Příběhy z kalendáře
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Viktor Dyk. Od Krysaře k Deváté vlně

Básník, prozaik, dramatik, publicista a politik Viktor Dyk, se narodil v těsné blízkosti česko-německé jazykové hranice a riziko poněmčování a ztráty národní identity citlivě vnímal už od raného mládí. Jeho nacionalismus byl ještě posílen za pobytu v Praze, kam odjel studovat nejprve gymnázium a poté Právnickou fakultu UK. Zemřel 14. května 1931.

21:32

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře pro vaše uši píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu.

Web

Včera 19:57

Vlastimil Harapes. Legenda českého baletu

Tanečník, herec, zpěvák, choreograf, režisér a pedagog, umělecký šéf baletu Národního divadla. Tím vším byl Vlastimil Harapes, jedna z nejvýznamnějších osobností českého baletního umění poslední třetiny 20. století. Po absolutoriu Taneční konzervatoře nastoupil do souboru Národního divadla, kde od roku 1971 působil jako sólista. Účinkoval v padesáti tanečních představeních naší první scény, tančil ale také v řadě světových baletních scén. Zemřel 15. května 2024 v Praze.

Před třemi dny 21:09

Svět vznikl ve Švédsku za šest dní. A ten svět se jmenuje Minecraft!

Když nahrával švédský vývojář Markus Persson na YouTube první video s Minecraftem, ještě ani nevěděl, jak se hra bude jmenovat. O pár let později ji Microsoft koupil za 2,3 miliardy dolarů. Herní fenomén, jenž se dostal na všechny existující platformy a prodalo se ho přes 300 milionů kopií. Videoherní unikát, v jehož kostičkovaném světě můžete najít Titanic i Hvězdnou noc Vincenta van Gogha.

Před čtyřmi dny 22:15

Pulp Fiction. Scénář ke kultovnímu filmu původně nikdo nechtěl

Celosvětová premiéra snímku Pulp Fiction proběhla 12. května 1994 na filmovém festivalu ve francouzském Cannes. A byla to premiéra úspěšná. Festivalová porota, které tehdy předsedal Clint Eastwood, udělila filmu Zlatou palmu. Scenárista a režisér Quentin Tarantino si této ceny velmi považoval, ostatně později se nechal slyšet, že kdyby prchal z hořícího bytu a mohl si odnést jedinou věc, byla by to právě Zlatá palma z Cannes.

Před pěti dny 20:16

Richard Feynman. Playboy v laboratoři

Věda je hodně podobná sexu. Někdy z ní vzejde něco užitečného, ale to není jediný důvod, proč se jí věnujeme. To říkal americký vědec Richard Feynman, kterého mnozí řadí mezi deset největších fyziků všech dob. Syn uprchlíka z běloruského Minsku, se narodil v New Yorku 11. května 1918. V roce 1965 získal Nobelovu cenu za rozvoj kvantové elektrodynamiky. Měl velmi daleko k nudnému profesorovi v bílém plášti, který tráví většinu času zavřený v laboratoři.

Před šesti dny 20:03

První tábor lidu na Řípu. Pochází odtud i kámen do základů Národního divadla

  1. květen 1868 vstoupil do dějin hned dvěma událostmi, které se odehrály pod českou kultovní horou Říp. Zatímco dřív sem směřovaly náboženské poutě a pořádaly se oslavy rozmanitých svátků, májový den roku 1968 se stal výjimečným. Pod Řípem se sešlo na 20 tisíc lidí, aby demonstrovali za svobodu a protestovali proti nespravedlivému poválečnému vyrovnání ze strany Habsburků. Hlavním motivem historicky prvního táboru lidu bylo plánované zvyšování daní.
Před týdnem 18:15

Zoo ve Dvoře Králové. Josef Vágner přivezl pro vznikající safari na 2000 zvířat

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem otevřela své brány 9. května 1946. Je proslulá svým safari parkem, prvním a jediným svého druhu ve střední Evropě. Největší zásluhu na jeho vzniku měl Josef Vágner, který byl ředitelem zahrady v letech 1965 – 1983. Pro vznikající safari dovezl z Afriky na 2000 zvířat, například žirafy, zebry, antilopy nebo nosorožce. Vybudování safari trvalo téměř 20 let a své brány poprvé otevřelo v květnu 1989.

Před týdnem 17:23

Konec 2. světové války. Den vítězství má rozdílné datum

Žádný konflikt v dějinách lidstva nepřinesl tolik obětí, krve a zkázy jako 2. světová válka. Žádný ale také neměl tolik konců. Poprvé bezpodmínečnou kapitulaci podepsali Němci 7. května 1945 v severofrancouzském městě Remeši, podruhé o den později v Berlíně, kdy už měl ovšem Stalin v Moskvě na kalendáři datum 9. května, takže od té doby se Den vítězství slaví v každé zemi jinak.

Před týdnem 21:36

Antonio Salieri. Neměl důvod Mozartovi závidět

Desítky let po Mozartově smrti se začala šířit fáma, že ho otrávil Antonio Salieri. Na historickou skutečnost tuto smyšlenku povýšil Puškin ve své hře Mozart a Salieri, kde zobrazil bohem nadaného génia, kterého jedem usmrtí netalentovaný a závistivý kolega z branže. Tyto fámy pak pronikly do populární kultury a přiživil je i Formanův film Amadeus. To, že byl Salieri považován, za velkého Mozartova konkurenta a dokonce vraha, je ale naprostý nesmysl. Zemřel 7. května 1825.

Před týdnem 20:57

Maria Montessori. „Pomoz mi, abych to dokázal sám.”

Učitel v roli průvodce, v hlavní roli dítě, které si volí cestu k vědomostem. to je podstata vzdělávací metody, kterou vyvinula Maria Montessori. Italka, která se koncem 19. století nebála jako první žena vstoupit na půdu římské lékařské fakulty. Pro hendikepované děti vymyslela systém motivačních pomůcek. Postupně se začala věnovat vzdělávání zdravých dětí. Vyškolila tisíce lékařů a pedagogů a založila stovky Montessori center po celém světě. Zemřela 6. května 1952.