Příběhy z kalendáře
Před pěti dny

Poslechněte si podcast: Nevzdělatelný kreslíř s řečovým hendikepem. Petr Nárožný si našel svou cestu na výsluní

Petr Nárožný chtěl být v dětství lékařem a hrával ochotnické divadlo. Narodil se 14. dubna 1938. Nakonec po jedenáctiletce vystudoval stavební fakultu na Českém vysokém učení technickém v Praze. V roce 1968 promoval a stal se inženýrem, ačkoli to tak dlouho nevypadalo. Byl totiž zdaleka nejhorším kreslířem v ročníku. Jeho profesor mu dokonce řekl, že v oboru kresby je „nevzdělatelný“.

21:40

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře pro vaše uši píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu.

Web

Dnes 18:30

Major Zeman. Kultovní seriál, který dodnes vyvolává vášně

  1. dubna 1975 byl uveden detektivní seriál Major Zeman. Původně měl být kratší a uvažovalo se také o dokumentárním seriálu. Nakonec vzniklo na tu dobu neobvyklých 30 dílů seriálu. Každý z nich by mohl být celovečerním filmem. Třicet jich bylo proto, že v roce plánované premiéry, tedy v roce 1975, uplynulo 30 let od založení Sboru národní bezpečnosti. Řada okolností v seriálu je zkreslená nebo zcela změněná. A to i přesto, že autoři scénářů zpracovávali skutečné případy.
Včera 17:48

Madame Tussauds, stvořitelka umělých lidí. V Londýně založila proslulé Muzeum voskových figurín

  1. dubna 1850 zemřela v Londýně žena, která dokázala vytvořit z vosku dokonalou podobu člověka. Narodila se jako Anna Marie Grosholtz ve Štrasburku. Odlévat sochy z vosku se naučila od zámožného chirurga a znalce anatomie Phillipa Curtiuse. Prorazila na dvůr Ludvíka XVI., jehož rodinu portrétovala, a málem skončila na popravišti. Po nevydařeném manželství se stěhuje se dvěma syny z Paříže do Londýna, kde zakládá dodnes proslulé Muzeum voskových figurín.
Před dvěma dny 21:20

První pochod Praha-Prčice odstartoval za slunka východu

V dobovém letáku se dočteme, že start pochodu Praha - Prčice byl plánován na 17. dubna 1966 v 6.04 za slunka východu. „Nařiďte si patřičně včas kohoutí kuropění. Komu kur domácí zaspí, nevzdávej se naděje: komořanští startéři vyčkají až do sedmi hodin, cestou to musíš dohnat,“ upozorňují organizátoři. Pořadatelé měli smělý plán: „Chceme vybrat nejhezčí chodku (pokusí se o to porota hned na startu) a nejstaršího i nejvzdálenějšího chodce.“

Před třemi dny 17:50

Gene Deitch. Americký oscarový režisér v srdci Prahy

Pokud jste se mezi roky 1960 a 2020 procházeli Malou Stranou, mohli jste potkat oscarového režiséra. Jmenoval se Gene Deitch a jeho životní příběh je plný až neuvěřitelných okamžiků. Už jenom to, že se americký občan přestěhuje do socialistického Československa, nezní příliš pravděpodobně. A právě zde byl vytvořen i animovaný film, který byl oceněn Oscarem. Ani to se však nemuselo podařit, a za zdarem nestojí nic menšího, než láska. Zemřel 16. dubna 2020.

Před čtyřmi dny 19:24

Titanic. Co všechno s ním měli společného Češi?

Nepotopitelná. Takový přívlastek měla loď Titanic. Hned při své první plavbě ho vyvrátila. Narazila do ledovce. Po necelých třech hodinách, nad ránem 15. dubna ve 02:20, klesla ke dnu. Společně s posádkou bylo na palubě oficiálně až 2 223 lidí, z nichž zahynulo 1 514. Proč loď narazila do ledovce? Kteří Češi na palubě přežili?

Před šesti dny 18:45

Garry Kasparov. Mistr šachů a bojovník nejen na šachovnici

Máte rádi šachy? Slavný šachista Garry Kasparov se narodil 13. dubna 1963. Řeč dojde i na šachový počítač Deep Blue. Víte, že první šachový stroj viděla už Marie Terezie a partii s ním prohrál Napoleon Bonaparte. Dozvíte se, zda do bojů o titul mistra světa zasahovala KGB. Podíváme se na demonstraci proti Vladimíru Putinovi. A necháme už na vás, jestli v partiích o titul mistra světa budete držet palce našemu dnešnímu hrdinovi Garry Kasparovovi nebo jeho soupeři.

Před týdnem 19:00

Terry Fox zahájil Maraton naděje

Terry Fox odstartoval svůj Maraton naděje 12. dubna 1980. Terry se narodil v roce 1958 ve Winnipegu. Od dětství miloval sport a i přes malou výšku se vypracoval do školního basketbalového týmu. Slibně započatou dráhu sportovce však v roce 1977 přerušila krutá diagnóza – osteosarkom, tedy rakovina kostí. Lékaři Terrymu museli amputovat téměř celou pravou nohu. Mladík však nezahořkl a rozhodl se udělat něco pro větší osvětu léčby rakoviny.

Před týdnem 19:45

První gilotinu sestrojil výrobce hudebních nástrojů

Gilotina byla popravčím nástrojem, který zažil své vrcholné období za Velké francouzské revoluce na konci 18. století. Do té doby, než 11. dubna roku 1792 vstoupila na scénu, sekali kati hlavy zejména mečem nebo sekerou. Ne vždy se jim však povedlo useknout odsouzenci hlavu na první pokus. Nový smrtící nástroj dostal jméno podle svého propagátora doktora Guillotina, který paradoxně patřil k odpůrcům trestu smrti. Duchovním otcem gilotiny byl ale lékař Antoine Louis.

Před týdnem 20:27

Josef Čapek. Autor slavného Povídání o pejskovi a kočičce má jen symbolický hrob

Výtvarník a spisovatel Josef Čapek se narodil v rodině lékaře. Dalo se očekávat, že jeho umělecké zájmy budou v domácím prostředí spíše podporovány. Rodina ovšem vyhodnotila jeho schopnosti – ve srovnání s bratrem Karlem – jako sotva průměrné a místo umělecké dráhy mu naordinovala ubíjející tkalcovskou budoucnost. Josef tkalcovskou školu ještě vychodil, pak se ale definitivně vzepřel a prosadil si studia na Uměleckoprůmyslové škole. Zemřel v dubnu 1945 v koncetračním táboře.