Příběhy z Vysočiny
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Řádové sestry zůstaly v nemocnici Havlíčkův Brod dalších 8 let po internaci

V roce 1950 od července do listopadu v Československu postupně zmizely ženské kláštery i církevní řády. Řádové sestry skončily v pečovatelských domech, nebo v internaci v odlehlých částech republiky. V nemocnici v Havlíčkově Brodě však zůstaly ještě dalších osm let. Jako dítě se s nimi setkávala i paní Hana Formánková, která bydlela s rodinou přímo v areálu nemocnice.

03:06

Příběhy z Vysočiny

Vydává: Český rozhlas

Každý týden vám přinášíme kolekci pěti zajímavých reportáží z našeho kraje. V centru naší pozornosti jsou příběhy lidí, neotřelá místa, historie, úspěchy apod.

Web

Včera 03:03

Díky Bokashi kompostéru proměníte odpad z kuchyně na humus a hnojivo

Kompost, to už nemusí být jen hromada zahradního odpadu někde v rohu u plotu. Můžete ho mít i doma v kuchyni, a výsledkem si pohnojit třeba kytky v truhlících na balkóně. Jednou z možností, jak kompostovat domácí organický odpad, je japonská metoda Bokashi.

Před třemi dny 03:06

V želivské klášterní knihovně stojí vzácné svazky na policích z betonu a oceli

Želivský klášter ukrývá v prostorách, kam má veřejnost přístup jen výjimečně, barokní poklad. Klášterní knihovna zdobená množstvím fresek prošla náročnou rekonstrukcí. Staré svazky dnes stojí na policích z betonu a oceli.

Před šesti dny 03:02

Dvakrát ročně poklekají dobrovolníci ke kamenům zmizelých ve Velkém Meziříčí, aby je vyčistili

Zatímco svět si každý rok v květnu připomíná konec druhé světové války, na 18. květen připadá jedno daleko tragičtější výročí. V roce 1942 vyjely do koncentračního tábora v Terezíně takzvané Třebíčské transporty.

Před týdnem 03:07

Od zámků, kování, přes rybářské náčiní až po chytrou vložku do dveří. Žďárská firma TOKOZ má 105 let

Žďárská firma TOKOZ slaví 105 let kovovýroby, od zámků a rybářských potřeb po chytré vložky. Její příběh mapuje výstava na zámku.

Před týdnem 03:15

Poslední českou veřejnou popravu viděli lidé před sedmdesáti...

Třináctého září 1946 byl v českých zemích naposledy veřejně popraven člověk. Stalo se to na okraji Třeště na Jihlavsku. Lidový soud tehdy na šibenici poslal Hertu Kašparovou. Mladou ženu, která v květnu 1945 udala jedenáct svých spoluobčanů. Reportáž jsme natočili v roce 2016.

Před týdnem 03:05

Starou radnici v Havlíčkově Brodě zdobí originální štuková výzdoba

Na jižní straně Havlíčkova náměstí v Havlíčkově Brodě stojí původně gotická budova, po požáru přestavěná v renesančním stylu, známá jako Stará radnice.

Před týdnem 03:01

Velkomeziříčská tragédie ji připravila o tatínka. Jitka Rousová si dodnes pamatuje vše

Ten den, kdy jí nacisté zabili tatínka, bylo Jitce Rousové pět let. Ve Velkém Meziříčí jen tři dny před koncem války zavraždili prchající Němci šedesát odbojářů. Byl mezi nimi i její otec – architekt, divadelník a malíř Vladimír Neuman. Jitka Rousová si s pohnutím vybavuje den, kdy její šestatřicetiletý otec tragicky zemřel. Patřil mezi aktivní lidi, kteří se ve Velkém Meziříčí rozhodli zorganizovat odpor proti německé armádě.

Před týdnem 03:13

Vzpomínky na vraždu otce těsně před koncem druhé světové války jsou živé i po osmdesáti letech

Majetek, závist, jiné názory - to jsou i dnes důvody nesvárů v obcích. A když se to děje v dramatické době druhé světové války, není daleko k tragédiím.

Před 2 týdny 03:06

Alej československých parašutistů připomíná hrdiny druhé světové války. Začíná u Střížova

Ze Střížova na Třebíčsku vede polní cesta, kterou si lidé zkracovali cestu na vladislavské nádraží. Dnes ji lemuje lipová alej, která připomíná desítky parašutistů z druhé světové války