11. listopad 2021

Poslechněte si podcast: Šípek je jeden z nejlepších přírodních léků proti paradontóze, stimuluje i potenci a libido

Ohnivě červené plody šípku naznačují, že tato léčivá rostlina bude mít mnoho společného s posílením vitality. Vskutku, je to jeden z nejlepších prostředků na přirozenou imunitu. Šípek se totiž musí prosadit v hojné konkurenci rostlin na zarostlých stráních, a proto je napěchovaný látkami, které chrání a posilují.

03:22

Přírodní lékárna

Vydává: Český rozhlas

Rubrika o potravinách a plodinách, které se vyplatí zařadit do jídelníčku.

Web

Před čtyřmi dny 06:48

Ostropestřec pomůže játrům vyhnat škodliviny z těla. Kupte si semínka nebo olej do zálivek

Ostropestřec mariánský na první pohled nevypadá pro lidské tělo příliš vstřícně. Je to bodlák, který dorůstá až do dvoumetrové výšky. Neměli bychom se mu ale vyhýbat, může nám totiž pomoci s velkým problémem současné doby.

Před týdnem 05:56

Omrzely vás brambory? Zkuste topinambury, chutnají výborně i syrové

Na současné farmářské trhy se mezi řepu, zelí a brambory prosadil topinambur. Tato hlíza není tak exotická, jak by se mohlo zdát. Pochází sice z Nového světa a její název odkazuje k indiánskému kmenu Topinambů, ale zdomácněla u nás a v 19. století byla důležitou potravinou, než ji vytlačila brambora.

21. duben 2022 05:10

Koriandr, afrodiziakum z Tisíce a jedné noci, povzbudí trávení a pomůže při detoxikaci

Koriandr je v české kuchyni známý hlavně díky semínkům, která se používají jako koření. Ve světě se ale užívá hojně jako bylinka. Čerstvé listy připomínají plochou petrželku, objevují se především v asijské a latinsko-americké kuchyni. Mletý koriandr je pak důležitou ingrediencí kari koření.

14. duben 2022 04:31

Kocovinu i kašel léčí pomelo. Pro Číňany je zdrojem štěstí, Malajcům pomáhá zahnat zlé síly

Je to opravdový citrusový gigant a člověka nutí k zamyšlení, jak se něco tak velkého udrží na stromě. V jihovýchodní Asii, odkud pomelo nejspíš pochází, vědí, že to zvládne. A to dokonce i tehdy, když doroste do váhy až 5 kilogramů.

7. duben 2022 04:30

Křenové placky jako obklad na bolavé svaly, křen naložený ve víně proti únavě

Z období kolem roku 1500 př. n. l. pocházejí zmínky o tom, že křen patřil k pěti hořkým bylinám, které Židé jedli během svátku pesach. V Evropě získával oblibu od 14. století, v 17. století bylo v Německu a Británii velmi módní křenové pivo. Své místo by měl mít křen v našich jídelníčcích i dnes.

24. březen 2022 03:10

Arašídy sloužily vojákům jako levný zdroj proteinu. Připravte si z nich různé pochoutky, jsou zdravé

Semena podzemnice olejné neboli arašídy ve skutečnosti nepatří mezi ořechy, jak si mnozí lidé myslí. Jedná se o luštěniny příbuzné s fazolemi a hráškem. Plodem rostliny je lusk, který obsahuje jedlá semena. Arašídy rostou pod zemí.

17. březen 2022 03:58

Pusťte si do kuchyně hadí mord. Černý kořen je lahůdková a velmi zdravá zelenina

Původní léčivá bylina černý kořen je osvěžující změnou jídelníčku. Podobá se křenu, chutná jako pastinák a připravuje se jako chřest. Jde o vynikající lahůdkovou zeleninu, která se dříve často pěstovala na zahrádkách.

10. březen 2022 05:31

Hlíva podpoří imunitu, žampion dodá vitamin D. Houby léčí, ale také skvěle dochutí pokrmy

Už pro staré Slovany byly houby oblíbenou potravinou a východní kultury je používají k vaření a léčení po tisíciletí. Staří Egypťané věřili, že pojídáním hub se člověk stane nesmrtelným. Vikingové užívali před bojem odvary z muchomůrek k podpoře odvahy a síly. V době moderní se lékárny plní řadou produktů, jejichž základem je prášek ze sušených hub.

3. březen 2022 06:03

Avokádo je superpotravina. Využijte ho v kuchyni, ale také si z něj udělejte kosmetickou masku

Seznamte se s další skutečnou superpotravinou – avokádem. Na povrchu hrbolaté zelené či hnědé hruštičky s velkou kulatou peckou uvnitř patří mezi to nejlepší, co pro naše zdraví příroda stvořila.

24. únor 2022 03:55

Kapusta dodá tělu energii. Připravte z ní závitky, polévku nebo upečte kapustové chipsy

Kapusta a její různé variety jsou skutečným darem pro naše zdraví. Je velká škoda, že ji nekonzumujeme častěji. Sama o sobě je totiž přirozeným multivitaminem, který lidský organismus nabíjí vitalitou.