- Podcasty
- Příběhy z Vysočiny

Poslechněte si podcast: Hot, čehý a prr koně znají od nepaměti. Poslouchají na ně i valaši Jiřího Karlíka z Nové Vsi
Už padesát let jezdí s koňmi a pořád jsou jeho velkou láskou. Jiřího Karlíka z Nové Vsi u Chotěboře nejčastěji uvidíte na kozlíku kočáru nebo v lese, kde pomáhá vytahovat dřevo z těžko přístupných míst. Každý rok se také účastní humpolecké Zlaté podkovy.
Příběhy z Vysočiny
Každý týden vám přinášíme kolekci pěti zajímavých reportáží z našeho kraje. V centru naší pozornosti jsou příběhy lidí, neotřelá místa, historie, úspěchy apod.
Od zámků, kování, přes rybářské náčiní až po chytrou vložku do dveří. Žďárská firma TOKOZ má 105 let
Žďárská firma TOKOZ slaví 105 let kovovýroby, od zámků a rybářských potřeb po chytré vložky. Její příběh mapuje výstava na zámku.
Poslední českou veřejnou popravu viděli lidé před sedmdesáti...
Třináctého září 1946 byl v českých zemích naposledy veřejně popraven člověk. Stalo se to na okraji Třeště na Jihlavsku. Lidový soud tehdy na šibenici poslal Hertu Kašparovou. Mladou ženu, která v květnu 1945 udala jedenáct svých spoluobčanů. Reportáž jsme natočili v roce 2016.
Starou radnici v Havlíčkově Brodě zdobí originální štuková výzdoba
Na jižní straně Havlíčkova náměstí v Havlíčkově Brodě stojí původně gotická budova, po požáru přestavěná v renesančním stylu, známá jako Stará radnice.
Velkomeziříčská tragédie ji připravila o tatínka. Jitka Rousová si dodnes pamatuje vše
Ten den, kdy jí nacisté zabili tatínka, bylo Jitce Rousové pět let. Ve Velkém Meziříčí jen tři dny před koncem války zavraždili prchající Němci šedesát odbojářů. Byl mezi nimi i její otec – architekt, divadelník a malíř Vladimír Neuman. Jitka Rousová si s pohnutím vybavuje den, kdy její šestatřicetiletý otec tragicky zemřel. Patřil mezi aktivní lidi, kteří se ve Velkém Meziříčí rozhodli zorganizovat odpor proti německé armádě.
Vzpomínky na vraždu otce těsně před koncem druhé světové války jsou živé i po osmdesáti letech
Majetek, závist, jiné názory - to jsou i dnes důvody nesvárů v obcích. A když se to děje v dramatické době druhé světové války, není daleko k tragédiím.
Alej československých parašutistů připomíná hrdiny druhé světové války. Začíná u Střížova
Ze Střížova na Třebíčsku vede polní cesta, kterou si lidé zkracovali cestu na vladislavské nádraží. Dnes ji lemuje lipová alej, která připomíná desítky parašutistů z druhé světové války
Příběhy novoveselských domů dostávají digitální podobu. Spolu s pamětníky ji tvoří místí kronikářka
Každá sebemenší vesnička má svou historii, a tvoří ji především příběhy lidí v ní. Sbíráním příběhů Nového Veselí na Žďársku se zabývá kronikářka Marcela Vencelidesová, která nás pozvala do svého království v nově zrekonstruovaném úřadu.
V ovocném sadu ve Slavkovicích plodí spousta starých ovocných odrůd. Založil ho místní učitel
Právě v těchto dnech kvetou na okraji Slavkovic na rozlehlém pozemku desítky ovocných stromů. Některé z nich rostou a plodí už od doby, kdy tento sad založil místní učitel Josef Koněrza.
Trpasličí galerie na bazilice svatého Prokopa v Třebíči je trpasličí jen názvem
Bazilika svatého Prokopa v Třebíči se pyšní zajímavým architektonickým prvkem, trpasličí galerií. Když se na ni díváte zvenku, tak máte opravdu pocit, že tam vztyčeně může projít jen malé dítě. Jde ale o optický klam. Původně se po ní dokonce procházeli vojáci.
Drátěná podprsenka je komfortní, směje se šperkařka a drátenice z Velkého Meziříčí
Drátěná podprsenka je komfortní, směje se šperkařka a drátenice z Velkého Meziříčí. Její drátované spodní prádlo uvádělo i módní přehlídku.