- Podcasty
- Live rozhovory

Poslechněte si podcast: Principál La Putyky Rostislav Novák představuje BOOM vol.2
V únoru vše začalo rychlým přesunem z napadené Ukrajiny do bezpečí v Praze, nyní čeká studenty Kyjevské akademie divadelního a cirkusového umění premiéra společné inscenace BOOM vol. 2 s mladými českými herci, tanečníky a akrobaty souboru Cirk La Putyka. V režii principála Rosti Nováka ml. se v ní představí celkem dvacet účinkujících, kteří mistrně ovládají nejrůznější novocirkusové disciplíny - cyr wheel, šály, kruhy, čínskou tyč, žonglování, párovou akrobacii, ale i klauniádu, break dance, street dance a současný tanec. To vše za doprovodu uhrančivé živé hudby z dílny Igora Ochepovského. Hlavním tématem inscenace, kterou poprvé uvidí čeští diváci od 30. září do 5. října v pražském prostoru Jatka78, je to, co obě skupiny spojuje - mládí, sociální sítě a vzájemné setkání po začátku války. Jako nejlepší lákadlo k návštěvě představení slouží nadšené recenze z prestižní skotské divadelní přehlídky Edinburgh Festival Fringe, kde byl BOOM vol. 2. v srpnu uveden v koprodukci s Underbelly ve světové premiéře.
Live rozhovory
Rozhovory o aktuálním dění v kultuře, nových premiérách, chystaných koncertech, vycházejících nahrávkách. Vše, co vám možná uniklo v live vysílání Classic Praha.
Člen režijního dua SKUTR a jeden z ředitelů Činohry Národního divadla Lukáš Trpišovský přibližuje program letošního ročníku festivalu Pražské křižovatky
Divadelní festival Pražské křižovatky proběhne letos mezi 5. říjnem a 17. listopadem. Osmý ročník po dvouletém "zmrazeném" období způsobeném pandemií koronaviru opět naváže na mezinárodní spolupráci divadel a tvůrců a nabídne na Nové scéně Národního divadla celkem čtyři inscenace. Většina programu je soustředěna do první poloviny října, kdy festival do Prahy přiveze inscenaci Limbo Portugalce Victora de Oliveiry (5.10.), představení Oskara tanečních souborů Kukai Dantza a La Veronal pod vedením choreografa Marcose Moraua (10.10.) a inscenaci ANGELA (a strange loop) od Susanne Kennedy a Markuse Selga (14.10. a 15.10.), na níž se Pražské křižovatky podílely také koprodukčně. Jako listopadovou ozvěnu pak festival nabídne 16.11. a 17.11. takzvanou "country operu" Burt Turrido. An Opera amerického souboru Nature Theater of Oklahoma.
Místopředseda Jednoty pro zvelebení hudby v Čechách Ladislav Horák zve na 11. ročník festivalu Kultura v srdci Prahy
Ke 31. březnu 2010 byla při příležitosti 200. výročí založení původního šlechtického spolku 31. 3. 1810 znovuobnovena Jednota pro zvelebení hudby v Čechách. Jejím cílem bylo tehdy - i při jejím obnovení - podpora a rozvoj žáků Pražské konzervatoře. V novodobé historii ovšem už není hlavním cílem Jednoty pro zvelebení hudby v Čechách finanční zajištění chodu Pražské konzervatoře, to na sebe úspěšně již v roce 1918 převzal stát, ale především veřejná podpora hudby a umění. K tomu patří – stejně jako před 200 lety – všestranná podpora studentů Pražské konzervatoře ve všech představitelných formách a aktivitách. Letošní 11. ročník festivalu Kultura v srdci Prahy, na němž se představí zástupci nejmladší muzikantské generace, přinese od 11.10. do 6.12 šest koncertů.
Klavírista Jan Bartoš zve na svůj koncert v rámci cyklu Hybatelé rezonance v Anežském klášteře
Na prvním klavírním recitálu z cyklu Hybatelé rezonance v nové sezóně zahraje Jan Bartoš v pondělí v Anežském klášteř program založený na úspěšném, letos vydaném albu se skladbami Smetany a Kabeláče, které doplní ještě Leoš Janáček. Šestý ročník cyklu klavírních recitálů Hybatelé rezonance, který nabízí setkání s českou klavírní špičkou a nástroji značky C. Bechstein v prostorách Anežského kláštera, zahájí v pondělí 2. října od 19.30 pianista Jan Bartoš. Umělec, který má pověst hlubokého a přemýšlivého interpreta a který se na Hybatele rezonance vrací po čtyřech letech, vystoupí tentokrát s programem ze svého oceňovaného nejnovějšího CD [https://www.classicpraha.cz/aktualne/kulturni-servis/jan-bartos-predstavuje-skryte-poklady-ceske-klavirni-tvorby/].
Dramaturgyně Cyklus S orchestru PKF-Prague Philharmonia Hana Dohnálková zve na narozeninový koncert orchestru 1.10.2023
V neděli 1. října ve Dvořákově síni Rudolfina oslaví orchestr PKF-Prague Philharmonia třicet let svého trvání. v Rámci večera zazní hudba Franze Schuberta, Wolfganga Amadea Mozarta, Antonína Dvořáka a Jana Václava Hugo Voříška. Orchestr bude řídit dirigent Christoph-Mathias Mueller [https://www.pkf.cz/christoph-mathias-mueller].
Předsedkyně spolku Kruh a ředitelka festivalu Den architektury Marcela Steinbachová zve na letošní ročník festivalu
Spolek KRUH se věnuje propagaci architektury. Vznikl jako dobrovolný spolek studentů pražské Akademie výtvarných umění na Škole architektury v roce 2001, v reakci na nedostatek informací o současné architektuře. Hlavním cílem projektu Kruh je pokusit se veřejnosti představit kvalitní a současnou architekturu, otevřít ji pro smysluplnou diskusi a umožnit dialogy mezi autory a obyvateli měst a obcí. Kruh doposud uspořádal přes 300 přednášek a diskusí o architektuře, 10 ročníků festivalu Film a architektura a vydal sedm sborníků o architektuře mapující činnost Kruhu formou rozhovorů s autory přednášek. Od roku 2010 Kruh pořádá celorepublikový festival Den architektury. Letošní ročník se koná od 29. září do 5. října 2023.
Klavíristka Čechová přibližuje své aktivity na letošním ročníku MHF Lípa Musica
22. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica završí v tomto týdnu svoji první polovinu dvěma koncerty v Liberci a Novém Boru, kde se poprvé představí letošní umělecká garantka, klavíristka Jitka Čechová. Na Den české státnosti 28. září festival Lípa Musica již tradičně zařazuje koncerty do Městského divadla v Novém Boru. Letošní slavnostní večer bude současně i zahajovacím koncertem řady umělecké garantky, klavíristky Jitky Čechové, která je hlavní tváří letošního ročníku festivalu. Svatováclavský koncert nabídne unikátní formu „trojkoncertu“, neboť zaznějí tři instrumentální koncertní díla.
Violistka Kristina Nouzovská Fialová představuje letošní ročník Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala
Ve dnech 29. září až 1. října proběhne další ročník Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala. O prestižní ocenění se utká 95 mladých hudebníků z více než tří desítek zemí. Vítěz si kromě peněžní ceny odnese i mistrovský smyčec, violové pouzdro a další ceny. Mezinárodní violová soutěž Oskara Nedbala 2023 [https://www.violacompetition.com/cs/] je určena pro mladé violisty do 30 let. Do Prahy přijedou na konci září, aby tu předvedli své umění a poměřili své síly. Soutěž proběhne ve dnech 29. 9. až 1. 10. v sále Pražské konzervatoře.
Dětský sen Nikol Prokešové se proměnil v moderní varieté se stálou pevnou scénou v divadle Hybernia
Žánry kabaretu a varieté slavily svůj největší úspěch za první republiky a po druhé světové válce. Pražské divadlo Hybernia se ve čtvrtek 21. září po letech opět promění v elegantní a svůdný pařížský kabaret. Tato scéna v premiéře uvede Czech Cabaret Show s nádechem starých muzikálů v moderním provedení doplněné o akrobatické umění a pestré kostýmy.
Dvořákova Praha a debut v Japonsku. Sopranistka Kateřina Kněžíková prozrazuje svůj nebližší podzimní program
Světově uznávaná operní pěvkyně Kateřina Kněžíková má před sebou další nabitý podzim. Představí se v Rudolfinu na Dvořákově Praze a pak ji čeká podzimní turné s úplně prvním vystoupením v Japonsku. Sopranistka se zkušenostmi ze světových pódií se ale předtím ještě několikrát představí v Česku. Nejblíže dnes v sérii árií z českých oper v doprovodu Orchestru Národního divadla a po boku svého manžela Adama Plachetky v pražském Rudolfinu. V rámci mezinárodního festivalu Dvořákova Praha tak zazní zpěv Lomikara z Kovařovicových Psohlavců, vystoupí Fibichova hrdinka dívčí války Šárka či Dvořákova kouzelnice Armida a chybět nebude ani Karel IV. v árii z opery na motivy Noci na Karlštejně a opery Bedřicha Smetany a Leoše Janáčka.
Dramaturg Opery ND a SOP Beno Blachut a vedoucí hudební přípravy Opery NF Zdeněk Klauda představují cyklus písňových recitálů ve Stavovském divadle
Kněžíková, Šrejma, Březina i Pučálková. Písňová tvorba nejen světových, ale i českých autorů ve Stavovském divadle. Na úspěšné provedení Schubertovy Zimní cesty v lednu 2023, při kterém si Opera Národního divadla ověřila nejen akustické možnosti prostoru obvykle vymezeného pouze účinkujícím, navážou v sezóně 2023/24 dopolední koncerty na jevišti Stavovského divadla. Vzájemná blízkost interpretů a diváků umožňuje intenzívní vzájemné prožití přednášených skladeb a mimořádný zážitek zvýrazněný jindy skrytým prostředím divadelního jeviště i samotným okolím staré Prahy. Právě z její bohaté hudební historie vychází dramaturgie recitálů, která ve své jarní části rozšiřuje svůj záběr s ohledem na Rok české hudby 2024 o další okruhy skladatelů. Zazní tak díla Richarda Wagnera, Carla Marii von Webera, Franze Liszta, Františka Škroupa, Ladislava Dusíka, Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Vítězslava Nováka, Pavla Haase a mnohých dalších.