Zprávy ČRo Ostrava
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Případů nákazy svrabem ubylo. I tak ale Moravskoslezský kraj patří k nejpostiženějším regionům

V Moravskoslezském kraji za duben oproti březnu ubylo asi čtyři desítky nakažených svrabem. I tak měl ale region ve srovnání s ostatními nejvíce nemocných. Podle lékařů se kožní infekce nejčastěji objevuje u dětí, kde se také nejrychleji přenáší, třeba půjčováním oblečení nebo hraček.

01:57

Zprávy ČRo Ostrava

Vydává: Český rozhlas

Vše, co byste měli vědět o dění v Moravskoslezském kraji. Aktuální a ověřené informace vám přinášíme každou hodinu po celý týden.

Web

Dnes 00:17

České dráhy představily na veletrhu v Ostravě nové vlaky pro Moravskoslezský kraj

Cestující mezi Ostravou a Opavou budou vozit nové jednotky RegioPanter. České dráhy je představily na veletrhu Rail Business Days v Ostravě. Třívozová souprava vyjede s cestujícími poprvé ve druhé polovině června.

Dnes 02:02

Peníze zablokované ve Sberbank musí Nový Jičín a Fulnek stále řešit úvěrem

Peníze ze zkrachovalé banky Sberbank uvidí města pravděpodobně až ke konci roku. Mezi nimi i Nový Jičín nebo Fulnek. Radnice ale s desítkami milionů korun už počítaly a teď jim chybí, řeší to často úvěrem. A pro Fulnek je nezbytné tento úvěr i čerpat - letos má totiž velké výdaje.

Dnes 00:20

V Ostravě začíná mezinárodní železniční veletrh Rail Business Days

Třídenní mezinárodní veletrh Rail Business Days dnes začíná v Ostravě. Zaměřuje se na kolejová vozidla, moderní technologie a železniční infrastrukturu. České dráhy dnes v rámci veletrhu na ploše před Trojhalím Karolina pokřtí nejnovější jednotku vlaků RegioPanter.

Před dvěma dny 01:58

Třináctý ročník Týdne čtení dětem letos zahájili pod Beskydami

V Ostravici jsou podle místních knihovnic rodiče obzvlášť nadšení proto, aby si děti oblíbily literaturu. Propagátoři společného čtení v rodině se letos kromě malých dětí zaměřili také na dospívající. Organizace Celé Česko čte dětem vydala povídky, které řeší palčivá témata, o kterých se možná špatně mluví, ale dobře čte.

Před třemi dny 00:16

Letní koupaliště se otevírají pro první návštěvníky, většina z nich zdražila vstupné

Letní koupaliště v Moravskoslezském kraji v těchto dnech zahajují sezónu. Většinou zdražují vstupné. Provozovatelé to odůvodňují vyššími náklady na energie a mzdy pracovníků. Nejčastěji vstup pro jednoho dospělého vzrostl o 20 korun.

Před třemi dny 02:28

Basketbalisté Opavy slaví po 20 letech mistrovský titul, celkem pátý v historii

Opavští basketbalisté se dočkali. V sezoně, kdy možná v mistrovský titul ani nedoufali, se to ale povedlo. Přitom Opava šla do play off ze sedmého místa. Ale nakonec po 20 letech od posledního titulu sesadila v semifinále vládce z Nymburka a ve finále porazila Děčín 3:1 na zápasy. Vyprodaná hala a proslulé „Žluté peklo“ se dočkalo.

Před třemi dny 02:09

Začala oprava opavské Bredy. Památka bude mít novou fasádu a okna

V Opavě začala rekonstrukce Bredy. Někdejší vyhlášený prvorepublikový obchodní dům už několik let chátrá. Radnice ho koupila od insolvenčního správce, aby dominantu města zachránila. Stavaři zatím za 30 milionů korun opraví fasádu a okna. Generální oprava památku ještě čeká. Město totiž musí rozhodnout, jak bývalý obchodní dům využít.

Před čtyřmi dny 02:02

Obce v Beskydech bojují se suchem. Přírodní zdroje pitné vody přestávají stačit

Přírodní zdroje pitné vody v Beskydech přestávají stačit. Název obce Řeka je vodou nasáklý. Přesto kvůli stále častějšímu suchu tam musí navýšit kapacitu vodojemů. Podobně je na tom Lhotka pod Ondřejníkem. Vlivem kůrovcové kalamity bývají tamní zásobníky často poloprázdné a vodu dovážejí cisterny. Užitkové vody ve studních mají zatím dost.

Před čtyřmi dny 01:38

Fotbalisté Baníku Ostrava mají za sebou mimořádně nepovedenou sezonu

V sezoně, kdy doznívaly oslavy sta let klubu, měl fotbalový Baník Ostrava velké problémy. Fanoušky svými výkony a výsledky netěšil, naopak spadl v první lize do skupiny o záchranu. Teď mají v klubu pár týdnů na analýzu a změny. Ani říjnová výměna trenéra Pavla Vrby za Pavla Hapala totiž zlepšení nepřinesla.

Před pěti dny 01:33

Klesající cena černého uhlí může ovlivnit hospodaření OKD v příštím roce

Za posledních několik měsíců se výrazně snížila cena černého uhlí na světových trzích. Spadla dolů několikanásobně a to může ovlivnit společnost OKD na Karvinsku. Firma by měla černé uhlí dobývat na posledním dole až do konce roku 2025 a právě tržby jsou důležité pro pozdější obnovu území a technickou likvidaci šachet.