16. únor 2022

Poslechněte si podcast: Příčinou žaludečních vředů je nejčastěji stres

Problémy se zažíváním má občas každý. Možná jste to s vánočním a novoročním hodováním trochu přehnali a ještě i teď jste na dietě nebo se trápíte bolestmi v oblasti žaludku. Velkým problémem ale je, pokud už potíže přerostly v žaludeční vředy.

03:07

Doktorská rada

Vydává: Český rozhlas

Užitečné rady, které se týkají vašeho zdraví, nabízí každou středu praktičtí lékaři.

Web

Před čtyřmi dny 03:09

Slinivku si musíme hýčkat. Její funkce je nenahraditelná

Před nám je léto, dovolená, grilování i popíjení s přáteli. Tedy čas, kdy si lehce můžeme způsobit nějaké zažívací potíže. Když máme problémy s trávením, většinou hned víme, jestli nás bolí žaludek, žlučník nebo zdali se jedná o střevní potíže. V rámci zažívání je ale malý orgán, o kterém ani nevíme, dokud se neozve. Ale to je pak už většinou vážné. Je to slinivka.

Před týdnem 03:12

Během léta o ledviny dbejte dostatečným pitným režimem

Ledvinové kameny vznikají postupně. Hlavní příčinou je nedostatečný pitný režim a přemíra alkoholu. Velkou roli ale hrají i genetické dispozice. Ke vzniku ledvinových kamenů může přispět i konzumace některých potravin.

Před 2 týdny 03:23

V době dovolené je nutné domácí péči o seniora dobře naplánovat

Počet seniorů v naší republice narůstá a s tím i počet rodin, které se sami starají o své staré rodiče. Potřeby seniorů jsou samozřejmě individuální, ale péče má zároveň některá všeobecná pravidla. Mezi ně patří především dobrá hydratace. Péči o seniora je nutné zajistit i v případě dovolené.

Před 3 týdny 03:06

V dětském věku se rozhoduje o fyzické kondici v dospělosti

Ze sedavého zaměstnání bolí záda všechny, obzvláště v pozdějším věku. Základy problémů ale mohou vzniknout právě už v dětství. Největším problémem je například dětská skolióza páteře. Své děti a vnoučata proto veďme ke zdravému pohybu na čerstvém vzduchu.

25. květen 2022 03:20

Užíváte větší množství léků? Vyvarujte se nebezpečí kontraindikací

Pokud trpíte chronickým onemocněním a často docházíte k různým lékařům, může se stát, že budete mít předepsané množství léků. Pokud jejich vhodnost nekonzultujete se svým praktickým lékařem, hrozí předávkování. Některé typy léků nekombinujte, ani když jsou volně dostupné v lékárně.

18. květen 2022 02:57

Před intenzivním sluněním si nechte preventivně zkontrolovat mateřská znaménka

Jarní sluníčko už hřeje v plné síle. Mnozí už mají za sebou i první jarní opalování. Ovšem s tím souvisí i ochrana kůže. Opalovací krémy ale nic nezachrání, pokud máme problém s mateřskými znaménky. Mezi nejobávanější patří kožní nádory. Jejich vznik hrozí nejen z přílišného slunění, ale také z poranění mateřských znamének.

11. květen 2022 02:48

Průběh roztroušené sklerózy může zpomalit kvalitní rehabilitace a aktivní pohyb

Onemocnění roztroušenou sklerózou není příliš časté. Postižené pacienty ale ve většině případů postupně vyřazuje z běžného života a pracovního procesu. Ve své podstatě se jedná o postižení nervů. Vedle léčby vedené neurologem je podstatný aktivní pohyb a rehabilitace.

4. květen 2022 03:13

U postcovidových symptomů je nejnebezpečnější dušnost

V současnosti se stále více setkáváme s následky na zdraví mnoha lidí, kteří prošli onemocněním covid-19. Některé postcovidové symptomy mohou přejít samy, pokud si dopřejeme dostatek odpočinku a regenerace. Jiné mohou být velmi závažné a rozhodně bychom je neměli přecházet.

27. duben 2022 02:45

Infekce tetanu hrozí především při aktivitách v přírodě

Přichází jaro a blíží se i aktivní letní období. Tedy čas, kdy většina z nás bude pracovat na zahradě, chodit do přírody a sportovat. Právě v přírodě nám nejvíce hrozí infekční nákaza - tetanus. Tetanus není možné účinně léčit. Jediná účinná léčba je prevence. Tedy očkování.

20. duben 2022 02:59

Alergie se mohou náhle objevit i u starších lidí

Jaro je nejobávanějším obdobím pro všechny alergiky. Někdo je alergický pouze na určitou květinu, někdo na celkové množství pylů. Alergie se často objevují již v dětství, ale reakce se mohou začít objevovat i v dospělosti. Většinou se jedná o alergie pylové. Problémy mohou působit už první jarní pyly – kočičky, jívy nebo jehnědy.