Doktorská rada
7. září 2022

Poslechněte si podcast: Připravte se na letošní chladnější zimu otužováním

Pokud chcete letošní zimní měsíce s omezenou možnosti topení přečkat v dobrém zdraví, včasná příprava organismu i obydlí, je zcela rozhodující. Na chladnější teploty v domácnostech připravte především vaše děti. Z otužování udělejte zábavnou hru a studenou sprchu zařaďte do denního režimu už nyní.

03:29

Doktorská rada

Vydává: Český rozhlas

Užitečné rady, které se týkají vašeho zdraví, nabízí každou středu MUDr. Irena Kudrnovská. Pořad připravuje Markéta Vejvodová.

Web

Před čtyřmi dny 03:15

Do lázní na neschopenku, nebo na dovolenou? Lékařka radí, na co máte nárok

Plánujete dovolenou? Pokud byste rádi udělali něco pro zdraví, místo cestování do exotických krajů nebo na přeplněné pláže zvažte dovolenou v lázních. Vyjet můžete i jako samoplátci a vaše zdraví se vám za to určitě odmění. Pokud se ale léčíte s nějakou vážnější nemocí, možná patříte k těm pacientům, kteří mají právo na lázeňskou péči hrazenou pojišťovnou.

Před týdnem 03:17

Syndrom karpálního tunelu se projevuje bolestí i sníženou pohyblivostí

Dnes si náš život bez počítačů nedovedeme představit. Ovšem počítače způsobují nejen unavené oči, ale také nejrůznější bolesti rukou. Držení myši od počítače je práce ve vynucené poloze. Dlouhodobě máme ruku nastavenou nepřirozeně a to může způsobit nejen tzv. tenisový loket, ale mnohem častěji syndrom karpálního tunelu. Bolestivě postihuje oblast zápěstí.

Před 2 týdny 03:13

Ideální dovolená? Dopřejte tělu to, co potřebuje

Dovolená může být cestou za poznáním nebo časem, který věnujete například malování nebo opravě střechy. Pokud si ale chcete opravdu odpočinout, musíte dodržet několik zásadních pravidel. V úvahu byste totiž měli brát nejen finanční možnosti, ale především potřeby Vašeho těla i zdravotní kondici.

Před 3 týdny 03:16

Zánět močového měchýře se často objeví po prochladnutí

Pozor na močový měchýř a močové cesty bychom měli dávat především na jaře, kdy se často střídají teploty a můžeme lehce nastydnout. Právě nastydnutí bývá hlavní příčinou zánětů močového měchýře a močových cest. Důležité je proto vhodné oblečení i obuv. Součástí prevence je také dostatečný pitný režim.

3. květen 2023 03:06

Pásový opar se může objevit kdekoliv na těle

Mezi nepříjemná virová onemocnění patří tzv. pásový opar. Ve své podstatě se jedná o zánět nervových zakončení, který se může objevit kdekoliv na těle. Léčba antivirotiky pomůže pouze při včasném nasazení. Pomohou i vitaminy skupiny B.

26. duben 2023 03:18

Při zánětu spojivek oči nenamáhejte a držte se spíše v přítmí

Zánět spojivek na jaře trápí především alergiky, ale může postihnout kohokoliv. Může vzniknout i z velkého namáhání očí – například při dlouhém dívání se do monitoru nebo v případě, že jsou oči dlouho vystaveny silnému větru nebo prudkému slunci. Nejčastěji se ale zánět spojivek vyskytuje jako infekce spojená s rýmou.

19. duben 2023 02:45

Mononukleóza se nedá přechodit! Léčba dietou trvá nejméně půl roku

Mononukleóza je infekční virové onemocnění, které postihuje funkci jater. Přenáší se kapénkovou nákazou a často začíná podobnými symptomy jako běžné chřipkové onemocnění nebo angína. Léčí se především dlouhodobou jaterní dietou a klidem.

12. duben 2023 03:11

Svrab je nepříjemný kožní problém, který se v současnosti rychle šíří

V současnosti se populací na našem území šíří nepříjemný kožní problém, známý jako tzv. svrab. Nejedná se o onemocnění jako takové, ale napadení kůže zákožkou svrabovou. Tento parazit není okem běžně viditelný, zato dokáže způsobit velké nepříjemnosti.

5. duben 2023 03:25

Kožní plísně řešte co nejdříve. Jako první pomoc pomůže i ocet

Léto a koupání je ještě v nedohlednu, a tak si možná rádi zaplavete alespoň ve veřejném plaveckém bazénu. To je sice pro dobrou tělesnou kondici ideální sport, jenomže s tím souvisí i riziko kožní infekce. Nejlepší je samozřejmě prevence, a proto bychom alespoň ve sprchách bazénu měli mít ochrannou obuv.

29. březen 2023 03:25

Spolu s plánováním letní dovolené na slunci si zkontrolujte mateřská znaménka

Začíná jaro a většina lidí právě v tuto dobu plánuje letní dovolenou, obzvláště pokud chtějí jet k moři. V rámci prevence našeho zdraví bychom ale neměli pouze pořizovat kvalitní krémy na opalování. Právě nyní je totiž nejvyšší čas zkontrolovat mateřská znaménka. Ke kožnímu lékaři je lepší zajít zbytečně než pozdě.