• Podcasty
  • Dobré odpoledne z Českých Budějovic
13. srpen 2021

Poslechněte si podcast: Přiměřená rychlost není nejvyšší dovolenou rychlostí

Každý rok evidují policisté jako jednu z častých příčin dopravních nehod takzvanou nepřiměřenou rychlost. Co to ale vlastně je přiměřená a nepřiměřená rychlost?

03:46

Dobré odpoledne z Českých Budějovic

Vydává: Český rozhlas

Odpolední proud plný hudby a informací ze světa, domova a regionu.

Web

Před týdnem 06:59

Voda začala klesat a odhalily se škody, závěrečný účet stoupal do závratných výšin

Voda se z jihu přelila do středních Čech, stav nouze začal platit v Ústeckém kraji, ale evakuace se lidé dočkali už i na Znojemsku. Po katastrofálním 13. srpnu 2002 se v jižních Čechách zdálo, že se přece jen začíná blýskat na lepší časy. Největším problémem ale stále byly přeplněné nebo i prasklé rybníky a poničené mosty.

Před týdnem 06:04

Nešťastná třináctka přinesla zoufalství, zaplavené Blatensko a zničené Metly

13. srpen roku 2002 dostál ve své negativní pověsti nešťastné třináctky naplno. V jižních Čechách určitě. Synonymem neštěstí se od tohoto dne staly Metly, malá obec nedaleko Blatné. V okolí Blatné ale nebyl metelský rybník jediným, který nevydržel nápor vody.

Před týdnem 07:30

Po první povodňové vlně začalo znovu pršet a přišla druhá, daleko horší a větší

Ve dnech 10. a 11. srpna začala voda opadat a všichni doufali, že to nejhorší je za námi. Začal velký úklid a sčítání škod. Jenomže meteorologové přišli s varováním před dalšími srážkami. Odpoledne 11. srpna začalo na jihu Čech znovu silně pršet.

Před týdnem 06:59

9. srpna 2002 deště na jihu Čech ustaly, ale vody neubylo

Devátého srpna roku 2002 deště na jihu Čech ustaly. Podle toho, jak se voda rozlévala, stala se hlavním motivem evakuace. Povodňová vlna postupovala dál od nejvyšších a nejjižnějších částí Jihočeského kraje do vnitrozemí.

Před týdnem 06:25

8. srpna 2002 se vzedmula první povodňová vlna

Je tomu na den přesně dvacet let, co déšť rozvodnil hladiny jihočeských řek, kdy začínaly přetékat hráze rybníků a vodohospodáři museli začít vypouštět naplněné přehrady Lipno, Římov a Husinec. Připravili jsme pro vás seriálovou mozaiku sestavenou z archivních rozhlasových záznamů pořízených ve dnech od 8. do 13. srpna 2002.

22. červenec 2022 01:34

Stará stříkačka putovala v Holašovicích od stavení ke stavení. Místní ji vlastními silami zachránili

Nenápadný, ale silný příběh o lidské pospolitosti a společné péči o dědictví, a to nejen v kontextu UNESCO. To příběh staré hasičské stříkačky z Holašovic na Českobudějovicku. V současnosti je zrestaurovaný stroj k vidění v místní kovárně na návsi.

6. červenec 2022 04:15

Kozí hrádek je známý jako azyl Jana Husa, o dějinách této zříceniny se toho ale jinak moc neví

Jan Hus pak vystřídal v rychlém sledu různá místa pobytu. Jeden z azylů našel i na jihu Čech, na Kozím hrádku nad romantickým údolím Kozského potoka nedaleko Sezimova Ústí.

18. červen 2022 06:35

Životní pouť Jana Zelenky Hajského začala na jihu Čech, skončila před 80 lety v Praze

Pojďme se ponořit do archívních záznamů o člověku, jehož jméno není pro širokou veřejnost příliš známé. Jan Zelenka mladší, později známý hlavně v odboji jako Strejda, nebo jako Řehoř, Říha anebo Hajský, či spíše Hájský.

27. květen 2022 06:06

Až k Heydrichově autu se parašutisté dostali díky učiteli. Po atentátu si pro něj přišlo gestapo

Střelba, hluk a německé povely. To byly poslední zvuky, které ve svém životě slyšel Jan Zelenka Hajský. Když do bytu rodiny Zelenkových v Praze vniklo gestapo, rozkousl kapsli s kyanidem. Zemřel tak výrazný pomocník skupiny Anthropoid.

17. květen 2022 03:10

Přístroj, který pomůže zachránit život, je v každou denní dobu k dispozici na recepci rozhlasu

Automatický externí defibrilátor pořídil do své budovy Český rozhlas České Budějovice. Přístroj pro resuscitaci člověka se srdeční zástavou je nonstop k dispozici na recepci v ulici U Tří lvů. Jeho obsluhu zvládne každý, a může tak zachránit život.