Příběhy z Vysočiny
28. listopad 2022

Poslechněte si podcast: V Jihlavě se narodila autorka nejznámějšího portrétu Mozarta. Známe ho z bonbónů

V Jihlavě se ve druhé polovině 18. století narodila malířka, s jejímž nejznámějším obrazem se dodnes setkáváme v cukrárnách i v peněženkách.

02:59

Příběhy z Vysočiny

Vydává: Český rozhlas

Každý týden vám přinášíme kolekci pěti zajímavých reportáží z našeho kraje. V centru naší pozornosti jsou příběhy lidí, neotřelá místa, historie, úspěchy apod.

Web

Před třemi dny 02:59

Z ptačí pozorovatelny u Příseky můžete sledovat motáka pochopa, volavku i obyčejné sýkorky

Ke sledování ptactva, ale i zvěře v okolí, zve nová pozorovatelna, která se objevila u Příseky na Jihlavsku. I v těchto dnech, kdy teploty klesají pod bod mrazu a rybník je pod ledem, tam ale nějaký ten ptáček zalétne a my si na něj v závětří s termoskou čaje můžeme počkat.

Před čtyřmi dny 03:19

Útočník Tomáš Čachotský za hokejovou Duklu Jihlava odehrál tisíc zápasů

Tisíc a jeden zápas ve žlutočerveném dresu hokejové Dukly Jihlava zatím zvládl jediný hráč v sedmašedesátileté historii klubu. Je jím útočník Tomáš Čachotský. Jubileum oslavil v pelhřimovském azylu, kde teď Dukla kvůli přestavbě haly působí. Oslavu si navíc zpříjemnil výhrou 7:1 nad Frýdkem-Místkem, kterou vyšperkoval gólem a asistencí. Nejvíc si ale užil ovace fanoušků, kteří ho považují za novodobou ikonu jihlavského klubu.

Před pěti dny 02:53

Modelář z Jihlavska vyrobil stovky hradů, zámků, lodí i aut z papíru. Začínal s ábíčkem

Říká se, že když si chlap hraje, nezlobí. František Nevosad z Jihlavska musí být zřejmě nejhodnější. Je to papírový modelář a hrady, zámky, ale i různá vozidla lepí od dětství. Má jich stovky.

Před šesti dny 01:57

V Pavlově u Ledče nad Sázavou vzniká keramika v tradiční japonské peci anagama

Neopakovatelnou originální keramiku vyrábí Igor Doležal z Pavlova u Ledče nad Sázavou. Používá k tomu tradiční japonskou pec anagama. Technologie umožňuje vznik jedinečných výrobků. Na jejich vzhled má vliv třeba i to, na jaké místo se v peci položí. O víkendu Igor Doležal pec po třech týdnech vypalování otevřel a zjistil, jak jeho misky a hrnky vlastně vypadají.

Před týdnem 03:02

Scénický šerm je jako tanec. Když umíte perfektně kroky, nad nohama nepřemýšlíte

Líbí se vám romantika rytířských soubojů, řinčení mečů a ladné tance žen v historických kostýmech? Mají to rádi i členové společenství Novus origo z Polné na Jihlavsku. Jejich specialitou je také ohňová show.

Před týdnem 02:53

Tři grácie z Předína jsou ochotnice, které se nebojí udělat si ze sebe legraci. U diváků to očividně

Sny je třeba si plnit. Jeden takový sen měla i Michaela Sára Andělová z Předína. Chtěla hrát divadlo a konkrétně tragikomedii Královny, autorů Michaely Doležalové a Romana Vencla, ve které hrají jen ženy. Podařilo se, a dnes Tři grácie zkouší další hru.

Před týdnem 02:50

Hlína v rukou umělce pokaždé nemusí do pece. Technice se říká krakelování

Hlína je materiál, ze kterého se dá tvořit a následně jej zdobit mnoha způsoby. Někteří výtvarníci nepotřebují hrnčířský kruh, a jiní dokonce ani vypalovací pec.

Před týdnem 03:01

Senior ze Žďáru nad Sázavou vyšívá krajková prostírání. Přivedla ho k tomu sázka s manželkou

Vyšívání není jen doménou žen. Otakar Šuhaj ze Žďáru nad Sázavou je vášnivý zahrádkář. Prozradil nám ale, že jeho dalším koníčkem je krajka richelieu. To je jemné vyšívání spojené s prostřihováním dírek ve vzorku.

Před týdnem 03:02

Na trumšajt hrály jeptišky i námořníci. Využití strunného nástroje vás překvapí

Police depozitáře jihlavského muzea Vysočiny skrývají doslova poklady. Po letech se tam vrátil i zvláštní hudební nástroj.

Před 2 týdny 02:59

Starý vějíř z velkomeziříčského muzea připomíná velkou událost konce devatenáctého století

V policích depozitáře muzea ve Velkém Meziříčí leží i staré vějíře. Některé dokumentují krásu doplňků dámské garderoby, jiné připomínají významné události. Například velkou národopisnou výstavu, která se konala v roce 1895.