Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Rychlé šípy: Vlajku jim vymyslela a vyšila dívka. Klub do svých řad ale nikdy žádnou nepřijal

Kultovní klub se stal vzorem pro mladé čtenáře několika generací. Byl vždy věrný svým zásadám a nikdy nevstoupil do žádné mládežnické organizace. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

17:22

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech. 

Web

Včera 20:04

Astrid Lindgrenová. Dáma s duší dítěte, která celý život bojovala za svět nejmenších

Když se někde rušila knihovna, Astrid ji neváhala bránit tělem i duší. Dostupnost knížek řadila mezi základní dětská práva. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Před dvěma dny 19:47

Louis De Funés. Proslavil se až v padesáti letech a vypěstoval vlastní odrůdu růži

„Smích je pro duši to samé, jako kyslík pro plíce,“ říkával francouzský komik Louis De Funés. Zemřel 27. ledna 1983 a právě dnes od jeho smrti uplynulo 39 let. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Před třemi dny 19:33

Paul Newman. Jeho legendární modré oči viděly svět černobíle. Byl totiž barvoslepý

Jeho matka byla slovenského původu. Jeho modré oči všichni obdivovali. Byl námořník, herec, režisér, podnikatel a filantrop. Paul Newman se narodil 26. ledna 1925.

Před čtyřmi dny 18:57

Juraj Jánošík. Za tři roky loupení se stal legendou

Juraj Jánošík zřejmě nikdy v životě nepracoval: sotva vyrostl, zverbovali ho na vojnu a sotva se vrátil z vojny, dal se ke zbojníkům. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Před pěti dny 18:29

Zlatá horečka. Někteří pohádkově zbohatli, jiní zaplatili životem

Touha po zlatu provází lidstvo snad od jeho počátku. Proto není divu, že kdykoli se objeví vidina získání blyštivého kovu ve větším množství, vypukne doslova Zlatá horečka. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Před týdnem 21:40

Božena Němcová. Žena zmítaná poměry i vášní

21. ledna uplynulo 160 let od úmrtí Boženy Němcové, spisovatelky, buditelky a také ženy, která se vzepřela dobovým konvencím. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Před týdnem 19:29

Anežka Přemyslovna. Mohla být ženou anglického krále i císaře, rozhodla se pomáhat

Anežka Přemyslovna se narodila před osmi sty deseti lety do zlaté kolébky. Přemysl Otakar I. viděl v potomcích nástroje k uskutečňování svých ambiciózních plánů.

Před týdnem 20:32

James Watt. Jeden z největších vynálezců průmyslové revoluce

To, že máte nápad, neznamená často vůbec nic. Důležitá je vytrvalost a trocha štěstí. Jamesi Wattovi vytrvalost musela vydržet přes deset let. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Před týdnem 17:13

Rudyard Kipling. Kdyby se historie vyučovala formou příběhu, nikdy by nebyla zapomenuta

Slavným se stal příběhem o malém chlapci, kterého se v indické džungli ujala rodina vlků. Dětský hrdina se jmenuje Mauglí a autorem je Rudyard Kipling.

Před týdnem 19:51

Režisér Konstantin Sergejevič Stanislavskij. Sláva jeho inscenací překročila hranice Ruska

Když se řekne ruské divadlo, bude patrně jedním z jmen, které vás napadnou mezi prvními, Konstantin Sergejevič Stanislavský. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.