Zprávy pro Pardubický kraj
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Přímá trať z Pardubic do Chrudimi nebude. Správa železnic s novým úsekem už nepočítá

Ostřešanská spojka nebude. Nová trať měla odstranit zajížďku do Rosic a umožnit přímé propojení Pardubic a Chrudimi. Jenže podle nové studie, kterou si Správa železnic nechala zpracovat, by takové řešení stálo až moc. Přesto počítá s výraznými změnami a zrychlením vlaků.

02:21

Zprávy pro Pardubický kraj

Vydává: Český rozhlas

Nejnovější informace z Pardubického kraje. Sledujeme dění v politice, sportu, kultuře v malých obcích i velkých městech.

Web

Včera 01:56

Stánek dostanete zadarmo, ale nesmíte zavřít. Chrudim mění podobu vánočních trhů

Letošní vánoční trhy v Chrudimi vypadají jinak. Radnice chce centrum města oživit, změnilo se proto místo i podoba stánků. Pravidla nastavila tak, aby si lidé našli cestu do centra na horký čaj nebo pro drobný dárek. A prodejce motivuje tak, že nemusí platit běžný nájem.

Před dvěma dny 00:20

Inspekce vyčíslila škodu při srážce dvou nákladních vlaků v České Třebové na 150 milionů korun

V České Třebová na Orlickoústecku se v neděli ráno před 6.00 srazily dva nákladní vlaky. Škody se odhadují na minimálně 150 milionů korun.

Před čtyřmi dny 03:55

V nemocnicích Pardubického kraje je omezený režim. Plný provoz nejdřív po víkendu

Společnosti Nemocnice Pardubického kraje zatím neodvolala ohlášený omezený režim. I po včerejším jednání premiéra Petra Fialy (ODS) se zástupci lékařů platí, že víc než třetina nemocničních lékařů nebude sloužit přesčasy. Dál platí snížení počtu operací a přednost akutních zákroků a onkologické péče.

Před pěti dny 02:22

V Chrudimi začnou měřit rychlost. Radary by měly být v provozu od příštího roku

Několik let a několik změn. Měření rychlosti se v Chrudimi nechystalo úplně jednoduše. Teď už je ale jasné, že si město radary pořídí. A kontroly by mohly začít vlastně už za pár týdnů.

Před šesti dny 02:56

V Pardubicích je asi 400 bezdomovců. V zimě je pravidelně kontrolují strážníci

Teploty v noci klesly pod nulu, v Pardubicích bylo skoro -7 °C. Pro lidi bez domova to může znamenat i riziko umrznutí, hlavně pokud jsou pod vlivem alkoholu. Na druhou stranu jsou ale bezdomovci na zimu relativně zvyklí, mnozí navíc bydlí ve stanech nebo provizorních přístřešcích.

Před šesti dny 03:02

Koupili si ruinu a postavili hrad. Rabštejn se daří majitelům obnovit

Na hrádku Rabštejn u Chrudimi se podařilo vrátit čas. Před několika lety zříceninu odkoupili soukromí vlastníci. A postupně se jim podařilo hrad obnovit.

Před týdnem 02:16

Ski areály v Pardubickém kraji se připravují na sezónu. Někde spustí provoz o víkendu

Díky příznivým podmínkám v těchto dnech zasněžuje sjezdovky většina areálů v Pardubickém kraji. Někde chtějí tradičně spustit provoz první víkend před Vánonci, ale třeba na Dolní Moravě ho plánují zahájit už teď v sobotu.

Před týdnem 01:59

Uzavírky výrazně přibrzdí dopravu v Chrudimi. Přibylo omezení u Tesca

Od dneška je cesta přes Chrudim výrazně složitější. K několika menším uzavírkám se přidalo zásadní omezení, které ovlivní dopravu na městském okruhu. Částečně neprůjezdný je most u obchodního domu Tesco, který čeká kompletní rekonstrukce, a teď začínají přípravné práce.

Před týdnem 02:10

Polovina škol nebude v pondělí učit. Chtějí zachovat asistenty a přilepšit kuchařkám

V pondělí bude celodenní stávka proti plánovaným škrtům ve školství. Podle odborů do ní vstoupí víc než polovina mateřských, základních a středních škol. Vadí jim hlavně to, že by měly přijít o peníze na půlené hodiny a asistenty, nesouhlasí také s nízkými platy technického personálu. Školy proto z části nebo úplně zruší výuku, zavřené budou většinou i školní družiny a školní jídelny.

Před týdnem 01:52

Chrudim by mohla přesunout autobusové nádraží blíž k vlakovému

Nádraží zmenšit a přestěhovat. To je plán, který připravuje radnice v Chrudimi. Město jedná o možném odkoupení pozemků kolem železniční trati. A jedna z variant je, že by se tam v budoucnu mohlo přesunout i autobusové nádraží.