- Podcasty
- Příběhy z Vysočiny

Poslechněte si podcast: Kostel v Dolním Čepí je starší než Karlův most, ale potřebuje opravy. Přispívá na ně i festival
Na hranici kraje Vysočina a Jihomoravského kraje, mezi kopci kolem Štěpánova nad Svratkou, se ukrývá nejeden klenot z minulosti. Patří mezi ně kostelík svatého Václava v Dolním Čepí, obce, která je částí Ujčova. Stojí v kopci obklopen obecním hřbitovem s márnicí a podle archeologických nálezů je starší než Karlův most.
Příběhy z Vysočiny
Každý týden vám přinášíme kolekci pěti zajímavých reportáží z našeho kraje. V centru naší pozornosti jsou příběhy lidí, neotřelá místa, historie, úspěchy apod.
Kobereček, tašku, kávu nebo bylinkový sirup. To vám nabídnou klienti Denního centra Barevný svět
Denní centrum Barevný svět vzniklo před dvaceti lety, když v Třebíči začal fungovat první stacionář. Druhý, nejnovější k němu přibyl nedávno, ale Barevný svět může handicapovaným nabídnout mnohem více.
Staré hodiny ve velkomeziříčském muzeu připomínají faráře Aloise Malce
Do muzeí se občas dostávají předměty, které celý život někdo používal, radoval se z nich a měl je rád. Je to i případ hodin, které, ač nejdou, připomínají život jednoho zajímavého člověka. Krásný starý stroj stojí v depozitáři Muzea ve Velkém Meziříčí.
Řezník z Pelhřimova vybojoval medaile v silovém trojboji v 77 letech. Zapsal se i do knihy rekordů
Neuvěřitelných 37 let reprezentoval Václav Primus z Pelhřimova Československo a pak Českou republiku v silovém trojboji. Na mistrovství Evropy zabodoval ještě letos na jaře. Se závoděním prý končí, ale se sportem v žádném případě.
Po čtyřech generacích v Dašovském mlýně na Třebíčsku se dochovala i pánská a dětská móda
Když si jde návštěvník prohlédnout starý mlýn, většinou pozná způsoby zpracování obilí, mlecí stroje, minulost budovy samotné. V Dašovském mlýně na Třebíčsku je ale vedle historie mlynářské stejně bohatá i minulost rodinná.
Trampskou osadu Holster založily samé dívky. Místo šerifa si zvolily madam
Dovedete si představit trampskou osadu bez chlapů? My jsme jednu takovou objevili v malebném údolí říčky Brtničky na Jihlavsku. Osada je to poměrně mladá, existuje jen pár let, ale má se čile k světu.
Lodní okénka i světlovody do ponorek putovaly za války do Anglie ze Smrčné na Vysočině
Skláren bylo v minulosti na Vysočině jako máku. Ne každá se ale může pochlubit takovou raritou, jako je výroba světlovodů do ponorek. Precizně vybroušené výrobky ze sklárny bratrů Bouchnerových ze Smrčné putovaly za války do Anglie, kde je montovali do ponorek, ale i do lodí jako lodní okénka. Před několika lety objevil několik zachovalých kusů z této výroby starosta Smrčné Josef Nechvátal.
Na soutoku Oslavy a Balinky zřejmě rybařili pravěcí lidé. Místo prohledávají archeologové
V souvislosti s kompletní rekonstrukcí historického centra Velkého Meziříčí mají archeologové možnost podrobně prozkoumat okolí kostela svatého Mikuláše, Kostelní ulici a lokality v těsné blízkosti frekventované ulice Novosady.
Ve Světlé nad Sázavou je k vidění rozsáhlá sbírka turistických známek
Na zámku ve Světlé nad Sázavou je od začátku prázdnin nová stálá expozice turistických známek.
Tvarohový nanuk Míša se vyrábí na Vysočině. Na trhu je už přes 60 let
Když se řekne zmrzlina, nebo nanuk, první, co si lidé vybaví, jsou příjemné pocity a nostalgické vzpomínky – léto, teplo, prázdniny u babičky, u rybníka, nanuk na dřívku.