Příběhy z Vysočiny
Včera

Poslechněte si podcast: Kalamář a pero s násadkou se znovu používají na kurzech moderní kaligrafie

Krásné písmo se kdysi vyučovalo ve školách a tento předmět se dokonce jmenoval krasopis. To už je ale hodně dávno, mladší ročníky z písanek rychle přecházejí na počítače, a na krásu u psaní se moc nehledí.

03:02

Příběhy z Vysočiny

Vydává: Český rozhlas

Každý týden vám přinášíme kolekci pěti zajímavých reportáží z našeho kraje. V centru naší pozornosti jsou příběhy lidí, neotřelá místa, historie, úspěchy apod.

Web

Dnes 02:59

Z vysloužilého kvalitního oblečení je možné ušít nové věci. Dělaly to tak už naše babičky

Přešívání a opravování oděvů bylo obvyklé ještě u našich babiček. Kabáty a límce u košil obracely, větší oblečení přešívaly dětem a než koupily nový kousek, hodně se rozmýšlely. Dnes tomuto opět se rozšiřujícímu trendu říkáme upcycling, a mezi první vlaštovky patří i Věra Ryšková z Třebíče.

Před dvěma dny 03:05

Dům v jihlavské Husově ulici má přes čtyři sta let stará vrata

Město Jihlava má bohatou historii a žila v něm také spousta významných podnikatelů. Už ve středověku tak v dnešním centru stály nádherné domy, a majitelé se doslova předháněli, čí sídlo bude zdobnější. Několik z těchto domů s typickými středověkými prvky se dochovalo dodnes.

Před třemi dny 03:00

„Lepší než křičet je mluvit pomalu a artikulovat,“ radí lektorka znakového jazyka

Na nedoslýchavé nebo neslyšící nemá cenu křičet. I to patří k pravidlům, které se učí hned v první hodině kurzu znakového jazyka.

Před šesti dny 03:05

Vepřovou na konci války zachránili koně. Odvedli pozornost při pátrání po ukrytých partyzánech

Letos v listopadu je to osmdesát let, co se ve Vepřové na Žďársku objevili partyzáni. Obec do té doby zvládala válku poměrně klidně. Teď, těsně před jejím koncem, šlo ale Vepřové doslova o existenci. Ty nejdramatičtější události se staly 15. března 1945.

Před týdnem 02:58

Na cestovatelských besedách Petra Voldána v Třebenické hospůdce je pokaždé plno. I podvanácté!

V Třebenicích na Třebíčsku mají hospůdku, kterou už dvanáctkrát dokázalo zaplnit cestovatelské povídání redaktora Českého rozhlasu Petra Voldána. Známé jsou také jeho krátké televizní Postřehy odjinud, pořad, který natáčí pro Českou televizi. Opakované návštěvy pokaždé přilákají desítky Třebenických, ale i zájemce z okolních vesnic a z nedaleké Třebíče.

Před týdnem 03:01

V Moravci, Strážku a Radkově ještě před sto lety pracovali frčkaři. Vyráběli perleťové knoflíky

Tovární výroba během historie postupně utlačovala a někde dokonce i zlikvidovala mnohá řemesla. Ještě před sto lety třeba lidé vyráběli knoflíky v malých domácích dílnách.

Před týdnem 03:08

Ochotníci z Chotěboře zahrají Marečku, podejte mi pero. S představením se podívají i do Humpolce

Když hrálo ochotnické Divadélko DIK z Chotěboře před pár lety komedii Čtyři vraždy stačí, drahoušku, procestovali s představením mnoho měst v České republice. Letos se s podobnou komedií chystají přinejmenším do Humpolce.

Před týdnem 02:57

V telčském muzeu je uložené zlaté pero, které použilo už pět prezidentů. Čeká i na toho současného

Prezidentské návštěvy jsou pro každé město velkou prestiží. Je třeba ukázat to nejlepší, a je také třeba návštěvu zaznamenat pro další pokolení. Telč si pro tyto příležitosti před 95 lety pořídila krásné zlaté pero.

Před týdnem 03:00

Historik Josef Kalvoda zanechal stopy v naší i americké politice

Z Vysočiny až na vysoká místa americké politiky. Rodák z našeho kraje, Josef Kalvoda z Malče na Havlíčkobrodsku, se stal po emigraci v padesátých letech významným americkým profesorem a poradcem americké federální vlády.