Přímá řeč
NejnovějšíPřed třemi dny

Poslechněte si podcast: V několika jihočeských městech mají být spalovny odpadů. Ekologové varují před dopadem na prostředí

Pro jedny výhodný zdroj energie s menší emisní zátěží, pro druhé naopak stálé využívání fosilních paliv – jen s jinou nálepkou. Spalovny odpadů mají do deseti let vyrůst v Českých Budějovicích, Písku, Plané nad Lužnicí a nově i Českém Krumlově. Téma rozebírá pořad Přímá řeč.

40:08

Přímá řeč

Vydává: Český rozhlas

Aktuální témata, která se dotýkají života v Jihočeském kraji, v rozhovorech Českého rozhlasu České Budějovice.

Web

Před týdnem 29:55

K Lipnu jezdí statisíce lidí. Jako vodní záchranáři tu ale působí pouze dobrovolníci ve svém volnu

Desítkám lidí, kteří se dostanou do potíží na jihočeské přehradě Lipno, pomohou každý rok členové vodní záchranné služby. Základnu mají v Dolní Vltavici, ale jako záchranáři tu pracují pouze dobrovolníci ve svém volném čase. Neměla by v turisty vyhledávané lokalitě být profesionální posádka? Co záchranáře nejvíc zaměstnává? A co se může změnit v budoucnu? Tyto otázky pokládá pořad Přímá řeč.

Před 2 týdny 33:45

Nejhorší je rozhozený vodní režim, říká odborník o dopadu klimatických změn na tradiční rybníkářství

Nejvyšší teploty v historii všech měření byly zaznamenány letos v létě na severní polokouli. Globální oteplování postupuje a přináší tlak na změny v lidském chování a kultuře. Co vyšší teploty dělají a ještě udělají s rybníkářstvím na jihu Čech? Přežije tradiční způsob chovu ryb turbulentní změny? O tom v pořadu Přímá řeč debatovali Ján Regenda z fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity a Jiří Staněk, jednatel společnosti Lesy a rybníky města Českých Budějovic.

Před 3 týdny 29:11

Ilegálních kopáčů vltavínů přibývá. Potřebujeme změnu zákona a tvrdší tresty, myslí si inspektor

Drahokamy, na nichž jedni vydělávají a druzí je proklínají. To jsou vltavíny, zabarvená skla, která se nachází pod zemí na jihu Čech. Místnímu fenoménu se věnuje pořad Přímá řeč, a to ve dvou rovinách – podrobně rozebírá legální i nelegální těžbu a její důsledky.