Příběhy z kalendáře
Před šesti dny

Poslechněte si podcast: Svět vznikl ve Švédsku za šest dní. A ten svět se jmenuje Minecraft!

Když nahrával švédský vývojář Markus Persson na YouTube první video s Minecraftem, ještě ani nevěděl, jak se hra bude jmenovat. O pár let později ji Microsoft koupil za 2,3 miliardy dolarů. Herní fenomén, jenž se dostal na všechny existující platformy a prodalo se ho přes 300 milionů kopií. Videoherní unikát, v jehož kostičkovaném světě můžete najít Titanic i Hvězdnou noc Vincenta van Gogha.

21:09

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře pro vaše uši píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu.

Web

Včera 20:41

Poldi Kladno. Hvězda světové ocelářské výroby a její smutný osud

Prvním, kdo ve středočeském Kladně začal s provozem hutí, byl v polovině 19. století Vojtěch Lanna. V okolí bylo dobře dostupné uhlí i železná ruda. Podnikatelem, který kladenské železárny pozvedl na světovou úroveň, byl Karl Wittgenstein. 18. května 1889 založil huť na ušlechtilou ocel a pojmenoval ji po své manželce Leopoldině. Značka Poldi pak slavila úspěch po celém světě, vyráběla zbraně, motorové hřídele, chirurgickou ocel i díly pro velké stavby.

Před dvěma dny 18:57

Krkonošský národní park. Ředitelem byl horník, který vybudoval dobře fungující instituci

Krkonošský národní park byl vyhlášený 17. května 1963. Stal se prvním územím s nejvyšším stupněm ochrany v Česku. Lesníci a milovníci přírody se o krkonošskou krajinu starali mnoho let, ale s rozvojem turistiky bylo potřeba určit jasná pravidla pro ochranu vzácných druhů zvířat a rostlin. Symbolem Krkonošského národního parku je modrý květ hořce, který je i dominantou znaku parku. Prvním ředitelem Správy Krkonošského národního parku byl Miroslav Klapka.

Před třemi dny 20:20

Cena Oscar. Sošku vysokou 34,5 centimetrů získalo jako první romantické drama Wings

Oscar je vysoký 34, 5 centimetrů, výška podstavce 7, 5 centimetru. Váží 3,85 kilo. Poprvé se předával v kalifornském Hollywoodu 16. 5. 1929. Každý rok vznikne 50 kusů. Trvá to tři až čtyři týdny a výrobní cena je 150 dolarů, tedy 3308 korun, což není až tak moc, ale ta hlavní hodnota, ta duchovní, je nevyčíslitelná. V Příbězích z kalendáře se dozvíte, z čeho je Oscar vyrobený, i v jakém filmu byl první homosexuální polibek.

Před čtyřmi dny 19:57

Vlastimil Harapes. Legenda českého baletu

Tanečník, herec, zpěvák, choreograf, režisér a pedagog, umělecký šéf baletu Národního divadla. Tím vším byl Vlastimil Harapes, jedna z nejvýznamnějších osobností českého baletního umění poslední třetiny 20. století. Po absolutoriu Taneční konzervatoře nastoupil do souboru Národního divadla, kde od roku 1971 působil jako sólista. Účinkoval v padesáti tanečních představeních naší první scény, tančil ale také v řadě světových baletních scén. Zemřel 15. května 2024 v Praze.

Před pěti dny 21:32

Viktor Dyk. Od Krysaře k Deváté vlně

Básník, prozaik, dramatik, publicista a politik Viktor Dyk, se narodil v těsné blízkosti česko-německé jazykové hranice a riziko poněmčování a ztráty národní identity citlivě vnímal už od raného mládí. Jeho nacionalismus byl ještě posílen za pobytu v Praze, kam odjel studovat nejprve gymnázium a poté Právnickou fakultu UK. Zemřel 14. května 1931.

Před týdnem 22:15

Pulp Fiction. Scénář ke kultovnímu filmu původně nikdo nechtěl

Celosvětová premiéra snímku Pulp Fiction proběhla 12. května 1994 na filmovém festivalu ve francouzském Cannes. A byla to premiéra úspěšná. Festivalová porota, které tehdy předsedal Clint Eastwood, udělila filmu Zlatou palmu. Scenárista a režisér Quentin Tarantino si této ceny velmi považoval, ostatně později se nechal slyšet, že kdyby prchal z hořícího bytu a mohl si odnést jedinou věc, byla by to právě Zlatá palma z Cannes.

Před týdnem 20:16

Richard Feynman. Playboy v laboratoři

Věda je hodně podobná sexu. Někdy z ní vzejde něco užitečného, ale to není jediný důvod, proč se jí věnujeme. To říkal americký vědec Richard Feynman, kterého mnozí řadí mezi deset největších fyziků všech dob. Syn uprchlíka z běloruského Minsku, se narodil v New Yorku 11. května 1918. V roce 1965 získal Nobelovu cenu za rozvoj kvantové elektrodynamiky. Měl velmi daleko k nudnému profesorovi v bílém plášti, který tráví většinu času zavřený v laboratoři.

Před týdnem 20:03

První tábor lidu na Řípu. Pochází odtud i kámen do základů Národního divadla

  1. květen 1868 vstoupil do dějin hned dvěma událostmi, které se odehrály pod českou kultovní horou Říp. Zatímco dřív sem směřovaly náboženské poutě a pořádaly se oslavy rozmanitých svátků, májový den roku 1968 se stal výjimečným. Pod Řípem se sešlo na 20 tisíc lidí, aby demonstrovali za svobodu a protestovali proti nespravedlivému poválečnému vyrovnání ze strany Habsburků. Hlavním motivem historicky prvního táboru lidu bylo plánované zvyšování daní.
Před týdnem 18:15

Zoo ve Dvoře Králové. Josef Vágner přivezl pro vznikající safari na 2000 zvířat

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem otevřela své brány 9. května 1946. Je proslulá svým safari parkem, prvním a jediným svého druhu ve střední Evropě. Největší zásluhu na jeho vzniku měl Josef Vágner, který byl ředitelem zahrady v letech 1965 – 1983. Pro vznikající safari dovezl z Afriky na 2000 zvířat, například žirafy, zebry, antilopy nebo nosorožce. Vybudování safari trvalo téměř 20 let a své brány poprvé otevřelo v květnu 1989.