- Podcasty
- Příběhy z Vysočiny
Poslechněte si podcast: V Moravci, Strážku a Radkově ještě před sto lety pracovali frčkaři. Vyráběli perleťové knoflíky
Tovární výroba během historie postupně utlačovala a někde dokonce i zlikvidovala mnohá řemesla. Ještě před sto lety třeba lidé vyráběli knoflíky v malých domácích dílnách.
Příběhy z Vysočiny
Každý týden vám přinášíme kolekci pěti zajímavých reportáží z našeho kraje. V centru naší pozornosti jsou příběhy lidí, neotřelá místa, historie, úspěchy apod.
Vepřovou na konci války zachránili koně. Odvedli pozornost při pátrání po ukrytých partyzánech
Letos v listopadu je to osmdesát let, co se ve Vepřové na Žďársku objevili partyzáni. Obec do té doby zvládala válku poměrně klidně. Teď, těsně před jejím koncem, šlo ale Vepřové doslova o existenci. Ty nejdramatičtější události se staly 15. března 1945.
Na cestovatelských besedách Petra Voldána v Třebenické hospůdce je pokaždé plno. I podvanácté!
V Třebenicích na Třebíčsku mají hospůdku, kterou už dvanáctkrát dokázalo zaplnit cestovatelské povídání redaktora Českého rozhlasu Petra Voldána. Známé jsou také jeho krátké televizní Postřehy odjinud, pořad, který natáčí pro Českou televizi. Opakované návštěvy pokaždé přilákají desítky Třebenických, ale i zájemce z okolních vesnic a z nedaleké Třebíče.
Ochotníci z Chotěboře zahrají Marečku, podejte mi pero. S představením se podívají i do Humpolce
Když hrálo ochotnické Divadélko DIK z Chotěboře před pár lety komedii Čtyři vraždy stačí, drahoušku, procestovali s představením mnoho měst v České republice. Letos se s podobnou komedií chystají přinejmenším do Humpolce.
V telčském muzeu je uložené zlaté pero, které použilo už pět prezidentů. Čeká i na toho současného
Prezidentské návštěvy jsou pro každé město velkou prestiží. Je třeba ukázat to nejlepší, a je také třeba návštěvu zaznamenat pro další pokolení. Telč si pro tyto příležitosti před 95 lety pořídila krásné zlaté pero.
Historik Josef Kalvoda zanechal stopy v naší i americké politice
Z Vysočiny až na vysoká místa americké politiky. Rodák z našeho kraje, Josef Kalvoda z Malče na Havlíčkobrodsku, se stal po emigraci v padesátých letech významným americkým profesorem a poradcem americké federální vlády.
Autobusová zastávka u Svaté Anny je zároveň knihovnou. Vybavená je jako obývací pokoj
Na samé hranici mezi Krajem Vysočina a Jihočeským krajem stojí autobusová zastávka, ze které obyvatelé nedalekých obcí, ale i chalupáři udělali knihovnu. Neznamená to ale, že uvnitř stojí jen regál s knihami. Přijdete si tam jako doma.
Ze všech materiálů, které se mu dostanou pod ruku, stvoří Jiří Hubáček umělecké dílo
Víčka z plechovek i od jogurtů, kameny, korálky, vzorníky na žaluzie a na tapety, ozdoby z vyhozeného koňského postroje a především dráty. To všechno zpracuje nadšený umělec z Nového Města na Moravě, který nedávno oslavil osmdesátku.
Na UDU buben neexistují noty. Keramický nástroj se s úspěchem využívá při muzikoterapii
Existují hudební nástroje, ke kterým nepotřebujete žádné noty. Hrávali na ně naši dávní předkové, nebo na ně stále hrají lidé, kteří žijí tradičním způsobem v odlehlých částech světa. To je i případ UDU bubnu, keramického nástroje, který jsme objevili v keramické dílně v Oslavici u Velkého Meziříčí.
Československý válečný hrdina, člen 310. stíhací perutě RAF Jan Doucha se narodil před 110 lety
Spitfire a hawker hurricane jsou názvy známých britských letounů z druhé světové války. Bravurně je ovládli i českoslovenští letci. Patřil k nim i někdejší Jihlavák Jan Doucha, který před válkou létal u nás, a pak i ve Francii na dalších strojích. Předseda spolku čeští RAFáci Josef "Joe" Vochyán má československých pilotech, kteří sloužili v britských RAF, zpracovanou velkou spoustu materiálů.