26:29

Dítě není malý dospělý

Hostem dnešního podcastu je dětský chirurg prof. MUDr. Petr Havránek. Působí ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze a zároveň učí na 3. lékařské fakultě.

Před 3 týdny 28:04

Co o nás vědí elektronické systémy

S kým jsme šli včera na pivo, se dá zjistit z polohy našich mobilních telefonů a záběrů z kamerových systémů docela přesně. Ale kterou trpíme nemocí nebo jakou máme krevní skupinu, tedy informace, jejichž okamžitá znalost by nám mohla v akutním ohrožení i zachránit život, se shánějí obtížně. Není to jen neúplným propojením informačních zdravotních systémů všech poskytovatelů zdravotní péče, ale také obavy ze zneužití citlivých dat o nás.

30. srpen 2023 23:47

Port není jen přístav

Koho reprezentuje předseda Společnosti pro porty a katetry ČLS JEP? Před téměř sto lety napadlo německého urologa Dr. Wernera Forssmanna vzít 65 cm dlouhou močovou cévku a zavést si ji přes periferní žílu na horní končetině do pravé srdeční komory. Zároveň si pořídil RTG snímek s hadičkou v srdci.

23. srpen 2023 26:08

Duše a tělo u lékaře

Existuje z medicínského pohledu i duše? Nebo máme zaručeně jen tělo bez duše, a přesto nežijeme jako tělo bez duše? Čím se zabývá psychosomatická medicína, jejímž představitelem v České republice je náš dnešní host MUDr. Pavel Čech, předseda Společnosti psychosomatické medicíny ČLS JEP? Původem je neurologem, ale spojení tělesného s duševním mu učarovalo.

16. srpen 2023 22:55

Kam jdou peníze ze zdravotního pojištění?

Jak se peníze používají? Vynakládají se účelně? Dostanou se českým pacientům i nejnovější léky včas? Byl covid drahý? Je potřeba mít sedm zdravotních pojišťoven? Nestačí jen tři? Nebo jen jedna? K čemu potřebujeme ve zdravotní pojišťovně revizního lékaře?

9. srpen 2023 24:42

Saudek by možná zblednul závistí

Vyfotit kvalitně ženské prsy vyžaduje znalosti a dobré světlo. To vám řekne každý fotograf, pana Saudka nevyjímaje. Jsou ale experti, kteří si na ně posvítí tak, že do těla vidí, obrazně řečeno, jako do prázdné nádoby.

2. srpen 2023 23:28

Kam, když bolí v kříži

Asi bych doporučoval praktického lékaře, který rozhodne. Buď začne léčit sám nebo si ke složitějším případům přizve někoho ze specialistů. Můžeme se tak vidět obvykle s neurologem, kdyby to byl „hexenšús“, „ploténka“, tedy uskřinutý nerv, ortopedem, při podezření na zlomeninu, dermatologem při pásovém oparu nebo revmatologem.

26. červenec 2023 25:36

Lékárník není jen v lékárně

Jana Gregorová vystudovala farmaceutickou fakultu, ale lékárnicí být nechtěla. Nyní pracuje ve Fakultní nemocnici na Bulovce jako vedoucí klinický farmaceut.

19. červenec 2023 27:54

Od plastického chirurga nejen nová prsa

To zmínil můj dnešní host hned na úvod. Na billboardech se setkáváme i s různými slevovými akcemi na tento estetický výkon. Od MUDr.Romana Kufy si můžete nechat upravit nos, přišít uříznutý palec, nahradit prst ruky prstem z nohy.