- Podcasty
- Příběhy z kalendáře

Poslechněte si podcast: Jamie Oliver slaví narozeniny. Jak ovlivnil svět gastronomie?
Kuchaře Jamieho Olivera není třeba představovat. Narodil se 27. května 1975. Mnozí se s ním potkali během četby jedné z 50 milionů knih, které celosvětově prodal nebo zhlédnutím některého z jeho úspěšných pořadů. Podíváme se, jak se dělají hamburgery ve fastfoodových řetězcích. Co na tom našemu oslavenci vadilo a co s tím udělal. Dozvíte se, jak změnil stravování dětí ve škole a kdo mu nečekaně házel klacky pod nohy. Navštívíme jeho rodinu a seznámíme se s dětmi.
Příběhy z kalendáře
Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu.
Edvard Beneš. Pro jedny hrdina, pro druhé zrádce
Benešovy dekrety, Mnichovská dohoda, život v emigraci. To jsou tři z mnoha z témat, která polarizují nejen historiky a politiky až do dnešních dní. Evard Beneš se narodil 28. května 1884. Jaký byl doopravdy? Vynechejme politický rozměr této osobnosti a podívejme se na Beneše jako na člověka z masa a kostí. Proč si změnil jméno Eduard na Edvard? Jaký byl student? Co víme o jeho rodině nebo o jeho zálibě ve sportu? A jak moc velkými přáteli byli s Tomášem Garriguem Masarykem?
Dracula. Slavný horor Brama Stokera, který se stal klasikou žánru
Dracula se stal klasikou hororu. Román o slavném upírovi vyšel 26. května 1897 a doslova obletěl celý svět. Ať už ve své původní knižní podobě, jako film, muzikál nebo divadelní hra. Dracula je asi nejvlivnějším dílem, které určilo další vývoj hororového žánru do podoby, v jaké ho známe dnes. Řekneme si něco o tom, kdo byl skutečný kníže Drákula, kdo se promění v upíra, jak řádili upíři u nás a samozřejmě také jak se takový upír pozná a zneškodňuje.
Vetřelec. Premiéra jednoho z nejlepších hororů inspirovala režiséra Jana Svěráka
„Ve vesmíru vás nikdo neuslyší křičet.“ Tak zní slogan filmu Vetřelec od Ridleyho Scotta, který měl premiéru 25. května 1979. S rozpočetem 14 milionů dolarů vydělal 188 milionů. Proslavila ho scéna u stolu, kdy poklidnou atmosféru naruší tvor, který vyleze z břicha jednoho ze stolovníků. Jak se scéna natáčela? Z čeho byl kostým xenomorfa a kdo v něm byl? Proč Sigurney Weaverovou málem přeobsadili? Proč ve filmu hrají i dva Scottovi syni? A čím film inspiroval Jana Svěráka?
Písničkář Bob Dylan. Provokatér, kazatel a mystifikátor
V 60. letech 20. století naslouchali protestsongům Boba Dylana květinoví rebelové, utiskované menšiny i znepokojení politici. Americký písničkář, hudebník a všestranný umělec se narodil 24. května 1941 v Minnesotě jako Robert Allen Zimmerman. Vyrůstal v židovské komunitě a své kořeny dlouho zapíral. Vydával se například za potomka indiánských vyvolávačů deště nebo za nalezence odchovaného v kočovném cirkuse.
Mafie. Za největší soudní proces zaplatil prokurátor Giovanni Falcone svým životem
Největší mafiánský soudní proces. 338 mafiánů bylo odsouzeno dohromady k 2665 letům vězení. Prokurátor Giovanni Falcone za něj zaplatil svým životem. Byla sobota 23. května roku 1992 17 hodin a 59 minut. Pod vozovkou umístěná trhavina způsobila explozi, která poškodila dálnici v délce 100 metrů a vytvořila v ní osmimetrový kráter.
Adolf Born. Kreslíř, který dal obraz nejen literatuře, ale i filmu
Rodák z Českých Velenic ovlivnil výtvarný vkus několika generací. Zvlášť kreslené seriály, které třicet let tvořil ve spolupráci s Milošem Macourkem, se staly téměř kultovními. Nezapomenutelným způsobem ilustroval např. Pipi Dlouhou Punčochu, Robinsona Crusoa, Pohádky bratří Grimmů, Knihy džunglí, Tři mušketýři a mnoho dalších, celkem 350 knih. Zemřel 22. května 2016.
Mezinárodní den čaje, tekutiny, která je po vodě nejoblíbenější na světě
Kdyby si čínský císař neudělal při rozjímání v přírodě ohýnek, možná bychom dnes čaj neznali. Vítr mu totiž do vroucí vody sfoukl listy čajovníku. Lahodná vůně ho probrala a přiměla ochutnat. O mnoho století později ovlivnil čaj vývoj evropských i amerických dějin, stal se nedílnou součástí britské kultury, zahříval vojáky na frontách obou světových válek a nejen v českých rodinách zdomácněl v podobě čajového pytlíku. Mezinárodní den čaje slavíme 21. května od roku 2019.
Džíny. Kalhoty pro zlatokopy se staly zlatým dolem
Americký obchodník Levi Strauss a jeho obchodní partner Jacob Davis získali v roce 1873 patent na modré pracovní kalhoty z celtoviny s kapsami zpevněnými kovovými nýty. Nosíme je všichni. Zpívá se o nich v písničkách, míra jejich ošoupání určuje náš životní postoj. Džíny. Kdy se z pracovních kalhot stal symbol svobody a revolty? A kdy módní diktát? Kdo je nosil? Těch nejslavnějších od Levise se ve světě prodalo na 4 miliardy kusů. Situace v Československu byla ale jiná...
Nicholas Winton. Málem zapomenutý anděl
Nicholas Winton se narodil 19. května 1909 a žil obyčejný život. Přesto ho dnes známe jako filmového hrdinu. Jeho zbraní byla jen dobrá vůle, a přece se nezalekl ani hitlerovského Německa. Za život mu vděčí téměř 700 dětí, které na poslední chvíli odvezl z Prahy a Vídně do Británie a spasil je před takřka jistým osudem. Je pozoruhodné, jak skromný tento výjimečný muž byl. O své minulosti celá desetiletí mlčel. Svět se o jeho činu dozvěděl teprve v 90. letech 20. století.