- Podcasty
- Příběhy z Vysočiny

Poslechněte si podcast: Každá kraslice je jedinečná, říká malíř z Asociace malířek a malířů kraslic
Tradiční techniky zdobení kraslic přibližuje návštěvníkům velikonočních výstav po celé zemi. S ukázkami přijel i na Vysočinu. Člen Asociace malířek a malířů kraslic Pavel Poulíček pochází ze Zlínska a jeho nejoblíbenější technikou je novoveská batika, nejrozšířenější v okolí Ostrožské Nové vsi.
Příběhy z Vysočiny
Každý týden vám přinášíme kolekci pěti zajímavých reportáží z našeho kraje. V centru naší pozornosti jsou příběhy lidí, neotřelá místa, historie, úspěchy apod.
Domky ze starých trámů mají svůj příběh
V jihlavském Horáckém divadle maloval kulisy, teď v důchodu vyrábí dekorační dřevěné domečky ze starých trámů. Jan Jiřiště ruce zahálet nenechává a stále vymýšlí něco nového. Má rád poctivé dřevo a železo.
Tajemné židovské město je námětem obrazů třebíčského malíře Josefa Hrubeše
Malíř Josef Hrubeš prožil téměř celý život v jednom domě. Narodil se v místnosti, kde dnes provozuje galerii Vlasta nazvanou po své ženě. „Tady stála manželská postel a v ní jsem se narodil, ale nevím, jestli na levé nebo na pravé straně,“ směje se.
Les je plný hub i brzy na jaře. Do polévky se hodí penízovka smrková
Jedlé houby je možné v lese najít po celý rok. Pro lidi, kteří jsou zvyklí na hříbky, křemenáče a lišky je to poněkud nezvyklá houbařina, ale stačí se dobře dívat, a samozřejmě znát. My jsme vyrazili se znalkyní hub Danielou Jirouškovou.
Vodní mlýn v Petrovicích na Novoměstsku se datuje do roku objevení Ameriky
Mlýn v Petrovicích má pět pater, ale další patra vedou ještě pod úroveň terénu. Při vyklízení a postupném obnovování budovy, ve které se přestalo mlít v 80. letech minulého století, majitelé objevili řadu unikátů. Sama historie mlýna sahá zpět mnoho staletí.
Pokud není pes opravdu hodně zkažený špatnou výchovou, má pořád šanci na dobrý život.
Do zařízení v Polné na Jihlavsku v polovině prosince přivezli agresivního křížence vlčáka ve zbídačeném stavu. Přesto nad ním pracovníci útulku nezlomili hůl. Rok a půl starý Rex dnes v podstatě začíná od začátku a dobrý pán z něj může vychovat oddaného přítele.
Borské kufrování je hra v přírodě spojená s hledáním tajenky
Aktivní lidé se spoustou nápadů bývají často i v malých obcích těmi, kdo ostatní rozhýbou k nějaké činnosti. V Borech na Žďársku je to Blanka Křížová - podílela se na založení obecního muzea, desítky let vede s manželem Pavlem místní knihovnu, oba jsou autory naučné stezky Poznáváme Bory a členy Českého svazu ochránců přírody. Paní Blanka navíc pro děti organizuje letní i přívesnické tábory a během covidové pandemie vymyslela hru pro každého - Borské kufrování.
Šikovná švadlena z Velké Bíteše šije lidové kroje pro místní soubor
Podhorácko nebyl bohatý kraj, a je to znát i na jeho lidovém kroji. Přesto je krásný a díky vystoupením národopisného souboru Bítešan ho lidé mohou obdivovat i dnes. A protože tanečníků je hodně, je třeba i hodně krojů. Šije je Věra Pospíšilová.
Divadelní přehlídka v Třešti letos slaví šedesátiny
Za každou velkou akcí stojí osobnost s nápadem. V Třešti to byla členka divadelního souboru Karla Čapka Marie Hamžová. Její sen založit ve městě přehlídku ochotnických divadel se splnil a od roku 1961 se do Třeště sjíždějí soubory z celé země.
Papoušek zvládne ve venkovní voliéře i vysočinskou zimu. Nesmí mu zamrznout voda
Na jednom dvorku u chalupy na Pelhřimovsku stojí voliéra, ve které si prozpěvují desítky různých papoušků. Stará se o ně Jana Hanková. Do svého království nás nechala nahlédnout.
Ocenění Skutek roku by mohla získat ředitelka havlíčkobrodského Českého červeného kříže
Ilonu Loužeckou dobře znají senioři z Havlíčkova Brodu, kde už mnoho let vymýšlí a pořádá soutěže, výlety, sportovní klání nebo rukodělné dílny. Je ředitelkou Oblastního spolku Českého červeného kříže a setkat se ní mohou i žáci a učitelé v kraji, protože od loňska působí jako metodik vzdělávání.