Příběhy z Vysočiny
8. únor 2023

Poslechněte si podcast: Neučí tělocvik, ale češtinu. Přesto je pro sportovně nadané studenty velkou oporou

Novoměstské gymnázium Vincence Makovského má od roku 2002 speciální sportovní třídy. Když se chce mladý člověk věnovat sportu naplno, je pro něj středoškolské studium obtížné, proto ocení vstřícný přístup a pomocnou ruku od každého pedagoga.

02:59

Příběhy z Vysočiny

Vydává: Český rozhlas

Každý týden vám přinášíme kolekci pěti zajímavých reportáží z našeho kraje. V centru naší pozornosti jsou příběhy lidí, neotřelá místa, historie, úspěchy apod.

Web

Před třemi dny 02:53

Pokud není pes opravdu hodně zkažený špatnou výchovou, má pořád šanci na dobrý život.

Do zařízení v Polné na Jihlavsku v polovině prosince přivezli agresivního křížence vlčáka ve zbídačeném stavu. Přesto nad ním pracovníci útulku nezlomili hůl. Rok a půl starý Rex dnes v podstatě začíná od začátku a dobrý pán z něj může vychovat oddaného přítele.

Před čtyřmi dny 03:04

Borské kufrování je hra v přírodě spojená s hledáním tajenky

Aktivní lidé se spoustou nápadů bývají často i v malých obcích těmi, kdo ostatní rozhýbou k nějaké činnosti. V Borech na Žďársku je to Blanka Křížová - podílela se na založení obecního muzea, desítky let vede s manželem Pavlem místní knihovnu, oba jsou autory naučné stezky Poznáváme Bory a členy Českého svazu ochránců přírody. Paní Blanka navíc pro děti organizuje letní i přívesnické tábory a během covidové pandemie vymyslela hru pro každého - Borské kufrování.

Před pěti dny 03:00

Šikovná švadlena z Velké Bíteše šije lidové kroje pro místní soubor

Podhorácko nebyl bohatý kraj, a je to znát i na jeho lidovém kroji. Přesto je krásný a díky vystoupením národopisného souboru Bítešan ho lidé mohou obdivovat i dnes. A protože tanečníků je hodně, je třeba i hodně krojů. Šije je Věra Pospíšilová.

Před šesti dny 03:05

Divadelní přehlídka v Třešti letos slaví šedesátiny

Za každou velkou akcí stojí osobnost s nápadem. V Třešti to byla členka divadelního souboru Karla Čapka Marie Hamžová. Její sen založit ve městě přehlídku ochotnických divadel se splnil a od roku 1961 se do Třeště sjíždějí soubory z celé země.

Před týdnem 02:53

Papoušek zvládne ve venkovní voliéře i vysočinskou zimu. Nesmí mu zamrznout voda

Na jednom dvorku u chalupy na Pelhřimovsku stojí voliéra, ve které si prozpěvují desítky různých papoušků. Stará se o ně Jana Hanková. Do svého království nás nechala nahlédnout.

Před týdnem 02:44

Ocenění Skutek roku by mohla získat ředitelka havlíčkobrodského Českého červeného kříže

Ilonu Loužeckou dobře znají senioři z Havlíčkova Brodu, kde už mnoho let vymýšlí a pořádá soutěže, výlety, sportovní klání nebo rukodělné dílny. Je ředitelkou Oblastního spolku Českého červeného kříže a setkat se ní mohou i žáci a učitelé v kraji, protože od loňska působí jako metodik vzdělávání.

Před týdnem 03:05

Studánka Anežka u Červeného kříže nabízí pocestným osvěžení, posezení i poučení. Ocení ji i cyklisté

Stále jsou mezi námi lidé, kteří jen tak, zadarmo, udělají něco pro druhé. Jednou z nich je Vlasta Cahová z Rudíkova na Třebíčsku. Nejen, že se stará o zapomenuté a poškozené křížky v polích, ona spolu s členy své rodiny zvelebila jednu nenápadnou lesní studánku.

Před týdnem 03:05

Celodřevěná roubená zvonice krytá šindelem zdobí areál kostela v Horním Studenci

Pořádné dubové trámy vydrží i několik staletí. Svědčí o tom i unikátní celodřevěná zvonice v Horním Studenci, kterou najdeme hned vedle kostela svatého Václava. V obezděném areálu bývalého hřbitova na první pohled upoutá čtyřboká dřevěná zvonice se šindelovou střechou, dřevěnými prkny na bočních stěnách a šikmým podstavcem také ze šindelů.

Před týdnem 02:55

Ještě před sto lety nosili pánové odepínací límce a manžety. Hospodyně tak nemusely prát celé košile

Móda se prý často vrací. Zažili jsme návrat vzorů, střihů a barev šedesátých i sedmdesátých let minulého století, objevily se i prvky z let padesátých. Většinou jde ale o dámskou módu. Co byste řekli návratu vyměnitelných manžet a límců u pánských košil? Manželky by možná zaplesaly. My jsme je objevili ve velkomeziříčském muzeu.

Před 2 týdny 02:55

Schulzovy filtry zdobí náměšťskou kulturní promenádu. Technická památka je v Česku ojedinělá

Podél řeky Oslavy v Náměšti nad Oslavou je kulturní promenáda. Na místě bývalé čističky odpadních vod, vzniklo vedle nové čističky také několik hřišť - tenisové kurty, prolézačky, zkrátka místo pro volný čas. Jeho dominantou jsou dva desetimetrové betonové sloupy - Schulzovy filtry, které zde zůstaly jako technická památka, jediná svého druhu v České republice.