28. říjen 2021

Poslechněte si podcast: Jitrocelová šťáva přinese úlevu při kašli, obklady z listů čistí a hojí rány

Snadno rozpoznatelná bylinka je dostupná téměř na každé zahrádce. Stačí nechat poporůst trávník a zpravidla tam několik rostlin jitrocele najdete. K léčivým účelům se sbírá hlavně jitrocel kopinatý se štíhlými listy, ale i jeho příbuzný jitrocel větší s kulatějšími listy je užitečný.

03:16

Přírodní lékárna

Vydává: Český rozhlas

Rubrika o potravinách a plodinách, které se vyplatí zařadit do jídelníčku.

Web

Před čtyřmi dny 05:56

Omrzely vás brambory? Zkuste topinambury, chutnají výborně i syrové

Na současné farmářské trhy se mezi řepu, zelí a brambory prosadil topinambur. Tato hlíza není tak exotická, jak by se mohlo zdát. Pochází sice z Nového světa a její název odkazuje k indiánskému kmenu Topinambů, ale zdomácněla u nás a v 19. století byla důležitou potravinou, než ji vytlačila brambora.

Před 3 týdny 05:10

Koriandr, afrodiziakum z Tisíce a jedné noci, povzbudí trávení a pomůže při detoxikaci

Koriandr je v české kuchyni známý hlavně díky semínkům, která se používají jako koření. Ve světě se ale užívá hojně jako bylinka. Čerstvé listy připomínají plochou petrželku, objevují se především v asijské a latinsko-americké kuchyni. Mletý koriandr je pak důležitou ingrediencí kari koření.

14. duben 2022 04:31

Kocovinu i kašel léčí pomelo. Pro Číňany je zdrojem štěstí, Malajcům pomáhá zahnat zlé síly

Je to opravdový citrusový gigant a člověka nutí k zamyšlení, jak se něco tak velkého udrží na stromě. V jihovýchodní Asii, odkud pomelo nejspíš pochází, vědí, že to zvládne. A to dokonce i tehdy, když doroste do váhy až 5 kilogramů.

7. duben 2022 04:30

Křenové placky jako obklad na bolavé svaly, křen naložený ve víně proti únavě

Z období kolem roku 1500 př. n. l. pocházejí zmínky o tom, že křen patřil k pěti hořkým bylinám, které Židé jedli během svátku pesach. V Evropě získával oblibu od 14. století, v 17. století bylo v Německu a Británii velmi módní křenové pivo. Své místo by měl mít křen v našich jídelníčcích i dnes.

24. březen 2022 03:10

Arašídy sloužily vojákům jako levný zdroj proteinu. Připravte si z nich různé pochoutky, jsou zdravé

Semena podzemnice olejné neboli arašídy ve skutečnosti nepatří mezi ořechy, jak si mnozí lidé myslí. Jedná se o luštěniny příbuzné s fazolemi a hráškem. Plodem rostliny je lusk, který obsahuje jedlá semena. Arašídy rostou pod zemí.

17. březen 2022 03:58

Pusťte si do kuchyně hadí mord. Černý kořen je lahůdková a velmi zdravá zelenina

Původní léčivá bylina černý kořen je osvěžující změnou jídelníčku. Podobá se křenu, chutná jako pastinák a připravuje se jako chřest. Jde o vynikající lahůdkovou zeleninu, která se dříve často pěstovala na zahrádkách.

10. březen 2022 05:31

Hlíva podpoří imunitu, žampion dodá vitamin D. Houby léčí, ale také skvěle dochutí pokrmy

Už pro staré Slovany byly houby oblíbenou potravinou a východní kultury je používají k vaření a léčení po tisíciletí. Staří Egypťané věřili, že pojídáním hub se člověk stane nesmrtelným. Vikingové užívali před bojem odvary z muchomůrek k podpoře odvahy a síly. V době moderní se lékárny plní řadou produktů, jejichž základem je prášek ze sušených hub.

3. březen 2022 06:03

Avokádo je superpotravina. Využijte ho v kuchyni, ale také si z něj udělejte kosmetickou masku

Seznamte se s další skutečnou superpotravinou – avokádem. Na povrchu hrbolaté zelené či hnědé hruštičky s velkou kulatou peckou uvnitř patří mezi to nejlepší, co pro naše zdraví příroda stvořila.

24. únor 2022 03:55

Kapusta dodá tělu energii. Připravte z ní závitky, polévku nebo upečte kapustové chipsy

Kapusta a její různé variety jsou skutečným darem pro naše zdraví. Je velká škoda, že ji nekonzumujeme častěji. Sama o sobě je totiž přirozeným multivitaminem, který lidský organismus nabíjí vitalitou.

17. únor 2022 05:55

Prášek z kořene maka, který byl dříve vyhrazen pouze pro šlechtu, podporuje plodnost

Ve vysokých nadmořských výškách v extrémních klimatických podmínkách roste podzemní hlíza maka. Je známa již tisíce let pro své posilující účinky a schopnost upravovat a harmonizovat hormonální systém.