- Podcasty
- Příběhy z kalendáře
Poslechněte si podcast: Princ William. Následník britského trůnu
Jednou bude nejspíš vládnout celému Commonwealthu. Na tuto roli se připravuje doslova od plenek. I když je jeho život od malička svázaný přísnými pravidly královského protokolu, jako malý si přece jen občas zařádil jako každé jiné dítě. Jestli chcete vědět, jaký kousek vyvedl svému otci princi Charlesovi a nebo co provedl bodyguardům, poslechněte si Příběhy z kalendáře, které jsme věnovali právě Jeho královské výsosti vévodovi z Cambridge, který má narozeniny 21.6.
Příběhy z kalendáře
Netradičním způsobem představuje posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby a jiné dějinné události. Zaměřuje se na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu. Každý všední den přinese Jan Kovařík v doprovodu Terezy Stýblové nebo Moniky Valentové příběh, který chcete slyšet.
Cyril a Metoděj. Stihli vytvořit písmo, potkat se s papežem i založit arcibiskupství
Dnes slavíme příchod křesťanských věrozvěstů, jedné z nejznámějších bratrských dvojic v dějinách českých zemí. Přezdívá se jim „Apoštolové Slovanů“ a nejvýraznější stopu bezesporu zanechali právě u nás. Na tehdejší Velké Moravě. Se jmény to vůbec mají Cyril a Metoděj složité. V českých zemích byli dlouhé roky známí jako Crha a Strachota, narodili se ale jako bratři Michael a Konstantin. Oba se vydali na duchovní dráhu.
Mistr české komedie Oldřich Lipský. Limonádový Joe se promítal v 50 zemích
Existuje jenom hrstka režisérů, kteří mají ve své filmografii tolik povedených kousků. Filmy jako Jáchyme, hoď ho do stroje, Marečku, podejte mi pero, Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Limonádový Joe, Adéla Ještě nevečeřela, Tři veteráni nebo Ať žijí duchové, patří do zlatého fondu české kinematografie. Lidé se na ně mohou opakovaně koukat a pokaždé se u nich zasmějí. Může za to režisérský styl Oldřicha Lipského, který si vždy dokázal vybrat do rolí ty správné herce.
Fráňa Šrámek. Buřič a obdivovatel ideálů mládí
Básník, spisovatel a dramatik Fráňa Šrámek zemřel 1. července 1952. Jihočeský Písek se stal inspirací jeho nejznámějších děl, Stříbrný vítr a Měsíc nad řekou. Jeho dílo se vyznačuje velkým obdivem k ideálům mládí a také bojovným anarchismem. Všechny po první válce překvapilo, že se tak jako jeho přítel S. K. Neumann nepostavil na barikádu socialistické revoluce. Šrámek naopak prohloubil lyrickou polohu svých básní. Pohřben je v rodné Sobotce.
Albert Einstein. Nejznámější, nejvlivnější a také nejrozpornější vědec dvacátého století
Albert Einstein nosil dlouhé vlasy už desetiletí před vznikem hnutí hippies. Zato nikdy nenosil ponožky, nevzal si je dokonce ani na přebírání Nobelovy ceny. Vyplazoval jazyk na fotografy od novin stejně drze jako na klasickou newtonovskou fyziku. Miloval hudbu a zahrál si na housle v doprovodu Alberta Schweitzera či Maxe Broda. Svoji obecnou teorii relativity publikoval 30. června 1905.
Konec těžby uhlí na Kladensku. Veselé hornické historky
Kladno bylo vždy spojováno s ocelí a uhlím. Ocelářský průmysl skončil velmi nechvalně a uhelné doly byly uzavřeny. Posledním činným dolem byl Důl Schoeller. A poslední vozík s uhlím ze ‚šelerky‘, jak se dolu říkalo, vyjel 29. června 2002. Příběhy z kalendáře se s nadhledem podívají na život horníků v Kladenském revíru. Dozvíte se, jak se v dolech pracovalo a jaké historky patří k těm veselým.
Soutěže krásy. Historicky první Miss Universe byla finská krasavice Armi Kuusela
Před 70 lety se konala první světová soutěž krásy, kterou vyhrála finská krasavice Armi Kuusela. Jak se od té doby soutěže krásy proměnily, a jak si vybírají své krasavice v různých zemích? A kdo je vlastně krásný? Vybrala by barokní porota stejné dívky jako ta dnešní? A co všechno jsou matky schopné udělat, aby jejich dcery zvítězily v dětské missí soutěži? O tom všem si můžete poslechnout v dalším díle Příběhů z kalendáře.
První bankomat. Inspirací byl automat na čokoládové tyčinky
První bankomat začal fungovat v Londýně 27. června 1967. Nápad na automat vydávající hotovost sice prověřil už v roce 1939 v New Yorku Luther George Simjan, provoz jeho zařízení ale po půl roce pro nezájem skončil. Teprve v roce 1967 uspěl Skot John Shepherd-Barron. Vadila mu omezená otevírací doba bank a tak se inspiroval automatem na čokoládové tyčinky, které jednoduše nahradil bankovkami. První bankomat vydával jednu desetilibrovou bankovku.
Plavecký stadion Podolí. Chrám sportu, který se stal kulturní památkou
Dnes si připomeneme otevření známého pražského sportovního areálu, který je ve své kategorii považován za jednu z nejzdařilejších staveb na světě. Nachází se v bezprostřední blízkosti Vltavy na místě bývalého vápencového lomu. Komplex bazénů měl mít původně svou tribunu, ale nevešla se na relativně malý pozemek. Architekt Richard Podzemný proto přišel se vskutku geniálním řešením. Tribunu navrhl na střeše krytého bazénu. Budova je ve tvaru vlny, čímž se podtrhuje její účel.
Batman. Michael Keaton chtěl roli odmítnout, aby mohl chodit na baseball
Nejslavnější film o Batmanovi od režiséra Tima Burtona měl v USA premiéru 23. června 1989. Fanoušci se rozčilovali, že hlavní roli dostal Michael Keaton. Ten ji chtěl dokonce sám odmítnout, aby mohl chodit na play-offové zápasy baseballového týmu Pittsburgh Pirates. Naštěstí tým nepostoupil. Keaton si tak postavu zahrál i v pokračování Batman se vrací. Jak Batman vznikl? Kdo ho hrál jako první a kdo jako poslední? A kdy se na příbězích netopýřího muže začali podílet Češi?
Ferda Mravenec. Nejslavnější z blanokřídlých byl původně floutek se zálibou v opojném nápoji
První krátké komiksy s touto hmyzí celebritou se objevily na stránkách časopisu Pestrý týden 22. června roku 1927. Později se Ferda proslavil v několika knížkách, loutkových filmech i kresleném seriálu. Duchovním otcem mravenčího hrdiny byl všestranně nadaný kreslíř, spisovatel, karikaturista a novinář Ondřej Sekora. Inspiraci pro příběhy z mraveniště čerpal ze svých bohatých znalostí entomologie.