Ve vatě
Epizoda 86. leden 2022

Poslechněte si podcast: Připravte se na penzi: Odejděte ze zastaralých fondů. A pozor na poplatky

Češi pochopili, že spoléhat v penzi jen na stát je risk. Ale miliony si spoří nevýhodně. „Spousta lidí hnije ve starodávných fondech. Každý, kdo je v produktivním věku, tím na sobě páchá ekonomický zločin,“ tvrdí Radovan Vávra.

37:22

Ve vatě

Vydává: Seznam Zprávy

Podcast novinářky Markéty Bidrmanové a jejích hostů z řad investorů a odborníků. Poslechněte si konkrétní rady na téma investic, inflace, úvěrů nebo hypoték. Finanční „kápezetka“ pro všechny, kterým nejsou peníze ukradené. Nový díl každý čtvrtek na Seznam Zprávách.

Web

Epizoda 45Dnes 36:40

České akcie jako zlaté vejce v nejisté době?

Když akcie, tak české. Banky a ČEZ vám vynesou slušné dividendy. „V tomto čtvrtletí jsme klientům dali do amerických akcií nula. Jediné akcie, které jsme vzali na milost, jsou ty české,“ říká investor Lubor Žalman.

Epizoda 44Před týdnem 32:27

Psychologie investora. Jak držet emoce na uzdě?

Trhy jsou jako horská dráha – jen nevíme, kdy se vozík začne z vrcholu řítit dolů. Investor tak často podlehne emocím a prodá či koupí zbrkle. „Největším nepřítelem investora je on sám,“ připomíná Daniel Gladiš.

Epizoda 43Před 2 týdny 41:14

Nejlepší investiční aplikace a jejich (ne)výhody

Člověk nemusí být „kravaťák z Wall Streetu“, aby mohl investovat. Mobilní aplikace jsou cestou pro ty, kteří mají měsíčně jen tisícovku či dvě navíc. Dominik Stroukal známé aplikace vyzkoušel. „Dejte ale pozor na poplatky,“ radí.

Epizoda 42Před 3 týdny 36:03

Zkontrolujte si stavebko. Možná máte v šuplíku poklad

Není divu, že vláda zvažuje konec stavebního spoření. Stát stojí každý rok 4 miliardy. Peníze přitom vůbec nemusí být využity na bydlení. Kdo ale „stavebko“ uzavřel, má teď možná v rukou klíč k úvěru s výhodnou sazbou.

Epizoda 411. září 2022 37:11

Šest zdravých finančních zvyků, kterých byste se měli držet

Všeobecná drahota odkryla rezervy ve financích českých rodin. Ty nyní hledají, jak optimalizovat náklady. Jaké finanční zvyklosti ale dodržuje bývalý šéf banky, nyní investor Lubor Žalman?

Epizoda 4025. srpen 2022 31:09

Jak poznat skutečně hodnotné akcie?

Některé akcie jsou teď k mání za nestydatě nízké ceny, ale ty hodnotné nepoznáte na první pohled. „Nekupujte akcie, o kterých všichni mluví. Kupujte akcie, o kterých nikdo nemluví a trh je podceňuje,“ radí investor Daniel Gladiš.

Epizoda 3918. srpen 2022 26:51

Může se investor připravit na recesi? Medvědí trh je pořád ve hře

Sotva se akciové křivky vyškrábaly do zelených čísel, už zní hlasy, že je vyhráno. Že žádná krize nebude a že trhy dál porostou. Dominik Stroukal před optimismem varuje: „Dlouhodobě jsem optimista, ale teď se řítíme do problému.“

Epizoda 3811. srpen 2022 35:07

Hypotéky mohou zlevnit a ceny bytů neporostou do nebe. Přijde korekce

S rekordně rychlým růstem úrokových sazeb u hypoték došlo v letošním roce k silnému ochlazení a banky jich v porovnání s loňskem poskytly o 40 procent méně.

Epizoda 374. srpen 2022 34:07

Akcie vs. dluhopisy. Jak si teď poskládat portfolio?

Při pohledu na klesající ceny akcií či dluhopisů napadne řadu investorů, zda není lepší investici prodat, než bude ještě hůř. Nepanikařte, radí investor Lubor Žalman. Když dnes prodáte, může to zítra jít nahoru.

Epizoda 3628. červenec 2022 33:08

Slibují zbohatnutí, ale okradou vás. Jak nenaletět investičním podvodům

Vycítí, že vám nic jiného nezbývá. Platí si lidi, aby z vás vytáhli co nejvíc peněz. A jakmile jednou uspějí, zkusí to znovu, říká o investičních podvodnících ekonom Dominik Stroukal. Investičních podvodů právě teď přibývá.