Výlety
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Přírodní koupaliště Michal se pyšní křišťálově čistou vodou a jedním z nejdelších tobogánů

Na okraji města Sokolova v Karlovarském kraji najdete krásné přírodní koupaliště jménem Michal. Lidé na něj míří za sportem, zábavou i odpočinkem. Vodní nádrž je vyhlášená svojí křišťálově čistou vodou, pozvolným vstupem do vody a dlouhou písečnou pláží. A také velkým počtem nejen vodních atrakcí.

03:08

Výlety

Vydává: Český rozhlas

Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.

Web

Včera 03:10

Obří sud na Javorníku má vídeňské kořeny. Dnešní replika je součástí výletního areálu

Možná jste to už také zažili, že vás na výletě něco zaujalo natolik, že jste to zkrátka museli mít. Na konci 19. století se to přihodilo Wilhelmu Hueblovi z Dlouhých Mostů u Liberce při návštěvě Vídně. Uviděl tam sud obřích rozměrů a o pár let později stál ten samý na Javorníku, na 684 metrů vysokém kopci Ještědsko-kozákovského hřbetu.

Před dvěma dny 03:48

Čertův kámen u Provodova má dle pověstí otisky čertích kopyt a červenou barvu od obětovaných zvířat

Dominantou kopce Rýsov v Provodově na Zlínsku je velký skalní monolit, kterému místní neřeknou jinak než Čertů kámen. Je opředený řadou legend a pověstí. A rozhodně ho není možné přehlédnout. Je to mohutný skalní blok vysoký deset a půl metru, který je tvořen slepenci a pískovci. Zvětrávání ve skále vymodelovalo rozličné pukliny a dutiny. Právě kvůli nim je útvar přírodní památkou.

Před třemi dny 03:05

Rudrův mlýn v Ratibořicích je jedním z dějišť románu Babička. Ukrývá fortel předků i hastrmana

Rudrův nebo také Ludrův či Panský mlýn v Babiččině údolí v Ratibořicích v Královéhradeckém kraji je neobyčejný. A to nejen proto, že je spojený s románem Babička od Boženy Němcové, která ho použila jako jedno z dějišť svého románu. Zároveň patřil i k těm nejvěhlasnějším díky kvalitě mletí. Navíc v něm i dnes žije hastrman.

Před čtyřmi dny 03:13

Na pražském Proseku vyrostla vyhlídka. Jméno dostala podle blízkých Proseckých skal

Přírodní památka Prosecké skály s rozsáhlým labyrintem přírodních i umělých jeskyní leží na severovýchodě Prahy. Spodní, světlejší vrstvu skal, tvoří bílý pískovec, který se usazoval ve sladkých vodách. Horní vrstva, to jsou hrubozrnné pískovce rezavé barvy, které se ukládaly v mořském prostředí. Z vyhlídky vybudované v blízkosti skal přehlédnete velkou část metropole.

Před pěti dny 03:24

Zámek Linhartovy se pyšní jedinečným českým rekordem. Papírovým světem hraběte Sedlnického

Zámek Linhartovy na Krnovsku v Moravskoslezském kraji se bohužel nemůže pyšnit původním mobiliářem ani portréty jeho majitelů. O to víc ho ale milují děti. Kastelán Jaroslav Hrubý pro ně totiž při prohlídkách chystá nejedno překvapení. Naposledy dokonce rekordní. Pro zámeckou expozici vyrobil víc než sto papírových figurín v životní velikosti.

Před týdnem 03:04

Rozhledna na Varhošti slaví padesátiny. Z jejího vrcholu krásně přehlédnete České středohoří

Rozhledna Varhošť na Litoměřicku v Ústeckém kraji slaví v září 2023 padesátiny. Slavnostně byla otevřena 22. září 1973. Ve skutečnosti je to ale na vrchu Varhošť už historicky třetí rozhledna. První tam postavili v roce 1891, druhou roku 1927 a třetí, současnou v roce 1973. Vidět je z ní prakticky celé České středohoří a také osm, zákrutů Labe.

Před týdnem 03:26

Historickým centrem Pardubic vás provede Stezka Viléma z Pernštejna. Ukazuje i moderní architekturu

Pernštejnové zanechali v Pardubicích nesmazatelnou stopu. Na začátku 16. století vybudovali honosné renesanční sídlo a dali novou tvář celému městské jádru – s náměstím, uličkami a Zelenou bránou. O všem se můžete dozvědět na místní naučné stezce. Jmenuje se Stezka Viléma z Pernštejna a vede pardubickou památkovou rezervací. Na trase dlouhé dva a půl kilometru vás čeká deset zastavení.

Před týdnem 03:11

Muzeum železné opony ve Valticích mapuje historii střežení státní hranice v době totality

Železná opona. Tak se nazývala neprostupná hranice mezi východním a západním blokem za dob studené války v letech 1947 a 1991. Muzeum železné opony v jihomoravských Valticích se věnuje zejména období mezi lety 1951 až 1989. Mapuje výstroj a výzbroj pohraniční stráže, k vidění jsou dobové uniformy i originál ostnatého drátu.

Před týdnem 03:18

Hrad Rabí je nejrozlehlejší zříceninou u nás. Z věže nabízí i úchvatné výhledy na šumavskou krajinu

Zřícenina hradu Rabí stojí ve stejnojmenném městě na Klatovsku v Plzeňském kraji. Spolu s Velharticemi a Kašperkem tvoří tak zvané Šumavské trojhradí. Impozantní hrad Rabí tyčící se v pošumavské krajině nabízí turistům nejen nahlédnutí do místní historie, ale z vrcholu hradní věže i nezapomenutelný výhled do kraje.

Před týdnem 02:54

V Borech na Vysočině vám zvuky přírody zesílí velké dřevěné megafony. Říká se jim Ucho lesa

V Borském lese kousek od obce Bory na Vysočině leží na malém palouku tři podivuhodné velké dřevěné trouby. Nejde o žádné hudební nástroje, i když se zvukem ve skutečnosti pracují. Místní jim říkají Ucho lesa.