- Podcasty
- Příběhy z kalendáře

Poslechněte si podcast: Rytíř Josef Menčík. Šumavský Don Quijote, který ve zbroji a s halapartnou čelil nacistickým tankům
Rytířství je nesmrtelný fenomén. Historky o železných jezdcích, ochotných padnout za vlast, Krista a čest, oslovují divoké povahy i romantické duše. K takovým patřil Josef Menčík z Dobrše v Pošumaví. Narodil se 14. března 1870 do rodiny domkáře. Časem si koupil obydlí v místní tvrzi a tvářil se, jako by původní sídlo rodu Koců vlastnil celé. A jako správný patriot nesl pomyslnou korouhev dál. Oblékal rytířskou zbroj a koňmo obrážel okolí.
Příběhy z kalendáře
Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře pro vaše uši píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu.
Legenda rozhlasu: Miloslav Disman a jeho dětský soubor
Miloslav Disman, muž, který patří k legendám rozhlasové historie, se narodil 27. dubna 1904 v Bělé pod Bezdězem. Vystudoval vysokou pedagogickou školu a několik let působil jako učitel. Přes pražské pokusné školy se dostal ke spolupráci s Československým rozhlasem, jehož zaměstnancem se stal 15. září 1935. Ke stejnému datu se také vztahuje založení Dismanova rozhlasového dětského souboru, který existuje dodnes.
William Shakespeare. Byl skvělým hercem, divadelním podnikatelem a zdatným hospodářem
William Shakespeare, největší dramatik všech dob, napsal 38 her. Narodil se 26. dubna 1564. Byl skvělým hercem, divadelním podnikatelem a velmi zdatným hospodářem. Méně již zvládal být otcem od rodiny. O tu se však na dálku dokázal velmi dobře postarat alespoň hmotně. Nás však více zajímá jeho dílo a jeho život. Právě ten vám v Příbězích z kalendáře představíme, a to především jako příběh jednoho hereckého života.
Alois Klar. Založil první ústav pro slepce v Čechách
Alois Klar se narodil 25. dubna 1763. V dětství přišla jeho rodina při požáru o veškerý majetek, přesto se dokázal vypracovat. Stal se oblíbeným pedagogem na Karlově univerzitě. Mimořádná je ale především jeho charitativní činnost. Angažoval se zejména ve prospěch nevidomých a stal se průkopníkem speciální pedagogiky. Založil první ústav pro slepce v Čechách. V jeho stopách se vydal syn i a vnuk. Dynastie Klarů téměř 100 let patřila mezi nejvýznamnější mecenáše v Čechách.
Barbra Streisand. “Velký nos a křivé zuby jsou součástí mého dědictví.”
Od útlého dětství ji její nejbližší zrazovali od snu stát se slavnou umělkyní. Barbra Streisand se narodila 24. dubna 1942 v Brooklynu. Poprvé nadchla publikum v nočním klubu na talentové soutěži. Hned za své debutové album získala tři ceny Grammy. Ve stejnou dobu zazářila i na Broadwayi a v Hollywoodu. Získala všechna ocenění amerického showbyznysu. Dáma, která se nikdy nenechala přesvědčit k plastické operaci a na svůj vzhled byla vždycky hrdá.
Malá mořská víla byla o hlavu kratší
Bronzová socha nejslavnější ploutvonohé panny má pohnutou historii. Obdobně jako v Andersenově pohádce si také kodaňská Malá mořská víla leccos vytrpěla. První likvidační útok na ni podnikl neznámý vandal v noci na 23. dubna 1964, kdy ji připravil o hlavu. Zatímco kriminalisti marně hledali hrůzný důkaz, restaurátoři odlili novou do původní formy od sochaře Edvarda Eriksena.
Hanzelka a Zikmund. Jak se cestovalo v době, kdy byla mapa luxusem
Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka. Že tihle pánové procestovali celý svět, ví každý. Ne každý ale ví, jak se například orientovali, když cestovali v době, kdy i obyčejná mapa byla luxusem. Notabene v oblastech, kam noha bělocha moc často nevkročila. A jak si o sobě vůbec dali vědět, když se třeba jeden druhému ztratili v džungli! A víte třeba, proč posílali telegram Brežněvovi a co napsali do tajné zprávy o svojí návštěvě Sovětského svazu?
Iggy Pop. Hudební vizionář z karavanu
Zpěvák Iggy Pop se zjevil se jako přízrak koncem 60. let s kapelou The Stooges. Narodil se 21. dubna 1947. Koncerty jeho kapely byly proslulé svou divokostí. Tloukl sebou o zem, skákal do publika a rval se fanoušky. Jeho desky nikdo nekupoval, a přesto dnes patří k nejvlivnějším albům v historii. Jeho hudba předběhla svou dobu a předznamenala nástup punkové revolty v 70. letech. V Berlíně našel domov i sám sebe.
První detektiv Auguste Dupin. Edgar Allan Poe stvořil nový literární žánr
Auguste Dupin - první detektiv v dějinách literatury a předobraz Holmese i Poirota. Poprvé se prošel 20.dubna 1841 po pařížské Rue Morgue. Povídka Edgara Allana Poea byla první moderní detektivkou a dala vzniknout novému detektivnímu žánru. Poe stvořil předobraz největších detektivních es v době, kdy se ještě ani nastačilo vžít slovo detektiv. Dnes jsou po něm pojmenovány ceny pro autory děl detektivního žánru.
Major Zeman. Kultovní seriál, který dodnes vyvolává vášně
- dubna 1975 byl uveden detektivní seriál Major Zeman. Původně měl být kratší a uvažovalo se také o dokumentárním seriálu. Nakonec vzniklo na tu dobu neobvyklých 30 dílů seriálu. Každý z nich by mohl být celovečerním filmem. Třicet jich bylo proto, že v roce plánované premiéry, tedy v roce 1975, uplynulo 30 let od založení Sboru národní bezpečnosti. Řada okolností v seriálu je zkreslená nebo zcela změněná. A to i přesto, že autoři scénářů zpracovávali skutečné případy.
Madame Tussauds, stvořitelka umělých lidí. V Londýně založila proslulé Muzeum voskových figurín
- dubna 1850 zemřela v Londýně žena, která dokázala vytvořit z vosku dokonalou podobu člověka. Narodila se jako Anna Marie Grosholtz ve Štrasburku. Odlévat sochy z vosku se naučila od zámožného chirurga a znalce anatomie Phillipa Curtiuse. Prorazila na dvůr Ludvíka XVI., jehož rodinu portrétovala, a málem skončila na popravišti. Po nevydařeném manželství se stěhuje se dvěma syny z Paříže do Londýna, kde zakládá dodnes proslulé Muzeum voskových figurín.