Před čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: První ohňostroj. Završil korunovaci obrazu Černá Madona od sv. Tomáše

Slavnostní procesí a opulentní ohňostroj nad Brnem. Tak vypadala v roce 1736 korunovace obrazu Černá Madona od sv. Tomáše, kterému je přisuzována zázračná moc. V 18. století se slavnost na počest korunovace obrazu stala jednou z největších barokních slavností na našem území. Obraz Panny Marie Svototomské je označován za Perlu Moravy. Týdenní oslavy završil ohňostroj. Díky vydanému programu se stal prvním zdokumentovaným ohňostrojem na území českých zemí.

20:52

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Netradičním způsobem představuje posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby a jiné dějinné události. Zaměřuje se na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu. Každý všední den přinese Jan Kovařík v doprovodu Terezy Stýblové nebo Moniky Valentové příběh, který chcete slyšet.

Web

Včera 19:15

Cena Oscar. Sošku vysokou 34,5 centimetrů získalo jako první romantické drama Wings

Oscar je vysoký 34, 5 centimetrů, výška podstavce 7, 5 centimetru. Váží 3,85 kilo. Poprvé se předával v kalifornském Hollywoodu 16. 5. 1929. Každý rok vznikne 50 kusů. Trvá to tři až čtyři týdny a výrobní cena je 150 dolarů, tedy 3308 korun, což není až tak moc, ale ta hlavní hodnota, ta duchovní, je nevyčíslitelná. V Příbězích z kalendáře se dozvíte, z čeho je Oscar vyrobený, i v jakém filmu byl první homosexuální polibek.

Před pěti dny 19:52

Katedrála svatého Víta. Chybělo málo a památka zůstala torzem

Katedrála svatého Víta byla vysvěcená 12. května 1929. Přitom chybělo málo a památka zůstala torzem. V době národního obrození se národ skládal na Národní divadlo, ale na katedrálu jako by všichni zapomněli. Základní kámen položili už v době Karla IV.. Po staletí nedokončená stavba zažila požár, drancování i dělostřeleckou palbu. Ještě v polovině 19. století se o ní psalo jako o impozantní zřícenině uprostřed hlavního města Čech.

Před šesti dny 19:12

Salvador Dalí. Vejce, kobylka, mravenec a především tekoucí hodiny

Známe ho jako surrealistického malíře, ale prošel si také obdobím impresionismu a kubismu. Věnoval se i psaní a divadelnímu výtvarnictví. V jeho dílech se nacházejí často symboly jako je vejce, kobylka, mravenec a především tekoucí hodiny. Řeč je o Salvadoru Dalím. Plachý a přitom extravagantní umělec je spjatý neodmyslitelně s Katalánskem, ale i s Paříží. Jaké příběhy přinesl jeho život a jeho celoživotní láska ke Gale, to vše se dozvíte v Příbězích z kalendáře.

Před týdnem 20:37

Fred Astaire. Vytvořil osobitý styl tance. Jeho jméno bylo zárukou pro režiséry i producenty

Sehrál dominantní úlohu ve slavné kapitole amerického hudebního filmu. Jméno Freda Astaira se stalo synonymem tance. Narodil se 10. května 1899. Aniž se snažil sledovat nějaký vzor, jeho tanec vykrystalizoval v osobitý styl, který po několik desetiletí ovlivňoval vývoj tance nejen na filmovém plátně. Pro režiséry bylo vždy jeho jméno zárukou perfektně odvedené práce, pro producenty zase zárukou kasovního úspěchu a to i tehdy, když Hollywoodem zmítaly krize.

Před týdnem 17:15

Zoo ve Dvoře Králové. Josef Vágner přivezl pro vznikající safari na 2000 zvířat

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem otevřela své brány 9. května 1946. Je proslulá svým safari parkem, prvním a jediným svého druhu ve střední Evropě. Největší zásluhu na jeho vzniku měl Josef Vágner, který byl ředitelem zahrady v letech 1965 – 1983. Pro vznikající safari dovezl z Afriky na 2000 zvířat, například žirafy, zebry, antilopy nebo nosorožce. Vybudování safari trvalo téměř 20 let a své brány poprvé otevřelo v květnu 1989.

Před týdnem 18:28

Eiffelova věž. Ikona, která navždy změnila panorama Paříže

Dnes si připomínáme stavbu, která vnesla to architektury nový prvek technických staveb ve veřejném prostoru. Jako součást světové výstavy v Paříži byla jejími návštěvníky obdivovaná, ale obyvateli Paříže z počátku zatracovaná. Ať jste totiž v Paříži kdekoli, při výhledu ji máte stále před očima. Svého času to byla nejvyšší stavba na světě a tento primát si udržela dlouhých 41 let, než ji překonal Chrysler Building v New Yorku.

Před týdnem 16:32

Pražské povstání. Praha stála v cestě německým vojákům, kteří se chtěli dostat do amerického zajetí

Pražské povstání na konci druhé světové války vypuklo v sobotu 5. května 1945. Vzbouřená Praha stála v cestě německé Skupině armád Střed s téměř milionem vojáků, která se chtěla dostat do amerického zajetí. Proto Němci proti povstání nasadili všechny síly, které měli k dispozici. Přesto povstalci Prahu udrželi a německé vojsko 8. května kapitulovalo. Když 9. května ráno přijely první tanky Rudé armády, v Praze už zbývalo dobýt jen několik osamocených hnízd odporu.

Před týdnem 18:19

Audrey Hepburn. Muži po ní toužili a ženy ji obdivovaly

Jestli někomu přísluší označení „módní ikona“, je to Audrey Hepburn. Přesto se sama sobě nikdy nelíbila. Její talent byl nesporný. I když získala bezpočet hereckých ocenění, na každém natáčení byla vystresovaná, že nepodá dobrý výkon. Zvláštní charisma, které vyzařovala, bylo možná dáno jejím šlechtickým původem. Extrémně útlá postava zase útrapami v dětství. Narodila se 4. května 1929.

Před 2 týdny 18:32

Jerome Klapka Jerome. Druhé jméno dostal na počest rodinného přítele

Čtenáři ho znají jako autora románu Tři muži ve člunu. Jerome Klapka Jerome se narodil 2. května 1859 v Anglii do chudé rodiny kazatele. Druhé jméno Klapka dostal na počest rodinného přítele a maďarského generála. Brzy mu zemřel otec i matka a protloukal se životem jako zaměstnanec železnice, učitel nebo kočovný herec. Časopisecky vydávaný román Tři muži ve člunu (o psu nemluvě) mu přinesl úspěch a peníze. Napsal celkem 49 knih a divadelních her.