- Podcasty
- Příběhy z kalendáře

Poslechněte si podcast: Hanzelka a Zikmund. Jak se cestovalo v době, kdy byla mapa luxusem
Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka. Že tihle pánové procestovali celý svět, ví každý. Ne každý ale ví, jak se například orientovali, když cestovali v době, kdy i obyčejná mapa byla luxusem. Notabene v oblastech, kam noha bělocha moc často nevkročila. A jak si o sobě vůbec dali vědět, když se třeba jeden druhému ztratili v džungli! A víte třeba, proč posílali telegram Brežněvovi a co napsali do tajné zprávy o svojí návštěvě Sovětského svazu?
Příběhy z kalendáře
Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře pro vaše uši píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu.
Malá mořská víla byla o hlavu kratší
Bronzová socha nejslavnější ploutvonohé panny má pohnutou historii. Obdobně jako v Andersenově pohádce si také kodaňská Malá mořská víla leccos vytrpěla. První likvidační útok na ni podnikl neznámý vandal v noci na 23. dubna 1964, kdy ji připravil o hlavu. Zatímco kriminalisti marně hledali hrůzný důkaz, restaurátoři odlili novou do původní formy od sochaře Edvarda Eriksena.
Iggy Pop. Hudební vizionář z karavanu
Zpěvák Iggy Pop se zjevil se jako přízrak koncem 60. let s kapelou The Stooges. Narodil se 21. dubna 1947. Koncerty jeho kapely byly proslulé svou divokostí. Tloukl sebou o zem, skákal do publika a rval se fanoušky. Jeho desky nikdo nekupoval, a přesto dnes patří k nejvlivnějším albům v historii. Jeho hudba předběhla svou dobu a předznamenala nástup punkové revolty v 70. letech. V Berlíně našel domov i sám sebe.
První detektiv Auguste Dupin. Edgar Allan Poe stvořil nový literární žánr
Auguste Dupin - první detektiv v dějinách literatury a předobraz Holmese i Poirota. Poprvé se prošel 20.dubna 1841 po pařížské Rue Morgue. Povídka Edgara Allana Poea byla první moderní detektivkou a dala vzniknout novému detektivnímu žánru. Poe stvořil předobraz největších detektivních es v době, kdy se ještě ani nastačilo vžít slovo detektiv. Dnes jsou po něm pojmenovány ceny pro autory děl detektivního žánru.
Major Zeman. Kultovní seriál, který dodnes vyvolává vášně
- dubna 1975 byl uveden detektivní seriál Major Zeman. Původně měl být kratší a uvažovalo se také o dokumentárním seriálu. Nakonec vzniklo na tu dobu neobvyklých 30 dílů seriálu. Každý z nich by mohl být celovečerním filmem. Třicet jich bylo proto, že v roce plánované premiéry, tedy v roce 1975, uplynulo 30 let od založení Sboru národní bezpečnosti. Řada okolností v seriálu je zkreslená nebo zcela změněná. A to i přesto, že autoři scénářů zpracovávali skutečné případy.
Madame Tussauds, stvořitelka umělých lidí. V Londýně založila proslulé Muzeum voskových figurín
- dubna 1850 zemřela v Londýně žena, která dokázala vytvořit z vosku dokonalou podobu člověka. Narodila se jako Anna Marie Grosholtz ve Štrasburku. Odlévat sochy z vosku se naučila od zámožného chirurga a znalce anatomie Phillipa Curtiuse. Prorazila na dvůr Ludvíka XVI., jehož rodinu portrétovala, a málem skončila na popravišti. Po nevydařeném manželství se stěhuje se dvěma syny z Paříže do Londýna, kde zakládá dodnes proslulé Muzeum voskových figurín.
První pochod Praha-Prčice odstartoval za slunka východu
V dobovém letáku se dočteme, že start pochodu Praha - Prčice byl plánován na 17. dubna 1966 v 6.04 za slunka východu. „Nařiďte si patřičně včas kohoutí kuropění. Komu kur domácí zaspí, nevzdávej se naděje: komořanští startéři vyčkají až do sedmi hodin, cestou to musíš dohnat,“ upozorňují organizátoři. Pořadatelé měli smělý plán: „Chceme vybrat nejhezčí chodku (pokusí se o to porota hned na startu) a nejstaršího i nejvzdálenějšího chodce.“
Gene Deitch. Americký oscarový režisér v srdci Prahy
Pokud jste se mezi roky 1960 a 2020 procházeli Malou Stranou, mohli jste potkat oscarového režiséra. Jmenoval se Gene Deitch a jeho životní příběh je plný až neuvěřitelných okamžiků. Už jenom to, že se americký občan přestěhuje do socialistického Československa, nezní příliš pravděpodobně. A právě zde byl vytvořen i animovaný film, který byl oceněn Oscarem. Ani to se však nemuselo podařit, a za zdarem nestojí nic menšího, než láska. Zemřel 16. dubna 2020.
Titanic. Co všechno s ním měli společného Češi?
Nepotopitelná. Takový přívlastek měla loď Titanic. Hned při své první plavbě ho vyvrátila. Narazila do ledovce. Po necelých třech hodinách, nad ránem 15. dubna ve 02:20, klesla ke dnu. Společně s posádkou bylo na palubě oficiálně až 2 223 lidí, z nichž zahynulo 1 514. Proč loď narazila do ledovce? Kteří Češi na palubě přežili?
Nevzdělatelný kreslíř s řečovým hendikepem. Petr Nárožný si našel svou cestu na výsluní
Petr Nárožný chtěl být v dětství lékařem a hrával ochotnické divadlo. Narodil se 14. dubna 1938. Nakonec po jedenáctiletce vystudoval stavební fakultu na Českém vysokém učení technickém v Praze. V roce 1968 promoval a stal se inženýrem, ačkoli to tak dlouho nevypadalo. Byl totiž zdaleka nejhorším kreslířem v ročníku. Jeho profesor mu dokonce řekl, že v oboru kresby je „nevzdělatelný“.