Přímo z místa
NejnovějšíPřed týdnem

Poslechněte si podcast: Začátek zahrádkářské sezony je tu. Jakými rostlinami už se můžete vybavit?

V zahradním centru Florcenter v Olomouci, jednom z největších v našem kraji, mají už teď v polovině března plné ruce práce, zahrádkářská sezona se totiž rozbíhá naplno. Jakými rostlinami se tam můžete vybavit nebo jak to vypadá v pěstitelských sklenících?

21:06

Přímo z místa

Vydává: Český rozhlas

Vyrážíme s mikrofonem do terénu a přinášíme vám reportáže ze zajímavých míst Olomouckého kraje. Památky, příroda, lidé a zážitky. To vše viděné rozhlasovýma očima.

Web

Před 2 týdny 18:22

Řeka Morava měla pět stupňů, zimní plavci byli s podmínkami na závodech v Olomouci spokojení

Je to jedna velká rodina, všichni se znají. Do Olomouce přijeli zástupci devatenácti klubů z celé České republiky a bylo hodně veselo. „Když se týden co týden s někým potkáváte, stanou se z vás kamarádi,“ potvrzuje organizátorka Zdenka Páčová.

Před 3 týdny 22:35

Od narození Jana Blahoslava, muže, který objevil češtinu pro vzdělance, uplynulo už 500 let

Neuvěřitelných 500 let uplynulo od chvíle, kdy se v Přerově v bratrské komunitě narodil jeden z nejvýznamnějších humanistů, teologů, ale zejména spisovatelů a jazykovědců Jan Blahoslav.

12. únor 2023 17:20

Bora vencer! Jak vypadá volejbalový trénink žákyní z Prostějova pod vedením brazilské trenérky?

Ponožky, boty, nákolenky, šortky, tričko, návleky na ruce a pití. Když si toto všechno holky z volejbalového týmu starších žákyní A zabalí, můžou vyrazit na trénink, který pro ně pravidelně připravuje jejich trenérka Solange Soarezová.

29. leden 2023 24:52

Co se děje, než vstoupí herci na jeviště? Pojďte za oponu inscenace Přelet nad kukaččím hnízdem

Než se zvedne opona, musí se udělat spousta věcí. Zveme vás do zákulisí Moravského divadla před premiérou inscenace Přelet nad kukaččím hnízdem.

22. leden 2023 31:59

FOTO a VIDEO: Od malované vařečky po digitální hru. Jak se měnilo dětství v 19. a 20. století?

Jak se vyvíjela péče o novorozence, jak se formovalo školství, odkdy mají děti svůj pokojíček, do čeho se dříve oblékaly a s čím si hrály?

15. leden 2023 19:26

Na jeden den v prostějovské knihovně. Co se děje s knihou, než se dostane ke čtenáři?

Knihovny už neslouží pouze jako místo pro studium a zapůjčení knih. Tyto instituce mají stále větší vliv na kulturní život lidí v obci, ve které se knihovna nachází.

8. leden 2023 19:48

Mají současné lesy naději na znovuzrození? Bezesporu, jen musíme počítat, že budou jiné

Lesy v našem okolí procházejí v současné době asi největší proměnou, kterou současné generace obyvatel kraje mohly v době svého života zažít. Nejede jen o rozsáhlé postižení kůrovcovou kalamitou a větrnými polomy. I nově vysazované lesy budou muset být zcela jiné, než na jaké jsme doposud byli zvyklí.

18. prosinec 2022 17:09

Pánové, zadejte se! zaznělo na závěrečné koloně olomoucké Taneční školy Progress

Taneční jsou fenoménem České republiky. Vzpomínají na ně naši prarodiče, absolvují je naše děti a vnuci. Není to samozřejmě jen o krocích na parketu, ale taky o základech správného chování a oblékaní. „Proměna, kterou v průběhu kurzu vidím, je obrovská,“ říká lektor Marek Černý.

4. prosinec 2022 20:49

Na počátku úspěchu rodinné konzervárny v Zábřeze stála stará kuchařka

Někdy stačí jen málo a člověku to změní život. To by mohlo být heslo Olina Bezchleby, který vybudoval v Zábřeze rodinnou konzervárnu, jejíž výrobky patří mezi vyhledávané regionální produkty a to nejen u obyvatel z okolí, ale i u mnoha lidí, kteří zdejší kraj navštíví.

29. listopad 2022 19:46

Zpracovávání odpadů tříděním v domácnostech zdaleka nekončí. Jak funguje dotřiďovací linka?

Třídění odpadů má velký význam pro jeho následné využití. Běžní spotřebitelé ale nikdy nebudou schopní třídit tak dokonale, aby bylo možné odpady rovnou recyklovat. Proto existují dotřiďovací linky. Jenda z nich funguje ve Chválkovicích v Olomouci.