Příběhy z Vysočiny
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Experimentální tkalcovna v Náměšti nad Oslavou měla otestovat nový způsob stavby továren

Krásu architektury a technologií nemusíme hledat jen v dávné historii. Potvrdila to i jedna z prohlídek v rámci letošních Dnů architektury. Zájemci se mohli podívat do útrob bývalé továrny na výrobu koberců v Náměšti nad Oslavou, která začala sloužit svému účelu koncem sedmdesátých let minulého století.

03:03

Příběhy z Vysočiny

Vydává: Český rozhlas

Každý týden vám přinášíme kolekci pěti zajímavých reportáží z našeho kraje. V centru naší pozornosti jsou příběhy lidí, neotřelá místa, historie, úspěchy apod.

Web

Před dvěma dny 02:58

Lásku k vodě mají plemena portugalského a španělského vodního psa „v popisu práce“

Portugalský vodní pes je velmi staré psí plemeno, které už ve středověku pomáhalo rybářům. Některé zdroje uvádějí, že existovalo už v dobách před naším letopočtem!

Před pěti dny 03:01

Jihlavský zvon Zuzana byl jedním z prvních českých zvonů, které rozhoupávala elektřina

Před 460 lety, ve středu, 29. září roku 1563, odlil v Jihlavě zvonař Brikcí zvon Zuzana. Je zasvěcený svatému Jakubovi, ale odnepaměti se mu říká Zuzana. Žena toho jména na něj totiž přispěla na tu dobu obrovskou částkou peněz.

Před šesti dny 03:08

Bouchalovy rybníčky najdeme mezi Počátkami a Žirovnicí. Název dostaly podle svého tvůrce

Mezi Počátkami a Žirovnicí najdeme v krajině skupinu rybníčků se vzrostlými stromy, vodními rostlinami a spoustou ručně vyrobených ozdob, laviček nebo soch. To všechno je dílem Josefa Bouchala ze Žirovnice, který se jeden původní rybník patřící jeho rodině rozhodl rozšířit, zušlechtit a poskytnout jako místo, kam se mohou rodiny s dětmi, turisté i náhodní návštěvníci vydat na procházku.

Před týdnem 02:52

Na kamennou harfu se hraje mokrýma rukama. Podobně jako na skleničky

Tomáš Dufek z Dolních Radslavic na Žďársku vyrábí netradiční hudební nástroje. Jsou mezi nimi didgeridoo, různé bubínky a muzikoterapeutické pomůcky. V jeho dílně stojí i kamenná harfa.

Před týdnem 03:02

Díky netřeskům na skalce se můžete stát malířem ve své zahradě

Přes navrhování zahrad, práci s kamenem a rostlinami se designér Jan Jeníček dostal až ke skalničkám. Jeho láska k netřeskům a tlusticím mu přinesla zahradu plnou stovek druhů těchto skalniček, kterými chce dělat radost ostatním. Přiváží proto z Asie do České republiky nové druhy, které jsou schopny za rok až třikrát změnit barvu.

Před týdnem 02:56

Na starém strojku po dědovi stáčejí v Újezdu na Žďársku pevná lana. Jednoduchý princip funguje stále

Když v zimě nebyla práce na poli, vyráběli naši pradědové dřevěné nářadí nebo opravovali stroje. Dědeček Jiřího Danihela z Újezdu na Žďársku stáčel poctivé pevné provazy. Jednoduchý strojek funguje i dnes.

Před týdnem 03:05

Malování mě uzdravilo, myslí si malířka a restaurátorka Magdalena Křenková ze Staré Říše

Stará Říše - obec, kde, jak se žertovně říká, je v každé druhé chalupě Florian. Z rodiny vydavatele a literáta Josefa Floriana pochází i malířka Magdalena Křenková. V domku, kde se rodina usadila v roce 1832, nyní žije a tvoří se svojí rodinou.

Před týdnem 02:52

Čtyřměsíční pohodový kříženec Balů vyroste ve velkého psa. Hledá nového pána

Český rozhlas Vysočina pomáhá psům v útulcích v našem kraji najít nové pány. V zařízení Městské policie v Pístově u Jihlavy na jednoho takového čeká Balů. Je to hravé štěně, které brzy doroste v pořádně velkého psa.

Před 2 týdny 03:00

Jsou to sochy pro každého, říká o kovaných znameních zvěrokruhu náměšťský kovář Pavel Tasovský

Téma dvanácti znamení zvěrokruhu si vybrali představitelé v Náměšti nad Oslavou, aby zkrášlila novou kulturní promenádu a stezku kolem řeky Oslavy.

Před 2 týdny 02:57

Osmdesátiletá sběratelka má ve své knihovně přes čtyři stovky Babiček. Je mezi nimi i první vydání

Babička Boženy Němcové je kniha, která nechybí ve většině domácích knihovniček. A i když v té polici není, určitě ji každý zná. V České knize rekordů je teď čerstvě zapsaná sběratelka, která má doma v regálech těch Babiček přes čtyři stovky.