- Podcasty
- Příběhy z kalendáře

Poslechněte si podcast: Maria Montessori. „Pomoz mi, abych to dokázal sám.”
Učitel v roli průvodce, v hlavní roli dítě, které si volí cestu k vědomostem. to je podstata vzdělávací metody, kterou vyvinula Maria Montessori. Italka, která se koncem 19. století nebála jako první žena vstoupit na půdu římské lékařské fakulty. Pro hendikepované děti vymyslela systém motivačních pomůcek. Postupně se začala věnovat vzdělávání zdravých dětí. Vyškolila tisíce lékařů a pedagogů a založila stovky Montessori center po celém světě. Zemřela 6. května 1952.
Příběhy z kalendáře
Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře pro vaše uši píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu.
Antonio Salieri. Neměl důvod Mozartovi závidět
Desítky let po Mozartově smrti se začala šířit fáma, že ho otrávil Antonio Salieri. Na historickou skutečnost tuto smyšlenku povýšil Puškin ve své hře Mozart a Salieri, kde zobrazil bohem nadaného génia, kterého jedem usmrtí netalentovaný a závistivý kolega z branže. Tyto fámy pak pronikly do populární kultury a přiživil je i Formanův film Amadeus. To, že byl Salieri považován, za velkého Mozartova konkurenta a dokonce vraha, je ale naprostý nesmysl. Zemřel 7. května 1825.
Pražské povstání. Praha stála v cestě německým vojákům, kteří se chtěli dostat do amerického zajetí
Pražské povstání na konci druhé světové války vypuklo v sobotu 5. května 1945. Vzbouřená Praha stála v cestě německé Skupině armád Střed s téměř milionem vojáků, která se chtěla dostat do amerického zajetí. Proto Němci proti povstání nasadili všechny síly, které měli k dispozici. Přesto povstalci Prahu udrželi a německé vojsko 8. května kapitulovalo. Když 9. května ráno přijely první tanky Rudé armády, v Praze už zbývalo dobýt jen několik osamocených hnízd odporu.
Audrey Hepburn. Muži po ní toužili a ženy ji obdivovaly
„Módní ikona“, která se sama sobě nikdy nelíbila. I přes nesporný talent a řadu ocenění byla prý na každém natáčení vystresovaná. Její charisma bylo možná dáno šlechtickým původem. Extrémně útlá postava zase útrapami v dětství. Narodila se 4. května 1929 a jako válečné dítě zažila v okupovaném Holandsku hladomor, který jí podlomil zdraví. Její zkušenost ji nejspíš přiměla využít svou slávu k pomoci dětem v nouzi. Její humanitární činnost je stejně známá jako její filmy.
Dallas. Sága rodiny Ewingů, která dobyla televizní svět
Legenda TV historie se v USA vysílala od 2. dubna 1978 do 3. května 1991. Seriál je ságou rodiny Ewingů, která se v Texasu věnuje chovu dobytka a těžbě ropy. Největší popularitu si získal „Džejár“, zákeřný a bezcharakterní suverén, který s úlisným úsměvem vydíral bratra Bobbyho nebo podváděl manželku Sue Ellen. Tvůrci se během 13 sezon odvážili k nečekaným zvratům – kvůli úmrtí herce museli jednu postavu úplně odstranit, jednu dočasně přeobsadit a jednu nechat obživnout.
David Suchet. Mistr preciznosti na scéně i mimo ni hrál 25 let slavného detektiva Poirota
Mistr ve svém oboru. To by se dalo říct jak o postavě detektivního seriálu, tak o jeho protagonistovi. Onou postavou není nikdo jiný, než Hercule Poirot, kterého po pětadvacet let hrál David Suchet. Narodil se 2. května 1946. Právě jemu se věnují dnešní Příběhy z kalendáře, které jej však ukazují též jako muzikanta, fotografa a především velmi pečlivého a přemýšlivého herce.
Vstup ČR do EU. Pro hlasovalo v referendu 77 procent lidí
Oficiální žádost o vstup do Evropské unie podala česká vláda na začátku roku 1996. Smlouva o přistoupení byla podepsána v dubnu 2003 v Aténách. Referendum proběhlo téhož roku. Pro schválení smlouvy se vyslovilo přes 77 % hlasujících. ČR se stala oficiálně členským státem Evropské unie 1. května 2004, kdy k EU přistoupily také Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko a Slovinsko. A tak jsme vešli tam, kde jsme už dávno byli. Alespoň v myšlenkách.
Jaroslav Hašek. Z honoráře za Švejka si koupil domek v Lipnici nad Sázavou
Narodil 30. dubna 1883, a i když zemřel v 39 letech, stihnul prožít bouřlivý život a stvořit nejen monumentální Osudy dobrého vojáka Švejka, ale asi 1500 převážně humoristických textů. Vychovala ho ulice. Byl stoupencem anarchistického hnutí a několikrát vězněn. Živil se jako redaktor a autor příležitostných novinových článků. Rodinné štěstí s jeho první ženou Jarmilou netrvalo dlouho, i když se s ní nikdy nerozvedl.
Zip. Módní vynález, který změnil svět
Většina z nás ho denně bere do ruky a ani nás nenapadne se zamyslet nad tím, kdo a jak tuhle praktickou věc vymyslel. Američan Gideon Sundback získal patent na zip 29. dubna roku 1917. Cesta zipu k masovému používání byla poměrně dlouhá. A snad vůbec nejdéle používání zipu odolával pánský poklopec. Která významná osobnost se nezdráhala nosit kalhoty s vulgárním zapínáním na zip, a pomohla tak k jeho masovému rozšíření? A co další módní vynálezy, které způsobily revoluci?
Kontroverzní hrdina Oskar Schindler. Nacista zachránil 1200 Židů
Carpe diem neboli Užívej dne. Latinské rčení bylo životním mottem Oskara Schindlera. Osobnosti mnohem rozporuplnější, než jak ji líčí románový bestseller nebo hollywoodský film Schindlerův seznam. Obchodník německé národnosti a nenapravitelný požitkář měl v rodných Svitavách pověst gaunera, švindlíře a sukničkáře. Narodil se 28. dubna 1908. Za první republiky se dal k nacistům a pracoval pro německou vojenskou rozvědku. Tehdy jen o vlásek unikl trestu za vlastizradu.