Příběhy z kalendáře
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Poldi Kladno. Hvězda světové ocelářské výroby a její smutný osud

Prvním, kdo ve středočeském Kladně začal s provozem hutí, byl v polovině 19. století Vojtěch Lanna. V okolí bylo dobře dostupné uhlí i železná ruda. Podnikatelem, který kladenské železárny pozvedl na světovou úroveň, byl Karl Wittgenstein. 18. května 1889 založil huť na ušlechtilou ocel a pojmenoval ji po své manželce Leopoldině. Značka Poldi pak slavila úspěch po celém světě, vyráběla zbraně, motorové hřídele, chirurgickou ocel i díly pro velké stavby.

20:41

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře pro vaše uši píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu.

Web

Včera 19:14

Nicholas Winton. Málem zapomenutý anděl

Nicholas Winton se narodil 19. května 1909 a žil obyčejný život. Přesto ho dnes známe jako filmového hrdinu. Jeho zbraní byla jen dobrá vůle, a přece se nezalekl ani hitlerovského Německa. Za život mu vděčí téměř 700 dětí, které na poslední chvíli odvezl z Prahy a Vídně do Británie a spasil je před takřka jistým osudem. Je pozoruhodné, jak skromný tento výjimečný muž byl. O své minulosti celá desetiletí mlčel. Svět se o jeho činu dozvěděl teprve v 90. letech 20. století.

Před třemi dny 18:57

Krkonošský národní park. Ředitelem byl horník, který vybudoval dobře fungující instituci

Krkonošský národní park byl vyhlášený 17. května 1963. Stal se prvním územím s nejvyšším stupněm ochrany v Česku. Lesníci a milovníci přírody se o krkonošskou krajinu starali mnoho let, ale s rozvojem turistiky bylo potřeba určit jasná pravidla pro ochranu vzácných druhů zvířat a rostlin. Symbolem Krkonošského národního parku je modrý květ hořce, který je i dominantou znaku parku. Prvním ředitelem Správy Krkonošského národního parku byl Miroslav Klapka.

Před čtyřmi dny 20:20

Cena Oscar. Sošku vysokou 34,5 centimetrů získalo jako první romantické drama Wings

Oscar je vysoký 34, 5 centimetrů, výška podstavce 7, 5 centimetru. Váží 3,85 kilo. Poprvé se předával v kalifornském Hollywoodu 16. 5. 1929. Každý rok vznikne 50 kusů. Trvá to tři až čtyři týdny a výrobní cena je 150 dolarů, tedy 3308 korun, což není až tak moc, ale ta hlavní hodnota, ta duchovní, je nevyčíslitelná. V Příbězích z kalendáře se dozvíte, z čeho je Oscar vyrobený, i v jakém filmu byl první homosexuální polibek.

Před pěti dny 19:57

Vlastimil Harapes. Legenda českého baletu

Tanečník, herec, zpěvák, choreograf, režisér a pedagog, umělecký šéf baletu Národního divadla. Tím vším byl Vlastimil Harapes, jedna z nejvýznamnějších osobností českého baletního umění poslední třetiny 20. století. Po absolutoriu Taneční konzervatoře nastoupil do souboru Národního divadla, kde od roku 1971 působil jako sólista. Účinkoval v padesáti tanečních představeních naší první scény, tančil ale také v řadě světových baletních scén. Zemřel 15. května 2024 v Praze.

Před šesti dny 21:32

Viktor Dyk. Od Krysaře k Deváté vlně

Básník, prozaik, dramatik, publicista a politik Viktor Dyk, se narodil v těsné blízkosti česko-německé jazykové hranice a riziko poněmčování a ztráty národní identity citlivě vnímal už od raného mládí. Jeho nacionalismus byl ještě posílen za pobytu v Praze, kam odjel studovat nejprve gymnázium a poté Právnickou fakultu UK. Zemřel 14. května 1931.

Před týdnem 21:09

Svět vznikl ve Švédsku za šest dní. A ten svět se jmenuje Minecraft!

Když nahrával švédský vývojář Markus Persson na YouTube první video s Minecraftem, ještě ani nevěděl, jak se hra bude jmenovat. O pár let později ji Microsoft koupil za 2,3 miliardy dolarů. Herní fenomén, jenž se dostal na všechny existující platformy a prodalo se ho přes 300 milionů kopií. Videoherní unikát, v jehož kostičkovaném světě můžete najít Titanic i Hvězdnou noc Vincenta van Gogha.

Před týdnem 22:15

Pulp Fiction. Scénář ke kultovnímu filmu původně nikdo nechtěl

Celosvětová premiéra snímku Pulp Fiction proběhla 12. května 1994 na filmovém festivalu ve francouzském Cannes. A byla to premiéra úspěšná. Festivalová porota, které tehdy předsedal Clint Eastwood, udělila filmu Zlatou palmu. Scenárista a režisér Quentin Tarantino si této ceny velmi považoval, ostatně později se nechal slyšet, že kdyby prchal z hořícího bytu a mohl si odnést jedinou věc, byla by to právě Zlatá palma z Cannes.

Před týdnem 20:16

Richard Feynman. Playboy v laboratoři

Věda je hodně podobná sexu. Někdy z ní vzejde něco užitečného, ale to není jediný důvod, proč se jí věnujeme. To říkal americký vědec Richard Feynman, kterého mnozí řadí mezi deset největších fyziků všech dob. Syn uprchlíka z běloruského Minsku, se narodil v New Yorku 11. května 1918. V roce 1965 získal Nobelovu cenu za rozvoj kvantové elektrodynamiky. Měl velmi daleko k nudnému profesorovi v bílém plášti, který tráví většinu času zavřený v laboratoři.

Před týdnem 20:03

První tábor lidu na Řípu. Pochází odtud i kámen do základů Národního divadla

  1. květen 1868 vstoupil do dějin hned dvěma událostmi, které se odehrály pod českou kultovní horou Říp. Zatímco dřív sem směřovaly náboženské poutě a pořádaly se oslavy rozmanitých svátků, májový den roku 1968 se stal výjimečným. Pod Řípem se sešlo na 20 tisíc lidí, aby demonstrovali za svobodu a protestovali proti nespravedlivému poválečnému vyrovnání ze strany Habsburků. Hlavním motivem historicky prvního táboru lidu bylo plánované zvyšování daní.